Keresés

Részletes keresés

jogértelmező Creative Commons License 2019.11.02 0 0 49

" A nevét onnan kapta, hogy látszólag csak egy csúszóérintkezőt kell alkalmazni ..."

 

Köszönöm.

Előzmény: Mungo (48)
Mungo Creative Commons License 2019.11.02 0 0 48

A nevét onnan kapta, hogy látszólag csak egy csúszóérintkezőt kell alkalmazni az áram kinyeréséhez. Valójában a forgó tárcsa a csapágyazásán keresztül fémes kapcsolatban van a tartószerkezettel ami a másik pólus.
Olyan helyeken talált alkalmazásra, ahol kis feszültség és nagy áram szükséges, mint pl a galvanizálás.

Előzmény: jogértelmező (47)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.02 0 0 47

Szerintem tévedtél: az angol cikkben sincs válasz kétdésemre.

Előzmény: Makkoscipo (46)
Makkoscipo Creative Commons License 2019.11.01 0 0 46

Ha elolvastad, és ez jött le, akkor gondold így.

 

Hátha csak magyarul nem érted:

https://en.wikipedia.org/wiki/Homopolar_generator

Előzmény: jogértelmező (45)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.01 0 0 45

OK, tehát amiatt nevezik így, mert ezt a nevet kapta.

Előzmény: Makkoscipo (44)
Makkoscipo Creative Commons License 2019.11.01 0 0 44
Előzmény: jogértelmező (43)
jogértelmező Creative Commons License 2019.11.01 0 0 43

Mit jelent az unipoláris? Miért nevezik így az  ilyen generátort?

Mungo Creative Commons License 2019.10.29 0 0 42

És aztán a mérőműszert drótokkal együtt forgatjuk körülötte.

 

Szerintem a csúszóérintkező kissé egyszerűbben bemutatható, de nem akarnám szárnyát szegni a fantáziádnak.

Előzmény: Törölt nick (41)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.26 0 0 41

Tegyük fel, hogy mégsem csúszóérintkezővel, hanem szépen odaforrasztjuk.

És aztán a mérőműszert drótokkal együtt forgatjuk körülötte.

Mivel a mágneses mező a távolság függvényében rohamosan csökken, szerintem nem fog feszültséget mutatni a műszer.

Bay holdkísérleténél is uborkás üvegekre volt szükség, hogy a hasznos jelet a környező zajból kihalásszák. ;)

Előzmény: Mungo (40)
Mungo Creative Commons License 2019.10.26 0 0 40

Csúszó érintkező el természetesen. 

 

Előzmény: Törölt nick (39)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.26 0 0 39

Ó nagy tudósunk (alias szabiku) Vajh miért nem tetted fel a bölcs kérdést, amikor csak a mágnes forgott, hogy miért nem mérik a forgó mágnes palástján a feszültséget?

 

Csúszóérintkezővel, vagy pedig odaforrasztva?

Előzmény: Mungo (36)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.24 -1 0 38

:DD

Szeretem, mikor ódákat zengenek nekem. :)

Előzmény: Mungo (36)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.24 -1 0 37

Igen, pontosan. Mivel mozognak az említett források, ezáltal ilyen komponensek is fellépnek. És mivel változik a mozgásállapotuk (azaz nem egyenes vonalú egyenletes, hanem körmozgás) csak közelítgetni lehet az eredményt (valahogyan a rendelkezésre álló Lorentz-transzformáció és mondjuk retardálás segítségével okoskodva). Ezért sem volt kedvem ezt felírni. És a Poynting-vektor is ott van úgy, igen. Ezt is említettem még nyáron, mikor erről ment a nagy vita. A másik fórumon megkértem az örökmozgós zsenit, hogy készítsen egy szimulációt a lopott drága EM-mező szimulátorával, de úgy tűnik igen el van merülve morcos az örökmozgók világában, és nem készítette el, pedig ez szép asztalracsapás lett volna HK előadása felett.

 

Köszi a megerősítést. THX.

 

És mi az említett probléma, amire célzol?

Előzmény: G.Á 0123 (35)
Mungo Creative Commons License 2019.10.24 0 1 36

Nem tudom miért olyan nehéz felfogni, hogy mozgó források (a mágnes darabkái) esetén más lesz a térerősség. Titeket átver egy összképi tengelyszimmetria, mert laikusok vagytok. A Maxwell-egyenleteket (és szabikut) nem veri át, az tudja, hogy más az input. Szóval nem maga a Maxwell-egyenlet más és az elektrodinamika, ahogyan te képzeled, hanem más a bemenő adat, a térerősségkép, és ti ezt nem vagytok hajlandóak felfogni HK-val.

Ó nagy tudósunk (alias szabiku) Vajh miért nem tetted fel a bölcs kérdést, amikor csak a mágnes forgott, hogy miért nem mérik a forgó mágnes palástján a feszültséget?
Oszt mostmár magadalá prófétálhatsz, hogy elpukkanó villankörteként megvilágítsd szegény laikusok elméjét...

Előzmény: Ménes Dénes (29)
G.Á 0123 Creative Commons License 2019.10.24 0 1 35

Amennyire szabikut kiismertem, a "forgó elektromos/mágneses" mező alatt feltehetően az elektromágneses mező olyan állapotát érti amelyben:

A radiális (vagy éppen hosszirányú) elektromos (vagy mágneses) térerősség komponenseken felül megjelenik egy erre merőleges mágneses (elektromos) térerősség.

 

Ekkor a Poynting vektor a megfelelő szimmetria jelenléte esetén körbezáródó hurkokat alkot, vagyis a mezőt jellemző impulzusáramlás "körbe-körbe" történik, tehát az EM-mezőnek van impulzusmomentuma, tehát forog.

 

És ez önmagában nem is volna probléma.

Előzmény: mmormota (26)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 0 0 34

Igen. (Amennyiben úgy vesszük, hogy az egyedi mágnesdarabkák egymás mágneses terében is ugyanakkora erősségűek, mint egymagukban, vagy legalább is úgy vesszük, mintha ez így lenne. Talán ez jó közelítéssel igaz. Ezt most nem tudom, de a lineáris elektrodinamika így veszi.)

Előzmény: Törölt nick (32)
mmormota Creative Commons License 2019.10.23 -1 2 33

Pont mint Tuarego. Elégtelen a tudásod, a fejedbe vettél egy hülyeséget, és aki nem hallja a zúgást a fejedben, az hülye. No persze.

Előzmény: Ménes Dénes (29)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.23 0 0 32

Szerinted érvényes a szuperpozíció elve?

Előzmény: Ménes Dénes (31)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 0 0 31

Igen, de még jobb, ha azt még szálirányban is szétszeded elemi hosszúságú szálakra.

Előzmény: Törölt nick (30)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.23 0 0 30

Szóval te a forgó mágnest szétszeded elemi vékonyságú mágnes szálak szuperpozíciójára?

Előzmény: Ménes Dénes (29)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 -1 0 29

Nem akarom leírni, mert feleslegesnek tartom.

Értsd meg, hogy más, mert különbözően mozognak a két esetben a források.

 

Nem tudom miért olyan nehéz felfogni, hogy mozgó források (a mágnes darabkái) esetén más lesz a térerősség. Titeket átver egy összképi tengelyszimmetria, mert laikusok vagytok. A Maxwell-egyenleteket (és szabikut) nem veri át, az tudja, hogy más az input. Szóval nem maga a Maxwell-egyenlet más és az elektrodinamika, ahogyan te képzeled, hanem más a bemenő adat, a térerősségkép, és ti ezt nem vagytok hajlandóak felfogni HK-val.

Előzmény: mmormota (26)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 -1 0 28

Akkor már értem. A legtöbb ember számára valóban különösen nehéz HK kütyüje, még magának HK-nak is. Szóval tényleg

jobb választás egy ilyen esztergagép, mint a lemezjátszó. De én akkor is inkább egy dinamikus hidraulikus présbe tenném.

Előzmény: Törölt nick (25)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 -1 0 27

>Állítottál valamit: szerinted Maxwell egyenletekkel le tudod írni egy forgó meg egy nem forgó mágnes EM mezőjét, és a két leírás különbözik.

 

#Bizony, hogy különbözik! De olyat nem állítottam, hogy ezek egyikére nem érvényes a maxwelli elektrodinamika és egyben a Maxwell-egyenletek. (Webert csak te kevered ide, én nem..) Viszont mivel az egyik esetben (forgó) mozognak a források, az ennek megfelelő felírás kell. Minden értelmes elektrodinamikában jártas ember tudja, hogy az említett két eset különböző. HK és te hiába állítjátok ennek ellenkezőjét, az hamis állítás.

Előzmény: mmormota (23)
mmormota Creative Commons License 2019.10.23 0 1 26

Papagájként csak ismételni tudom: írd le egy forgó meg egy nem forgó rúdmágnes EM mezőjét. Túl nehéz? Túl nagy kérés?

Ne beszélj róla, hanem add meg.

Előzmény: Ménes Dénes (24)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.23 0 0 25

A tokmány tengelye függőleges.

Lényegében egy bazinagy lemezjátszó korong.

Különösen nehéz munkadarabok megmunkálására használják.

Előzmény: Ménes Dénes (22)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 -1 0 24

Nem fogtad, hogy én nem az egész egyenlet transzformálásáról beszéltem, hanem benne a térerősségek transzformálásáról, és helyenként külön-külön. Ez egyértelműen kiolvasható volt a megfogalmazásomból..

Előzmény: mmormota (19)
mmormota Creative Commons License 2019.10.23 0 1 23

Állítottál valamit: szerinted Maxwell egyenletekkel le tudod írni egy forgó meg egy nem forgó mágnes EM mezőjét, és a két leírás különbözik.

Mutasd be. Te állítottad, téged terhel a bizonyítás feladata.

 

Persze könnyebb, hogy az adott helyzetben természetes kérdésemet papagájként ismételt unalmas szövegnek állítod be.

 

Nem egészen véletlen, hogy crackpotnak tartanak téged minden általam ismert fórumon.

Előzmény: Ménes Dénes (21)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 0 0 22

Azt nem tudom milyen, de présgépet már láttam. ;)

Előzmény: Törölt nick (18)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.10.23 -1 0 21

Te majdnem olyan vagy, mint papagáj Tesla feredélykalickájában, aki folyton azt mondogatja, hogy "A gazdám nem őrült, a gazdám nem őrült, ... , segítség! a gazdám megőrült!!" És azért csak majdnem, mert te még nem tartasz a mondóka végén, és lehet, soha nem is fogsz.

Előzmény: mmormota (17)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20

Feltételezni bármit lehet, de a természettudományokban a kísérlet dönt.

Előzmény: mmormota (17)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!