Keresés

Részletes keresés

GereeXX Creative Commons License 2020.03.01 0 0 32

Ha valakit érdekel 3D nyomtatott pripjaty tábla (19cm) akkor írjon priviben. 3000 Ft

pert2 Creative Commons License 2020.01.10 0 0 31

Egy csernobili pisologus epp most nyavajog a fokuszon. Tizennegy napot toltott allitolag a csrnobil.melletti mar kiutitett zonan kivul. Ettol aztan nagyon beszart. A kievi diako k ennel tobbet toltettek ott, de nem tortent komolyabb bajuk. Evyebkdnt pl.a szgarveszelyes munkakorben dolgozok evi ot rem sugarzast kaphattak. A csernobil kornyeken lakok ennek tizedet sem kaptak. A mentesben resztvevok.meg eletukben egszeri husz remet kaphattak, amit azert parszaz emberen kivhl.senki sem lepett tul az elso par orat kiveve.

pert2 Creative Commons License 2019.11.22 0 0 30

Azert az sulyos legnagyobb katasztrofanaknnevezni, ugyanabban az evben egy francia vonat nekiment egy pb  szallito kamionnak, es haromsor annyi kozvetlen aldozat volt tiz percen belul mint csetnobilban egy honap alatt. Egyebkent nyilvan Gorbacsov meg a glasznoszty a hibas alapvetoen, mas esetben a felhulye ukran tudosnyikoknak se jutott volna elvegezni egy olyan kiserletet egy mukodo atomreaktoron amit mar tobbszor elvegeztek a turbinagyartok, es masok is leallitott reaktorok eseteben. Egyebkent tokmindegy hogy a leallo szivattyuk harmincot vagy negyvenot masodpercig hutik tovabb a reaktort, amikor egy percen belul ujraindulnak a dizelgeneratorok

 

Előzmény: dekopir (29)
dekopir Creative Commons License 2019.07.04 0 0 29
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.26 0 0 28

"Ha ilyet látnék egy reaktorból kijönni, nem nézelődnék, meg hemperegnék a nukleáris "hóban", hanem hanyatt-homlok menekülnék."

 

Te lehet, mert gondolkodó ember vagy. De az ott, akkor abban a helyzetben nem volt ilyen egyszerű. Az átlag pripjatyi lakosok többsége akkor alapfokú iskolát végzett, jóformán írni-olvasni tudó szakmunkás, melós volt és az ő feleségeik otthon a gyerekkel.

 

A város értelmiségét kizárólag a tanácsi előljárók, a tanárok, orvosok és az erőműben dolgozók egy kis része adta.

 

Jól irányítható emberek voltak, propagandával agymosottak. Elhitték és elhitették velük, hogy az atomenergia biztonságos. Szándékosan tudatlanságban tartották őket. Annyit tudtam maximum a szomszédjukban lévő erőműről, hogy onnan jön az áram.

Előzmény: Alpári Gnác (23)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.26 0 0 27

Engem is hasonló érdekelne.

 

Beszélgetni 2-3 ilyen szakemberrel, akár egy kerekasztal beszélgetés keretein belül. Hallani szeretnék több, különböző véleményt a témával kapcsolatban.

 

Nem feltétlen tudományos alapút, sőt: mezei átlag embernek szólót, ahol kifejtik a véleményüket a technológiával kapcsolatban.

Előzmény: szévike (26)
szévike Creative Commons License 2019.06.26 0 0 26

Én is szívesen meghallgatnék ilyen embereket. De nem arról, hogy a filmben mi nem ugy volt, ahogy nekünk bemutatták, ez már a múlt.

Inkább arról szeretnék többet hallani, mit tettek, mit tesznek és mit fognak tenni azért, hogy ilyen soha ne fordulhasson elő.

 

Mert ha mindig a múlton rágódnak, akkor az HBO készitheti elő az ujabb sorozatot Fukujima témában, vagy ki tudja még, hogy hol lesz a következő.

Előzmény: Törölt nick (25)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.26 0 0 25

Ez a baj, a legtöbb netes okoskodó akkor még nem is élt vagy kisgyermek volt... Lehet, hogy most van az ilyen okoskodók között atomfizikus hozzáértő ember is, de én is sokkal szívesebben meghallgatnám egy akkor aktívan dolgozó paksi mérnököt, vagy egy akkor a KFKI-nál dolgozó szakembert... érdekes, hogy ők hallgatnak.

Előzmény: szévike (24)
szévike Creative Commons License 2019.06.26 0 0 24

Napok óta azon gondolkodom, hogy miért indult meg a teljes médiában a sorozatot elemzők hada, arról akarván meggyőzni, hogy nem is úgy volt, nem is haltak meg annyian, meg egyébként is ők ezt tudják, sőt jobban tudják, mi történt akkor és ott.

Az ilyen okosok nagy része elmondásuk szerint még az általános iskola padjait koptatta, csak annyit hallott a rádióban, hogy a salátát meg kell mosni.

 

Valóban sok a kérdés.

De: az HBO sosem mondta, hogy most egy dokumentumfilmet készitett. Nem, ez egy olyan sorozat, amelynek az a célja, hogy elgondolkodtasson, felhivja a figyelmet a mindenkori hatalom módszereire, a tudományos eredmények nem átgondolt, nem biztonságos ipari felhasználására.  

Mindezt a filmgyártás teljes hatásvadász eszköztárát bevetve el is éri.

Ebből a szempontból lényegtelen, hogy a filmben szereplő ember önként jelentkezett, vagy kijelölték, hogy  meghalt-e, vagy él.

 

Az HBO az érzelmeinket felkeltve próbált az eszünkre hatni. S ezt sokunknál el is érte.

 

Szerintem.

Alpári Gnác Creative Commons License 2019.06.24 0 0 23

Helikopter ajtó bezárása nem sokat ér, egy nyitott reaktor fölött.

 

Feltételezem, hogy az első néhány nap után, amikor a teljesen inkompetens helyi vezetők után a hadsereg vette kézbe a helyzetet, javulhatott a helyzet.

 

Kezdetben például a helyi kórházban nem volt jód-tabletta, fogalmuk sem volt, mit kell csinálni a sugárfertőzött tűzoltókkal például és az egész nagyon furcsa volt.

 

Azt elhiszem, hogy Pripjaty lakosai döntően nem atomtudósok voltak, de hogy akkora örömmel csodálkozzanak rá a Cserenkov-sugárzásra, ahogy, az nagyon durva.

Ha ilyet látnék egy reaktorból kijönni, nem nézelődnék, meg hemperegnék a nukleáris "hóban", hanem hanyatt-homlok menekülnék.

 

És hogy hány szekunder áldozata volt a sugárfertőzésnek, akik nem a konkrét sugárbetegségbe haltak bele, hanem a legkülönbözőbb daganatos megbetegedésekbe, arról is van kimutatás?

Előzmény: pert2 (22)
pert2 Creative Commons License 2019.06.23 0 0 22

Lehet tudni hanyan maradtak eletben, van lista az elokrol meg a halottakrol is, helikopterezessel tan egy helikopter utasai kaptak halalos sugarzasz, akik rosszkor voltak rosszz helyen, meg persze be kellett volna zarniuk a helikopter ajtajait ha ego atomreaktor felett repkednek.

Előzmény: tom55 (18)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.19 0 0 21

Igen, kicsit megmásították

 

Sok mindent megmásítottak a filmben a hatásvadászat kedvéért...

Előzmény: tom55 (18)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.19 0 0 20

Az viszont meglepett, hogy a sugárfertőzése kb 600 ezer embertnek lett és "csak" 30-40 ezren haltak bele, ez kevesebb mint 10 %. 
Persze ismerve az akkori helyzetet, nem tudom mennyire hiteles ez az info.

 

A szám az újabb kutatások szerint még kevesebb, mostanában 5000-6000 emberről van szó.

Az, hogy ki lett sugárfertőzött, azon meg még mindig megy a vita.

Ha szigorúan nézzük, akkor kb. 30 millió ember. Ha realistán, akkor kb. 100-140.000 fő.

Előzmény: Vajk (19)
Vajk Creative Commons License 2019.05.28 0 0 19

A filmben elhangzott, hogy az a csík az erőmű felett a sugárzás miatt volt, ahogy ionizálta a levegőt.

És ugyanezt tette az emberi sejtek atomjaival is, amiről ugyan nem tudom mit okoz, de olyan sok jót nem hiszem...

Ahogy néztem a halálozási időpontokat, az oltásban és az első pillanatokban a közelben lévők május 10-13 között haltak meg.

 

Az viszont meglepett, hogy a sugárfertőzése kb 600 ezer embertnek lett és "csak" 30-40 ezren haltak bele, ez kevesebb mint 10 %. 
Persze ismerve az akkori helyzetet, nem tudom mennyire hiteles ez az info.

 

Előzmény: tom55 (18)
tom55 Creative Commons License 2019.05.28 0 0 18

Igen, kicsit megmásították de jól illett a drámai feszültség ábrázolásához.

 

Brutális sugárzást kaphatott minden helikopteren tartózkodó ember. Az oltásnál is meg utána is. Nem tudom hányan maradtak életben.

Előzmény: Vajk (17)
Vajk Creative Commons License 2019.05.28 0 0 17

Köszi, utánanáztem én is.

Akkor ezt a film egy kicsit megmásította,mert nem az oltás miatt repült oda a heli, hanem ragasztóanyagot szórt le(polivinl acetát-ot) október 2-án.

Előzmény: warr (16)
warr Creative Commons License 2019.05.28 0 2 16

'86 októberében zuhant le a Mi-8-as. 

 

 

Előzmény: Vajk (15)
Vajk Creative Commons License 2019.05.28 0 0 15

"De a valóságban hónapokkal a robbanás után történt az eset."

 

Biztos ez?

 

"A második részben lévő helikopter lezuhanást például szinte kockáról kockára úgy csinálták meg – archív felvételekre támaszkodva –, ahogy az a valóságban történt."

 

Előzmény: tom55 (14)
tom55 Creative Commons License 2019.05.27 0 0 14

Valószínüleg pilótahiba miatt beleakadt a daru egyik kötelébe. A sugárzás nem hiszem hogy közrejátszott, inkább a manőver bonyolultsága.

De a valóságban hónapokkal a robbanás után történt az eset.

Előzmény: Vajk (13)
Vajk Creative Commons License 2019.05.27 0 0 13

A helikopter a sugárzás miatti műszaki anomáliák vagy a pilóta hirtelen rosszulléte miatt zuhant le?
Ha műszaki hiba miatt, akkor a sugárzás hogyan befolyásolja egy motor működését?

Előzmény: tom55 (12)
tom55 Creative Commons License 2019.05.27 0 0 12

Most néztem a 2. részt. Jól hozza a hangulatot az biztos.

Az evakuálást azért elég gyors jelenetsorral lerendezték. Abban azért több volt, bár lehet hogy csak érzékeltetni akarták a kitelepítés gyorsaságát. 

A helikopter lezuhanás is valóság volt sajnos.
https://www.youtube.com/watch?v=ICOu7KksgUA

 

 

Replay Creative Commons License 2019.05.24 0 0 11

Nekem az jött le az írásból, hogy nem fiktiv sztori a könyv, hanem egy interjúkötet.

Előzmény: Replay (10)
Replay Creative Commons License 2019.05.24 0 0 10

Nem tudom, hogy mi alapján készült a forgatókönyv, de a tűzoltófeleség története biztos, hogy ebből a könyvből van:

 

https://konyves.blog.hu/2019/05/24/csernobili_ima_792?utm_source=cimlap&utm_medium=link&utm_content=2019_05_24&utm_campaign=index

mac.m Creative Commons License 2019.05.24 0 0 9
mac.m Creative Commons License 2019.05.24 0 0 8
mac.m Creative Commons License 2019.05.24 0 0 7

https://cardinalis.blog.hu/2019/05/23/csernobil_olcso_volt_a_salata_hat_megettuk#comments

 

Az HBO Csernobil című minisorozata pedig segít emlékezni. Segít felidézni. Segít szembenézni a kommunizmussal, az emberi ostobasággal. Ez a sorozat nem túloz, nem ferdít. (Na jó, néha hatásvadász...) Nem is kell neki. Pontosan elég, ha a történelemkönyvekre, kronológiákra támaszkodva bemutatja az elképesztő eseményeket.

Ezt a sorozatot 14, vagy inkább 16 év felett minden iskolás korú gyermeknek látnia kellene. Ezt a sorozatot ingyenesen kellene elérhetővé tenni és propagálni, tessék megnézni, szembenézni és szörnyülködni. Sok, sok ilyen filmre lenne szükség. Sok olyan filmre, ami leszedi a szemünkről a hályogot, ami elindít bennünk valami felnőtté válási folyamatot. Ezek a képsorok a felelősségről, az individuum parányiságáról is beszélnek, meg arról, hogy mennyire nem vagyunk felnőttek.

Ezek a képek kendőzetlenül, nyíltan és bátran ordítják a szemünkbe: ilyen is a magát nagyképűen modernnek nevező ember. Ilyen elképesztően béna, felelőtlen, megalkuvó, korrupt, mocskos és esztelen. Ilyen is.

Átvérző ingek, málló hús, haldokló tűzoltók, betonba öntött acélkoporsók, hatalmi és politikai játszmák, elhallgatott információk, áltatás és altatás úgy állnak össze itt egy komoly, nagyívű filmmé, hogy attól egyszerre lehet elszomorodni és iszonyatosan dühbe gurulni. Jared Harris, Stellan Skarsgård és Emily Watson pedig több mint zseniális a képernyőn.

mac.m Creative Commons License 2019.05.21 0 0 6

A 3. rész ma este lesz az HBO-n.

mac.m Creative Commons License 2019.05.21 0 0 5

Olyan nagyságrendű alkotás a kommunizmus dolgairól, mint anno a  Schindler listája volt a holokausztról.

 

Pontosan. Most néztem újra az első részt. Elképesztő.

Előzmény: Vajk (2)
csakaklima Creative Commons License 2019.05.21 0 1 4

Csak a szakértőségről ne essék szó...

Előzmény: Vajk (2)
mac.m Creative Commons License 2019.05.21 0 0 3

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!