Keresés

Részletes keresés

Black Hun Creative Commons License 2023.12.22 0 0 6283

Két ígért képek, ami kimaradt az előző hozzászolásaimból.

Black Hun Creative Commons License 2023.12.22 0 0 6282

Az ígért képek, elnézést kimaradt az előző két hozzászólásomból. 

Előzmény: Black Hun (6281)
Black Hun Creative Commons License 2023.12.22 0 0 6281

Üdv.
Az alábbi képeim vannak édesapámról. 
Milyen típusba sorolnátok őt? 
Egyszer kaptam egy értékelést, hogy talán keleti-med. (ami magasabb számban fordult elő gyepűőr népeknél) és anatoliai tipusokkal kevert, na de igaz lenne ez? 
Ha igen akkor vajon honnan származik, valóban egy gyepűőr néptől?
Köszönettel,
Péter
(Az alábbiakban küldöm a képeket)

Előzmény: Black Hun (6280)
Black Hun Creative Commons License 2023.12.22 0 0 6280

Üdv.
Az alábbi képeim vannak édesapámról. 
Milyen típusba sorolnátok őt? 
Egyszer kaptam egy értékelést, hogy talán keleti-med. (ami magasabb számban fordult elő gyepűőr népeknél) és anatoliai tipusokkal kevert, na de igaz lenne ez? 
Ha igen akkor vajon honnan származik, valóban egy gyepűőr néptől?
Köszönettel,
Péter

murcielago2 Creative Commons License 2023.09.05 0 0 6279
Előzmény: murcielago2 (6278)
murcielago2 Creative Commons License 2023.09.05 0 0 6278

A tuvaiak tatárok. Nem mongolok, csak lehet egy kis beütés. Saját magamat idézem:

 

"Valahogy nekem úgy tűnik, a törökökben mindig van egy kis mongoloid/szibrid, ami az irániakban nincs (Ha az összes török népet nézzük autoszomatikus alapon, akkor azt látjuk, hogy 1/3-ad részben kaukázusiak, és csak 17 %-ban az u.n. szibridek (kelet-szibériai, ősi altáji, tungúz). K.b. a szibridhhez hasonló arányban Közép-Ázsia (itt lehet valami kapcsolódás a magyarokhoz)."

 

Híres tradíciójuk a torokéneklés eredete is állandó viák tárgya: török, vagy mongol eredetű:

 

https://youtu.be/jkgi3g6WUKI?si=XVSRoZdmCoz9bVPT 

murcielago2 Creative Commons License 2023.09.05 0 0 6277

"Szerintem a pamirid volt az őseredeti belső-ázsia szkíta típus."

 

Ezt ismét csak kiegészíteni szeretném. Szerintem egy kőkorszaki kerekfejű alapnépesség (Proto-alpid?)nyomai követhetők Sumértól Közép- és Belső-ázsiáig, amely azután ötvöződhetett egy nem-gracilizált "Kelet-nordikussal" és "Turanid-mediterránokkal", később Pontusziakkal (Lásd. pl. Kiszely-nél), akik az elitet jelenthették, és együtt a proto-szkítákat.

 

Ebben a felállásban a Pamirid a katonai rendben lehetett jellemző. Persze ezek eléggé hipotetikus dolgok. 

 

Előzmény: Wanblí Iyeska (6267)
murcielago2 Creative Commons License 2023.09.05 0 0 6276

 

 

Az Alpidok nagy családja.

Előzmény: murcielago2 (6275)
murcielago2 Creative Commons License 2023.09.05 0 0 6275

Kedves Wanblí Iyeska,

 

maximálisan egyetértek azzal, amit a Pamírid típusról írsz.

 

“Szerintem főként a pamirid, kisebb arányban az iranid és armenid típusok domináltak akkoriban Közép-Ázsiában.”

 

Ezt tényleg csak kiegészíteni szeretném. Valahogy szeretünk megfeledkezni arról, hogy van egy Keleti-alpid típus (aminek a létezése nem passzol túlságosan a Alpinid=kelta modellhez).

https://physicalanthropologywiki.fandom.com/wiki/East_Alpinid

 

Ez a Proto-alpid típus ugyanúgy elválasztó, ahogy európai unokatestvére, itt elválasztja az arab és közel-keleti világot a távol-keletitől. (Az európai Alpid is elválaszt: a nordikusokat a mediterránoktól.)

 

Néhány jellemzőjük:

  • meredeken emelkedő, hátrafelé boltozott homlok,

  • alacsony orrnyereg

  • lapos, gömbölyű végű orr,

  • széles, kerek áll,

  • az orr és a száj közötti rész valahogy “összenyomott” benyomást kelt,

  • a száj vékony.

 

Szokták ezt “török/türk” típusnak, egy kihalt anatóliai kromagnida fenotípus gracilizálódásának is nevezni. (A tadzsikok közt pl. elég gyakori.)

Előzmény: Wanblí Iyeska (6265)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.08.15 0 0 6274

Passzolom, de gondolom, hogy ott még erősebb a mongolid komponens....

 

Érdemes megnézni a Fandom wikin a tungid és szibirid csoportot és az azokba tartozó típusokat.

Előzmény: Wanblí Iyeska (6273)
Wanblí Iyeska Creative Commons License 2023.08.14 0 0 6273

Tényleg??? Ezeket nem is tudtam....

És az altájiak, hakászok és tuvaiak?

Velük mi a helyzet?

Előzmény: Völgyvidéki (6272)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.08.14 0 0 6272

Konkrétabban annyi, hogy a pamiridnek semmi köze a turanidhoz.

A turanid az egy erősen tungid behatásra kialakult típus, kialakulási területe Közép-Ázsia és Dél-Szibéria sztyeppvidékei.

 

A pamirid eredetileg egy tisztán europid típus, valószínűleg egy ősi közép-ázsiai, megrövidült fejű keleti mediterrán, iranid vagy orientalid variáns.

Csak a későbbi keveredések során kapott némi mongolid színezetet.

 

A legtipikusabb turanidok az aralidok és a hegyi aralidok, tehát magyarán szólva leginkább a kazakok, karakalpakok, továbbá a kirgizek, üzbégek és ujgurok egy része.

 

A legtipikusabb pamiridek pedig a tadzsikok, a keleti üzbégek, Afganisztán északi részének lakói és a Pamír-hegység népcsoportjai.

 

A mai magyarságban a valódi turanid részaránya az lényegében elhanyagolható, 1-2 %-ra tehető, de többnyire már az is keveredett formában.

Egy már erősen felhígult turanid az ún. alföldi, amely állítólag az alföldi kunok között gyakoribb, egyes településeken megközelíitheti a 10 %-ot.

 

A pamirid és a turano-pamirid egy kicsivel gyakoribb, összességében talán 10% körüli. 

 

 

Előzmény: Wanblí Iyeska (6271)
Wanblí Iyeska Creative Commons License 2023.08.13 0 0 6271

Kissé konkrétabban?

Előzmény: Völgyvidéki (6270)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.08.13 0 0 6270

Az angol nyelvű honlapok, mint pl. a Fandom vagy a Human Phenotypes összemossák, keverik a pamiridet és a turanidot. Olyan blődségeket írnak, hogy a pamirid típusok a turanid típuscsoportba tartoznak.

Holott nem!

Ebben a kérdésben pl. szerintem az egykori Szovjet-Közép-Ázsia révén komoly terepi ismeretekkel rendelkező szovjet-orosz kutatóknak van igazuk, akik szerint a turanid (dél-szibériai) és a pamirid 2 teljesen különálló típus, bár a keveredések miatt van átfedés közöttük.

Előzmény: Wanblí Iyeska (6268)
Wanblí Iyeska Creative Commons License 2023.08.11 0 0 6269

Meg kell nézni a régi magyar népi szentképek Krisztus- és Mária-ábrázolásait.

A legrégibb képi rétegben többségében szkíta jellegű, pamirid vonásaik vannak.

Wanblí Iyeska Creative Commons License 2023.08.11 0 0 6268

Azon belül is az ősi, egészen minimális - max. 5 %-nyi - mongoloid keveredésű proto-pamirid.

A mai közép-ázsiai pamirid variánsokban már ennél több a mongoloid jelleg, a síkvidéki pamiridben föl egészen 50%-ig.

Előzmény: Wanblí Iyeska (6267)
Wanblí Iyeska Creative Commons License 2023.08.10 0 0 6267

Szerintem a pamirid volt az őseredeti belső-ázsia szkíta típus.

Előzmény: Wanblí Iyeska (6266)
Wanblí Iyeska Creative Commons License 2023.08.10 0 0 6266

Ez még jóval azelőtt volt, hogy a mongolidok elözönlötték Belső-Ázsiát.

Tehát a ma gyakori közép-ázsiai típusok nagy része még nem is létezett akkoriban.

Szerintem főként a pamirid, kisebb arányban az iranid és armenid típusok domináltak akkoriban Közép-Ázsiában.

Előzmény: Wanblí Iyeska (6265)
Wanblí Iyeska Creative Commons License 2023.08.10 0 0 6265

Olvastam egy anyagban, hogy Jézus esetleg nem is zsidó volt, hanem a Szíriába betelepített közép-ázsiai szkíta szaka vagy párthus népcsoport gyermeke.

A közép-ázsiai szkítaságra mely típusok és variánsok voltak a jellemzőek?

Azt olvastam, hogy a világos haj, világos szem, világos bőr kombináció inkább csak a pontuszi és az alföldi szkítákra volg jellemző, a keletebbi szkítákat sötétebb színezet és nagyon enyhe mongoloid beütés jellemezte.

Te hogy tudod, kedves Murcielago?

Előzmény: murcielago2 (6264)
murcielago2 Creative Commons License 2023.07.22 0 1 6264

Kora vaskor, kimmerek vándorlása:

 

 

Média-Frígia-Regöly, a szigünnák vándorlása.

 

 

 

Janus-szobrosdka (Janus kultuszát  Numa Pompilius, Róma etruszk származású legendás királya (Kr. e. 715–672) honosította meg .)

Előzmény: murcielago2 (6263)
murcielago2 Creative Commons License 2023.07.22 0 1 6263

Az "obi ugor" és a régi magyar "ugoros típus" nem ugyanaz. Sajnos ez egy szerencsétlen név -egybeesés. Már időszámításunk körül Strabón (aki egyébként a pontuszi uralkodócsaláddal valami közelebbi nexusban is volt) leírta, hogy „a királyiak (mármint a királyi szkíták) ugroknak is neveztetnek” -ekkor pedig még senki nem foglalkozott obi-ugorokkal. Eredetileg tehát egy népelnevezés volt. Amikor az antropológia kezdett kialakulni, ezt az elnevezést átvitték azokra, akik nem Alpidok, bár felületesen nézve hasonlítanak rájuk, azonban (az Alpidoknál) az arcuk alacsonyabb, szélesebb és laposabb, és azt mondták, ezek Kelet-baltiak.

 

Te is leírod, a Kelet-balti jellemezhette a pontuszi szkítákat.

 

Csavar az egészben, hogy a pannon nép ősei , ha igaz a hivatkozott feltárás, mégsem a pontuszi síkságon keresztül jöttek, hanem valami alternatív útvonalon (ha van érdeklődés, belinkelem a vonatkozó térképet)

 

Kicsit apró szobor Regölyről:

 https://img1.indafoto.hu/1/1/245575_77f6decd83a981e4c9df820c1969de04/27215774_8ead1f125374ad9ac943e67da1edf4d4_s.jpg

 

 

Előzmény: Völgyvidéki (6262)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.07.21 0 0 6262

Szerintem meg ez a magyar "ugoros" típus ebben a formában egyszerűen nem létezik.

 

A pontid, kelet-balti, és nordid elemek jellemezhették a pontuszi régió szkítáit, mint ahogy a térségben őket követő népeket is, bár később már enyhe mongolid embertani hatás is beszűrődött Belső-Ázsiából.

 

Az obi ogurok viszont főként a szibirid típus különböző változataihoz tartoznak, pl. az ún. uralidhoz, ennek az uralidnak az előfordulása a mai Kárpát-medencében gyakorlatilag nulla, bár a kommunizmusban ideológiai alapon erőltették, hogy ez igenis alaptípus volt a honfoglalók között, de ez a leletek alapján egyáltalán nem támasztható alá. A honfoglalók között is periférikus jelentőségű volt az uralid, ha egyáltalán előfordult.

 

A pannonid pedig ebben a formában talán inkább helyi, kárpát-medencei kialakulású típus lehet, bár összetevői részben a pontuszi sztyeppékről érkezhettek.

Előzmény: murcielago2 (6261)
murcielago2 Creative Commons License 2023.07.20 0 1 6261

Szerintem Dúró Dóra és a Pannonid típus azonos a régi magyar "ugoros"-típussal. (Kiszely tévesen azonosította a "Kárpátidot" az ugoros típussal). Az "ugoros" típust régen a Kelet-baltid-ok közé sorolták, és mint ilyen, M.o.-on nagy hányadot tesz ki. És mindenütt előkordul, ahol szkíták éltek 

 

A pannonid nép méd (szkíta) eredetű. A médek közül váltak ki a szügunnák, akik aztán idevándoroltak és a pannonok ősei lettek. Az, hogy mostanában pontid hatás alatt álló "goridnak" nevezik, szerintem csak egy szinoníma.

 

Lásd még dr. Szabó Géza Phd régész és Czuppon Tamás, az ELTE régészhallgatója feltárását.

https://fejerszovetseg.blogspot.com/2015/05/mondtuk-mar-reg-nem-regoles-regeszet.html#more

 

 

Előzmény: Völgyvidéki (6257)
murcielago2 Creative Commons License 2023.07.20 0 0 6260

ex-sportoló-rapper

Z-generációs élmémy (a zenéje)..:)

Előzmény: Völgyvidéki (6258)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.07.15 0 0 6259

A kappadókiai mediterrán, asszirid, keleti mediterrán, ezek a legvalószínűbb típusok, ha Izrael Kr.e. 1. és Kr.u.1. századi népességére gondolunk.

 

Ami gyakorlatilag kizárható, az a negrid típusok, mert negridek akkoriban még nem éltek a Közel-Keleten vagy max. elhanyagolható számban 1-1 személy, akik a római rabszolgakereskedelem révén kerültek oda Afrika szubszaharai régióiból.

 

Erősen átpolitizált ez a kérdés, mert egyes szélsőséges BLM- és woke-barmok mindenáron be akarják bizonyítani, hogy Jézus fekete volt, de ennek a természettudományos valószínűsége gyakorlatilag a nullával egyenlő...

 

Na jó, ismerjük el, hogy annak is nulla, hogy hófehér bőrű, szőke hajú, kék szemű nordikus  volt, mint ahogy egyes régebbi észak-európai és angolszász festményeken ábrázolták...:-)

Előzmény: Völgyvidéki (6223)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.07.15 0 0 6258

Ki ez a srác, valami focista?

Előzmény: murcielago2 (6254)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.07.15 0 0 6257

Számomra a pannonid is egy eléggé mesterkélt, nagyon lazán definiált típusnak tűnik.

 

A Fandom wiki szerint egy pontid keveredésű gorid szubvariáns.

 

A gorid már önmagában is egy eléggé tágan értelmezhető keverék típus, kelet-európai és alpi elemek keveredéséből.

 

Namost ha tágan értelmezem a pannonid fogalmát, akkor a mai magyarok kábé egynegyedére, de lehet, hogy egyharmadára is, simán rá lehet húzni, hogy pannonid...:-)

 

https://physicalanthropologywiki.fandom.com/wiki/Pannonid

Előzmény: murcielago2 (6252)
Völgyvidéki Creative Commons License 2023.07.15 0 0 6256

Nem tudom, nekem egyik sem tűnik turanidnak, még a legkevésbé sem...

Pontidnak inkább, azon belül lehet sztyeppe pontid, de annyira azért nem vagyok biztos benne...

Előzmény: murcielago2 (6255)
murcielago2 Creative Commons License 2023.07.11 0 1 6255

“A legtipikusabb sztyeppei pontidok a krími tatárok között találhatók, de előfordulnak a délukránok és az alföldi kunok között is.”

 

Így van, ahogy haladunk Ázsia nyugati széle felé, és azon túl, egyre kevésbé feltűnő a mongolid hatás.

A tatárokra jellemző, de többé-kevébé minden türk népre, hogy génjeik 30-40 %ban kaukázusiak (legnagyobb arányban Közép-ázsiaiak, de nem mongolok.)

 

A hivatkozott oldal egyébként szinonimákként kezeli a Sztyeppe-pontidot, a Turáno-pontidot, Cumanidot, és a Kaszpidot. Ez szerintem túlzott összevonás. bár eléggé rokon típusok ezek.

 

 

 

Szerintetek milyen típus (az első kettő tatár, a harmadik magyar)?

Sztyeppe-pontid, vagy Nyugati-turanid, vagy egyik se, hanem valami harmadik, mégpedig:...

 

T-Dani videója: https://youtu.be/rm1IOHnz5d8 

 

 

 

 

 

Előzmény: Wanblí Iyeska (6235)
murcielago2 Creative Commons License 2023.07.10 0 0 6254

https://physicalanthropologywiki.fandom.com/wiki/West_Turanid

 

Ez egy kevésbbé találó leírás, mivel szokásos módon túl sok  benne az ázsiai.

 

A képmellékletek között azért vannak jobbak is, pl.:

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: murcielago2 (6253)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!