Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2008.05.30 0 0 21
Hát nem is, mondd csak úgy hétköznapi szóval, hogy "Solanum tuberosum", azt nem veheti sértésnek.
Ja,ésszerintemmegnemanagybetűafőellenség,hanemaszóköz!Levele!
Előzmény: Kis Ádám (20)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.05.30 0 0 20
Én a piacon biztosan 'krumpli'-t kérek, mert féle, ha 'burgonyá'-t kérek, azt hiszi a kofa, hogy adóellenőr vagyok, de biztos, hogy leelvtársaz.
Előzmény: Törölt nick (13)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.05.30 0 0 19

A fórum, illetve általában a net átmentei nyelvállapot az írott és a beszélt nyelv között. A beszédben sem használunk nagybetűt :), pl. nincs gondunk a tulajdonnevek mondása esetén. (Na jó, van, amikor egy-egy név kimondását főhajtás vagy bokacsattintás kíséri.) Jellemző, hogy a netes írásnak sajátos a metakommunikációja, és ez nemcsak a szmájlira vonatkozik.

 

Ugyanakkor itt, a MAgyarulezen többnyire célszerű szabatosan írni.

Előzmény: FriendlyFire (18)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.05.30 0 0 18
itt a fórumon én is leszokóban vagyok a nagybetűkről.
Előzmény: Kis Ádám (14)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.05.30 0 0 17

Én most a "vágod? vágom!" fordulattól vagyok totál kiakadva. Már ciki egyesek szerint az "értem" szó használata.

Kis Ádám Creative Commons License 2008.05.29 0 0 16
mi az az egy, amelyet nem értesz? :)
Előzmény: vrobee (15)
vrobee Creative Commons License 2008.05.29 0 0 15
nem értek egyet :)
Előzmény: Kis Ádám (14)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.05.28 0 0 14
A nagybetű nemhasznűlata ugyanolyan hozzáállás a nyelvhez, mint a divatszavak majmolása.
Előzmény: Törölt nick (12)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.28 0 0 13
nem csak ízlések, mert egy-egy szó olyan abszolút egyeduralkodóvá tud válni, hogy engem egyből elkap tőle a frász: pl. el tudja-e képzelni valaki, hogy a piacon krumplit, pityókát, kolompért kér?
Előzmény: Kis Ádám (4)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.28 0 0 12
Tudom. De minek?
Előzmény: NevemTeve (9)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.28 0 0 11
szerintem majmolás, mert az alany tegnap és tegnapelőtt is ezt hallotta a rádióban vagy tévében, ezért ma már nem is gondolkozik más szón, hanem csak mondja, mint a gép: csapadék...
Előzmény: NevemTeve (8)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.28 0 0 10
divatszó az a szó, ami helyett nyugodtan használhatnánk mást, de kényelemből és majmolásból csak és kizárólag az éppen divatos szinonimát használjuk... a névelőknél és névmásoknál ellenben nem igazán van választásunk, ergo a példa nem ér.
Előzmény: Yogi (3)
NevemTeve Creative Commons License 2008.05.28 0 0 9
Deciki, elrontottam a linket: Shift
Előzmény: NevemTeve (8)
NevemTeve Creative Commons License 2008.05.28 0 0 8
Éppen fordítva, ez nem a majmolásos elsekélyesedésre példa, hanem a mesterkélt modorosságra.
Off: Nagybetűt úgy tudsz beírni, hogy közben a [link1]-et is lenyomod.
Előzmény: Törölt nick (7)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.28 0 0 7
phú, gondolhattam volna, hogy csupa fafejűvel fogok itt találkozni... na mindegy, evvan ;-))) a mai:
fiatal fiú a párjának: "vajon lesz ma csapadék?"
nem eső, zápor, zuhé, zivatar, vihar vagy boszorkányok az égből, hanem így: csapadék...
nekem egyből a csinibabás bajkonúr jutott eszembe, aki "itt szokott fogyasztani", vagy hogy is aszonta meg annak idején...
vrobee Creative Commons License 2008.05.24 0 0 6
Akkor viszont mellényúltál, mert a nullázás nem divat (főleg nem szó, de sebaj), hanem hagyomány.

Attól persze még lehet utálni, szíved joga.
Van, aki a Karácsonyt is utálja.
Előzmény: Törölt nick (2)
gábornok Creative Commons License 2008.04.21 0 0 5
Majomként utánzással kezdte valamennyiőnk a kifejezést kiskorába', asztán valakik professzorok löttek, másvalakik meg nem tanultak tovább.. ergo lőttek nekik, mint professzoroknak. Így megy ez, ezek mennek.
Előzmény: Törölt nick (2)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.04.21 0 0 4

Erre kaptál választ. VAn olyan divatszó, amelyik múló divatnak bizonyul, van olyan, amelyik megrögződik. Pl. a hálistennek az miért jobb, mint a hoppá? Csak fel sem tűnik immár. Viszont ez a múlandóság/maradandóság az, ami a nyelv gazdagodását és folyamatos működését (edzettségét) biztosítja.

 

A felvetett kérdés csak távolról nyelvi, itt ízlések vetélkedéséről van szó, ami szintén nem haszontalan. A használat sajátosságai azonban nemcsak a szavak szintjén figyelhetők meg. Éppen a névelőhasználat jó példa erre, pontosabban a nemhasználat (Miniszter úr azt mondta, elnök asszony kéri, illetve fiam a hadseregből hozta a "mint állat" fordulatot.)

Előzmény: Törölt nick (-)
Yogi Creative Commons License 2008.04.21 0 0 3
Látom, én is arról beszélek. A névelő például szerintem eléggé úgy néz ki, hogy divatszóként kezdte.
Előzmény: Törölt nick (2)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.21 0 0 2
ööööööööö, divatszavak szakadatlan majmolásáról volt csupán szó...
Előzmény: Yogi (1)
Yogi Creative Commons License 2008.04.21 0 0 1
Igaz, nagyon igaz.
Itt van például a határozott névelő. Egyszer valaki a XII. században kitalálta, pontosabban ellopta a németektől az ötletet. Először még csak-csak érdekes volt, de most, hogy nyakra-főre használják, már idegesítő. Vagy ott vannak a névmások. Elsőre talán még vicces azt mondani, hogy te vagy mi, de milliomodszorra?
Pusztul a nyelv, nem vitás.
Előzmény: Törölt nick (-)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.21 0 0 0
hja, a fórumok nullázása is ebbe a kategóriába esik... elsőre még jópofa és poénos is, aztán már csak inkább végtelenül idegesítő és unalmas...
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.21 0 0 topiknyitó
Na szóval arról van itten szó, hogy vannak ugyebár ilyen-olyan, eleinte vicces vagy jópofa, sokszor igen találó szavak/kifejezések, amik rövid idő alatt annyira divatossá válnak, olyan sokan használnak és koptatnak, hogy a divathullám lecsengése után egész egyszerűen már nem is lehet őket újra kimondani. Néhány példa, csak úgy hirtelen, kapásból:
- brutális: ezt már a megjelenésekor, a legelején mélységesen gyűlöltem, szerencsére mára már szinte teljesen kikopott
- hoppá: rövid, üstökösszerű karrierje volt (talán egy éve?), hálistennek mára már egyre kevesebb a hoppá is
- zéró tolerancia: na, ebből viszont kapok minden nap a pofámba minimum kettőt-hármat, óriásplakátról, rádióból, tévéből csak a "zérótolernacia" üvölt feszt... vajon mikor unják ezt is meg?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!