Keresés

Részletes keresés

lapatya Creative Commons License 2009.03.09 0 0 472
fip00-nak. A magyar nyelnek is megvoltak a korábbi árnyalatai, ami az igeidők különbözőségeit illet. Csak a "hozzáértő nyelévészeink", mint "régies" alakokat, kiírtották nyelvünkből. Példa "...feljöve Márton, az oroszi pap" Arany még értette nyelvünket. A feljöve szó a jön és a jött közt van. A feljöve folyamatosságot fejez ki, leginkább a más nyelvekben meglévő folyamatos múltnak felel meg. Vagy Tinóddinál :"Jó vitéz Szondi György benn várkapitány vala"Ma ezt a folyamatos, a jelen és múltat átfogó kifejezést csak körülírva tudjuk kifejezni. Akkor Szondi volt a várkapitány. Tovább lehetne hozni a példákat: megy, ment, mene, stb.
Nicsinyo Creative Commons License 2009.03.05 0 0 470
Nem mondok vele ujat, de nagyon tetszik ez a régies beszéd, azért màsolom ide:

Berzsenyi Dàniel

A magyar nyelv eredetiségéröl

Régota gyanus lévén elöttem az a régi elöitélet, mely szerint többnyire azt hittük, hogy mindazon szavaink, amelyek az idegenekhez hasonlitanak, kölcsönzetek és idegenek, arra hatàroztam magamat, hogy némely szavaink szàrmazatjàt minden figyelemmel megtekintsem, s nyelvünk becsületét e részben is oltalmazzam.
Vizsgàlòdàsaimnak elsö tàrgyai valànak azon fizikai dolgoknak nevei, melyek természet szerint az embernek és beszédnek legelsö, legszükségesebb objektumai voltanak, mint: föld, viz, tüz, nap stb, melyeknek hihetöképpen legelsöbben adànak nevezeteket az elsö emberek.
Bukdozàsaim haszon nélkül nem maradtak, söt örömmel tapasztaltam, hogy mindenütt többet talàltam, mint kerestem, elannyira, hogy csakhamar àltallàttam azt, hogy a magyar nyelv tàn az egész òvilàg nyelveinek gyökere és anyja; mert nyilvàn tapasztalàm azt, hogy a legközönségesebb természeti tàrgyoknak nevezeteit nemcsak az igen rokon déli és keleti, de még az egészen idegeneknek vélt euròpai nyelvekben is àltalàban magyar gyökerekbül lehet szàrmaztatni,..

(Kivonat: B. D. Prozai Müvei. Szépirodalmi Könyvkiado)
Rufella Creative Commons License 2009.02.26 0 0 465
Kedves Tissa!
En nem bànom ha két topikban is a magyar nyelvet méltatjuk.:-)
Előzmény: Törölt nick (460)
Gabor AA Creative Commons License 2008.07.19 0 0 458
Sziasztok. Bocs, ha nem pont ebbe a témakörbe tartozó kéréssel fordulok ide.

Nagy szükségem lenne vmilyen jegyzetre az alábbi témákból. Főiskolai záróvizsgára kellenek, de nem találok hozzájuk sehol semmit. Nagyon megköszönném, ha vki tudna segiteni, akár linkkel, vagy saját szavaival, hogy kb. mi tartozik a témákhoz.

1.A nyelvi rendszer síkjai és alapegységei. A velük foglalkozó nyelvtudományi ágak
2.A beszédmű megformálása. A beszédmű fonetikai természete. A szövegmondat zenei megformálása (a hangsúly, a hanglejtés, a beszédtempó, a szünet).
kisharsány Creative Commons License 2007.07.15 0 0 453

 

 A feltett kérdés alapján, már akkor is egyetértettem a felvetéssel,bár nem írtam rá.

Előzmény: Kara-Indas (422)
Carolus58 Creative Commons License 2007.07.14 0 0 451

Ez szépen hangzik,

 

De ez még nem ment fel téged az alól, hogy te kommunistázhatsz, Maxvalon meg felháborodsz, amikor szélsőjobbozott. A "házigazda" etikája téged még jobban kötelez. :o)

 

Egyébként nem is igazán értem, hogy te mint topiknyitó, milyen előjogokat követelsz magadnak, miközben másokat meg ugyanilyen dologért leszúrsz?

Előzmény: Törölt nick (450)
Carolus58 Creative Commons License 2007.07.14 0 0 449

Pergynt,

 

mintha a Tamana topikban te hangoskodtál volna, hogy Maxval ne szélsőjobbozzon. Igazat is adtam neked.

 

Most meg te mit csinálsz? Kommunistázol.

Hát, ezt úgy hívják kultúrhelyeken, hogy kettős mérce. Ez is egy tükörféle számodra.

 

Szerintem nem érdemes folytatnod ezt a stílust.

 

 

Előzmény: Törölt nick (448)
Carolus58 Creative Commons License 2007.07.14 0 0 446

Kisharsány,

 

Megint egy értelmetlen játék. Ebben megint nem egyedi a magyar. Ahol az állattenyésztés több évszázados hagyományokra megy vissza, ott ezek a szavak megvannak.

 

Spanyol:

 

bárány - borrego

1 éves bárány - cordero

birka - carnero, oveja

kos - morueco (de lehet carnero is)

viszont a faltörő kos: grulla

gida - cabritillo, cabrito, chiva, chivato

őzgida - cervato

tehén - vaca

üsző - ternera, vaquilla, jato, becerra, novilla

ökörszem - reyezuelo, abadejo, régulo

 

viszont

 

macaco - a legelésre áttérő bárány

mueso - kis fülekkel született bárány

endoblado - az a bárány, amelyet két anyától szopik.

 

Lehet, hogy te tudod, magyarul egy szóval ezt a hármat hogy mondjuk?

 

 

A mondásaiddal az a probléma, hogy mindkettő bibliai eredetű. Ennek megfelelően mindegyik európai nyelvben szószerint megtalálható.

 

Mi az egésznek a lényege: hogy valóban szép a magyar nyelv, de semmi értelme sincs az ilyen jellegű összehasonlításoknak mert az egyik nyelv ebben árnyaltabb, a másik másban.

Előzmény: kisharsány (432)
NevemTeve Creative Commons License 2007.07.14 0 0 443
És a "first cousin twice removed", az vajon kicsoda magyarul? Ugye hogy nincs rá magyar kifejezés!
Előzmény: Törölt nick (436)
kisharsány Creative Commons License 2007.07.13 0 0 432

 

 

 No, hogy visszatérjünk a témához. mivel ennyi szép okos ember jött itt most össze: játszódjunk egy kicsinyt. A téma - ugye- az, hogy a magyar nyelv képes olyan egyszavas kifejezéseket alkalmazni, melyben egyszerre van jelölve egy állat faja, kora/korszakasza, neme, esetenként egyéb jellemzője is. A röhencsek azt állították: aki ezt mondja, hogy csak a magyar nyelv, az nem ismeri a többi nyelvet, s elfogult.

 

 Kérem tehát az Urakat, néhány szóval tegyünk próbát, először mondjuk angolul:

 

   bárány

   birka

   jerke

   kos

   olló

   gida

   gödölye

   tehén

   üsző

   előhasi (üsző)

   ökörszem

   sárlik

   harmadfű(csikó)

      esetleg két kifejezés:

   eltévedt bárányka

   ártatlan, mint a ma született bárány

 

  hogyan hangzanak/íródnak ezek angolul ? (később majd más nyelven is próbálhatjuk.

 

 kisharsány 

Supernovablaster Creative Commons License 2007.07.13 0 0 427
Ja, bocs, összetévesztettelek pergynttel, bár a helyesírásból rájöhettem volna.
Előzmény: NevemTeve (426)
NevemTeve Creative Commons License 2007.07.13 0 0 426
Az jó, amikor már egy poénból is egy kiselőadás születik.... mindenestre semmilyen infomáció nem felesleges, úgyhogy köszönet érte.
Előzmény: Supernovablaster (425)
Supernovablaster Creative Commons License 2007.07.13 0 0 425

A bullseye magyarul telitalálat, a koncentrikus körök közepét hívják így, mint például a dartsban, csak ott röviden bullnak mondják.

 

Etimológiailag lehet köze a bika szeméhez, talán amikor a matador pengéje a szemén keresztül behatolt az agyába, akkor az állat egyből kiterült, ezt nem tudom, csak találgatok.

 

Az ökörszem angolul wren.

 

Előzmény: NevemTeve (421)
Kara-Indas Creative Commons License 2007.07.13 0 0 423
Lásd még a köv. hsz.-okat is a hivatkozott topikban
Előzmény: Kara-Indas (422)
Kara-Indas Creative Commons License 2007.07.13 0 0 422
Előzmény: NevemTeve (421)
NevemTeve Creative Commons License 2007.07.13 0 0 421
Itt azért van egy kis csúsztatás, mert a bullseye az magyarul ökörszem, nem pedig bikaszem.
Előzmény: Törölt nick (409)
Kara-Indas Creative Commons License 2007.07.13 0 0 420
Csak gondoltam, egy olyan topikban helye van az ilyesminek, ahol a magyar nyelvet magasztaljátok...
Előzmény: Törölt nick (419)
Kara-Indas Creative Commons License 2007.07.13 0 0 418
És szerintetek az nem tartozik hozzá a dologhoz, hogy meg kéne tanulni helyesen írni?
Előzmény: Törölt nick (417)
Kara-Indas Creative Commons License 2007.07.13 0 0 414
Minden összeesküszik ellenetek! :)
Előzmény: Törölt nick (412)
NevemTeve Creative Commons License 2007.07.13 0 0 413
Lehet, hogy mi dilettánsok vagyunk csodadimenzió-ügyben, te viszont meg dilettáns vagy a kiribicsi-kvarálásban.
(Off: Ha mondat elejéhez érsz, nyomd le a shift-et, úgy nagybetűt is írhatsz.)
Előzmény: Törölt nick (412)
Kara-Indas Creative Commons License 2007.07.13 0 0 411
Nem bántani akarom, mert igazán nincs rá okom, de Kisharsányhoz néha külön értelmező szótár kell :)
Előzmény: NevemTeve (407)
NevemTeve Creative Commons License 2007.07.13 0 0 407
Igazad van, más nyelven elképzelhetetlen, hogy külön szó legyen a borjúra, az ökörre, a tehénre, meg a bikára.
Előzmény: kisharsány (406)
kisharsány Creative Commons License 2007.07.13 0 0 406

 

  Jusson eszünkbe a következő: a magyar nyelvben (bár ma már egyre kevésbé értik/használják) a növényeknél is, de az állatvilágban főleg egy szó meghatározta az állat fajtáját, nemét, korát(korszakaszát). Ugyanilyen változatos szókészlet van az emberre is. (próbáld ezeket szótárazni: sanyarú az eredmény)

 

 kisharsány

Kara-Indas Creative Commons License 2007.07.12 0 0 405
Mármint a magyarnak a szabályai a finomabbak
Előzmény: Epstein dr. (403)
kisharsány Creative Commons License 2007.07.12 0 0 404

 

 

  Legszebb hely benne: eszperente

Epstein dr. Creative Commons License 2007.07.12 0 0 403
Ez így van. Az egybeírás-különírás terén pedig inkább a némethez közelít, de ennek a szabályai finomabban ki vannak munkálva.
Előzmény: NevemTeve (402)
NevemTeve Creative Commons License 2007.07.12 0 0 402
on: Egyébként, a magyar nyelvnek a helyesírása is logikus: az összetett mondatban a tagmondatok között mindig van vessző, nem úgy, mint például az angolban, ahol gyakrabban nincs, mint van.
pergynt2 Creative Commons License 2007.07.11 0 0 401

Ez az idézet nem nehéz kitalálni szűrrealista, mint a legvadabb Salvador Dali képek és a német-alföldi H.BOSCH CSUDALÁTOMÁSAI!

Kedvet kap a festő képet festeni, e képeket melyeket közöl a költő megjeleníteni!

 

Előzmény: Kadasman-Burias (400)
Kadasman-Burias Creative Commons License 2007.07.11 0 0 400
Juhász Gyula történésznek a testvére volt...
Előzmény: pergynt2 (399)
pergynt2 Creative Commons License 2007.07.11 0 0 399

Ám legyen! Van egy nagyon kedvelt költőm Juhász Ferenc!

 

 

"

S köröttem gyűrűben hemzsegő Láz-Szörnyek:
emberlábon járó ősemlős halkönnyek,
zöld pókok, hátukon párzó asszonyokkal,
madárfarkú gyíkok bimbószem-csőtokkal,
virágállat-kocsány-lábú kék gépkockák,
vérpörgettyűs fejű varangy-malacocskák,
fémpáva-sündisznók beszélő gégével,
szarvasbogár-hímek nagy bikaherével -,27"

 

Mennyire más mint a klasszikus Arany János, mégis a közös a magyar nyelv végtelen szó és képi kincse!!!!!

Előzmény: NevemTeve (398)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!