Keresés

Részletes keresés

atrego Creative Commons License 2010.09.17 0 0 46
a városligeti tóban sikerült megfigyelni mind gibbicepsz,mind plekó ívását.Már 4 kiló körüliek is vannak benne,a szörnyű az,hogy jelenleg 13 fokos a víz.....
Előzmény: Gyuree26 (45)
Gyuree26 Creative Commons License 2010.09.17 0 0 45
10évesen ivarérett teljesen csak kerti tóba lehet szaporítani,de ott is nehezen hormon segíthet.
Előzmény: atrego (42)
atrego Creative Commons License 2010.09.11 0 0 44
van még itt valaki???????????????
Panzermeyer Creative Commons License 2009.12.06 0 0 43
benne vagyok :D
Előzmény: laruci (41)
atrego Creative Commons License 2009.08.13 0 0 42
óriás algaevő/gibbiceps/szaporításáról ki tud valamit?
laruci Creative Commons License 2009.06.29 0 0 41

sziasztok!

 

Felészthetnénk ezt a topikot :-) Ki tart velem?

Ati356 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 40
?
Előzmény: odin88 (39)
odin88 Creative Commons License 2008.08.25 0 0 39
Wopi Creative Commons License 2008.01.30 0 0 38
Sziasztok!

Él még a topic? Mert elég régen nem írt ide senki...
Igazából nekem már elég rég óta van akváriumom, neonhalakkal, izzófényű lazaccal, mollykkal, guppykkal. Megpróbálkoznék a neonok vagy az izzófényűek szaporításával, de nem tudom, hogy hogy kezdjek hozzá. Tudtok ajánlani jó szakirodalmat, vagy esetleg néhány jó tanácsal el tudtok látni? Teljesen 0-ról kezdeném ezt a műfajt.
Remélem kapok választ. :)

Köszi!
W
Panzermeyer Creative Commons License 2007.06.12 0 0 37
rendben vannak megvan mind a 10, holnap 2 hónaposak
azóta volt 2 ikrázás is de nem foglalkoztam a kicsikkel, ha ez a 10 elmegy, valszeg kettéosztom az 5 literes akváriumot valami szúnyoghálóval és akkor 2 generáció is elfér majd benne meg veszek mégegy kis akit
2 hal elhúzott a többitől, azoknak már összefüggő a fekete csíkozás az oldalukon, a többi még szürke egy kicsit
Előzmény: KoPw (36)
KoPw Creative Commons License 2007.06.12 0 0 36
Na,mizu a kis meggyhasúakkal?
Előzmény: Panzermeyer (35)
Panzermeyer Creative Commons License 2007.05.20 0 0 35
először a szine menjen ki vaze :D
Előzmény: KoPw (34)
KoPw Creative Commons License 2007.05.20 0 0 34
én a helyedben simán 2x főzném ki, az a tuti,akkor biztos kimegy belőle a sós lé...
Előzmény: Panzermeyer (33)
Panzermeyer Creative Commons License 2007.05.20 0 0 33
most kivittem az erkélyre 20 literes vedírben a fát amim van, fél kiló só azt feloldottam aztán belehajítottam a gyökeret, már olyan a víz mint a fekete tea, nagyon nem tetszik
azt mondtad múltkor 1 hét sós áztatás aztán 1 sós főzés meg 1 sima főzés és nagyjából meg is vagyunk, rendben van ez?
Előzmény: KoPw (32)
KoPw Creative Commons License 2007.05.20 0 0 32

na tsá! Nekem sajnos olyan 10 db maradt meg a 25ből, mivel nem vagyok itthon,apum meg a piciket csak egyszer eteti naponta:( De az erősek megmaradtak:)

Amúgy én mondtam neked, hogy a gibbi nagy az akváriumodba! Inkább anci+aymonieri+siamensis:)

Előzmény: Panzermeyer (31)
Panzermeyer Creative Commons License 2007.05.20 0 0 31
na mi a fett van?

igazam volt, az "életre valóak" megmaradtak a 2 generáció meggyhasúból, a kisebb csapatban kb 8db maradt a 20-25 közül, általában együtt bandáznak és még mindig feleakkorák mint a 3 héttel idősebb társaik, a nagyok meg kezdik kinőni a 4.5L-es vizet
a 30 literben viszont épp egy gibiceps vegetál amíg el nem viszik, remélem minél előbb :s kihajítottam a 120 literből és abba visszaraktam a növényeket, a gibit meg salátával etetem, irtó retek egy hal, frissen takarított akváriumot 1 éjszaka alatt összecsinálja, tele van barna kakával de rengeteg :( szinte 2 naponta szívni kell az alját ha látni akarom az üveget, brutál

na több fejlemény nincs, legytek jók ::D
KoPw Creative Commons License 2007.05.20 0 0 30
ok, egy pár és egy algázó, és megegyeztünk:)
Előzmény: Ati356 (29)
Ati356 Creative Commons License 2007.05.18 0 0 29

Háááát! Szerintem az már túl kicsi! Már zavarnák egymást is. Sőt 2pár se nagyon tuti egy ekora aksiban. Én csak párt tartottam ilyen méretben. De te tudod...

Előzmény: KoPw (28)
KoPw Creative Commons License 2007.05.18 0 0 28
azért kérdezem, mert bnőmnek csinálnám az akváriumot, és neki olyan 60l körüli férne el. Abban sztem ellenne 2 pár, mivel ha jól olvastam,akkor 10centire nőnek, csak nagy a territóriumuk. Ha a 60ba beleraknénk 1 vagy 2 párt, melléjük 1 pár meggyhasút, meg vmi algázót, sztem jó lenne,nem? Most tervezgetek:)
Előzmény: Ati356 (27)
Ati356 Creative Commons License 2007.05.18 0 0 27

Akkor pont olyan mint a brichardi, mert az is ikrázik közösben is! Nincs benne semmi bonyodalom tartásában, tenyésztésében, viszont fantasztikus a több generáció hal látványa!

Előzmény: KoPw (25)
Ati356 Creative Commons License 2007.05.18 0 0 26
Hát én a brichardikat olyan 50-60 l-es aksikban tartottam, és tökéletesen érezték magukat. Ha nem akarod elvenni az ivadékokat (leszívni a már elúszott ivadékokat), akkor 150 l kell nekik, mert több generáció is együtt él.
Előzmény: KoPw (25)
KoPw Creative Commons License 2007.05.18 0 0 25
hát a szaporodásáról csak annyit, hogy az akváriumban volt még calvus,géb és még vagy 2 fajta tanganyikai, és simán gondozzák most a kicsiket:) De nagyon szépek...lehet hogy a nagy,már összeállt párt kellene megvennem, de nekem a kicsik nevelése izgalmasabb:) Mekkora aksiban érdemes tartani őket? csak őket akarom megy akváriumban.
Előzmény: Ati356 (24)
Ati356 Creative Commons License 2007.05.18 0 0 24

A penészedés igen, lehet attól hogy nem volt megfelelő az ikra "minősége" (éretlen vagy túlérett), de általában a legnagyobb probléma, az hogy nem elég lágy a víz!

 

Csak leleupim és brichardim volt és szaporítottam. Neolamprologus pulcher "daffodil"-t szerintem ugyan úgy kell tartani, mint a brichardit 15-22 nk 24-28 c fok víz tökéletes, és rengeteg plankton, mivel a tanganyikában is főleg apró élőeleséggel táplálkoznak. A rendszeres élő planktontól nagyobb a halak ikráinak a kelési aránya. Főleg sügérféléknél figyeltem ezt meg.

Meg merem kockáztatni, hogy a szaporítása is azonos a brichardiéval, bár ennek utánna kell nézni.

 

Előzmény: KoPw (23)
KoPw Creative Commons License 2007.05.18 0 0 23

Köszi!

Én is így gondoltam, csak rákérdeztem,hogy biztos legyek benne:) Régebben, még gimis koromban próbálgattam én az izzófényűt,rézlazacot,serpát...mindig forralt esővízzel, le is ikráztak, de mindig bepenészedtek vagy vmi...igaz nem volt bent fűtő akkor, lehet hogy ezért döglöttek be az ikrák. Ezt amúgy annó azért csináltam, mert olvastam, hogyha a halak nem ikráznak, akkor besülhetnek, és az elhulláshoz is vezethet. De utána beállt lágyvízre az aksim, és utána csak úgy szórták a közösbe magukból az ikrát az izzófényűek és a rézlazacok, utána azzal az erővel fel is zabálták:) Ez van...

 

MÁS:

 

Amit a másikban,a közösben írtam, nincs tapasztalatod a Neolamprologus pulcher "daffodil"-lal kapcsolatban?

Előzmény: Ati356 (22)
Ati356 Creative Commons License 2007.05.18 0 0 22

Nos akkor sorban dióhéjban:

 

A foltos páncélosharcsákat (de az aranysávosokat is) én csapatban (1-2 nőstény, 3-5 hím, az egyik ismerősöm egyszerre akár 30-70 tenyészállatot is kirak) ikráztattam, mindíg a legalsó aksikban (100 l-ek), mivel ezek voltak a leghidegebbek (22-25 fok), ez ideális volt nekik. Ikráztatás előtt melegebb vízben voltak és naponta etettem őket. Majd ikráztatás előtt 3-4 nappal abbahagytam az etetést. Az ikráztató medencét feltöltöttem csapvíz és lágyvíz keverékkel (arány: 2:1-3:1), ami így 8-10 nk keménységű volt és semleges kémhatású. Erőssen levegőztettem és belehelyeztem a kikoplaltatott harcsacsapatot, majd belöktem nekik egy kis tubikupacot. Általában már másnap estére ikráztak, de ha nem, akkor áthelyeztem egy másik aksiba a tenyészállatokat, és leszívtam a koszt. Az ikrákra raktam egy kis acriflavint (xantakridint) penészedés ellen. Kelés maj az ivadékok elúszása után sórákot adtam 2 hetes korig, majd vágott és jól átmosott tubit. Nagyon gyorsan nőnek! Napi 2-3 három etetés mellett (Főleg az esti etetés a fontos náluk, mivel sötétben is aktívak sőt!) 2,5 hónaposan már 1,5-2 cm-ek is lehetnek!

A fent említett ismerősöm pengével szedi le az ikrákat az üvegfalról és ezeket rakja át keltető akváriumokba és a tenyészanyagot hagyja az aksiban.

 

Az izzófényű és a lángvöröss pontylazac szaporítása (sőt a legtöbb ilyen kistestű pontylazac szaporítása is hasonló) nagyon egyszerű! Tulajdon képpen egy 10 literes medence ikraráccsal egy kis perlonvattával (kb 5 cm átmérőjű) esetleg egy darab műnövénnyel berendezve tökéletes szaporításra (majd minden kistestű pontylazacnak megfelelt). Én teljesen lágy ozmózisos vízzel töltöttem fel: 0 nk keménység kb 6,5 pH.  Én a párokat mindíg este raktam ki villanyoltás előtt. 1-2 nap alatt leikráztak és a párokat kiszedtem. Elúszás után átöntöttem őket egy nagyobb aksiba és ott neveltem fel az ivadékokat sórákkal, élőplanktonnal és (majd) szárazeleséggel.

 

A kéksügérek nekem egy növényes medencében voltak Nannacara alomala párokkal. A kéksügéreknek kis kb 6 cm átmérőjű cserepeket raktam be szájukkal lefordítva az oldalán egy akkora lyukkal, amin a hím is éppen hogy befért. Amikor megváltozott a hím viselkedése és gyanítottam, hogy leikráztak akkor felemeltem a cserepet és alákukkantottam. Ha ikráztak, akkor a cserepet kicseréltem. Az ikrás cserepet külön akváriumban keltettem ki a növényes aksiból kiszedett vízzel. A kikelt ivadékok szája nagyon kicsi, ezért a megfelelő apró méretű élő kaja nagyon fontos (pl amerikai frissen keltetet pár órás sórák, rota, nauplius stb)

A vízem minőségéről pontos adatot mondani nem tudok, mert amikor én csináltam ezt a kis halat még gyerek (10-12 éves) voltam és mérőeszközeim nem voltak. Csak tippelni tudom mostani fejjel, hogy 10 nk alatt lehetett, mivel egy jól beállt növényes aksi volt (120l), forralt vízzel feltöltve. Most kb 5-7 nk vízzel csinálnám.

Átlag 25-40 ivadékot tudtam egyszerre felnevelni, mivel igen korlátozott lehetőségeim (mind anyagi, mind technikai, mid kezdőeleség) voltak.

Egyébként az első tudatosan tenyésztett halaim közzé tartozik ez a kis aranyos kifli alakú hal!

 

Biztos sok mindent kihagytam, de ha valami kérdésed van, írj!

Előzmény: KoPw (20)
Ati356 Creative Commons License 2007.05.18 0 0 21

Mindet szaporítottam, de konkrétan mire lennél kíváncsi?

 

Előzmény: KoPw (20)
KoPw Creative Commons License 2007.05.18 0 0 20

Ati, egy kérdésem lenne, hogy ikráztatnád ezeket:

foltos páncélosharcsa

izzófényű pontylazac

lángvörös pontylazac

badis badis

 

Ati356 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 19

Helyesbítés: főleg a pontylazacokat, bár az ikrázó fogaspontyokat is!

Előzmény: Ati356 (18)
Ati356 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 18

Igen az innesi-ről írtam. De vörösneont is szaporítottam. Van egy pár különbség köztük szaporítás szempontjából:  én 10l-esben raktam ki páronként (néha két hímmel 1 nőstényt), raktam be nekik perlonvattát, és csersavval savanyítottam a vizüket 5,5 pH-ra. Ezen kívűl egy levegőztetőcsövet is bevezettem úgy, h néha egyet egyet bugyborékoljon, mivel nagyobb (akár 600) ikramennyíséggel rendelkezik mint a hagyományos neonnak (100-200). És xantakrindint raktam be penészedésgátlóként, míg a hagyományos neonnál nem szabad vegyszert használni!

 

Beltenyésztésről csak annyit, h általában 3 generációnként bekeverem egy új törzzsel (általában idegen hímekkel). A beltenyésztés jelei általában már a külsőkben is jelentkezhet (degeneratív elváltozások, testalkat eltérése az eredetítől stb).

Egy szó mint száz: nyugodtan megpróbálhatod ikráztatni a serpákat, nem lesz semmi probléma. Én a serpákat csapatban (2-3 hím, 3-6 nőstény) raktam ki ikrázni.

 

Még egy gondolat úgy általában: én a legtöbb halat (főleg a fogaspontyokat) nemenként elkülönítve szoktam tartani. Csak akkor tartom őket együtt, ha hosszabb ideig nem akarom szaporítani őket.

Előzmény: Missa1 (17)
Missa1 Creative Commons License 2007.05.15 0 0 17

Gondolom ez a leírás a sima neonra (p.innesi) vonatkozik. Vörös neonnal nem próbálkoztál még?

Még egy kérdés: tenyésztésnél figyelsz-e olyasmire, hogy a párok ne egy alomból (fészekalja vagy minek hívják a halaknál) valók legyenek? Gondolok itt beltenyésztésre, meg ilyesmikre. Mekkora jelentősége van ezeknek a dolgoknak a halaknál?

Kérdem ezt azért,mert serpáimon figyeltem, hogy "kakaskodnak"  egymással. Szívesen szaporítanám őket, csak tartok tőle, hogy testvérek mindannyian. Ha a serpákkal sikerül, megpróbálnám a neonokat is. Esővízet már gyűjtöm.

Előzmény: Ati356 (11)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!