Keresés

Részletes keresés

rokamesz Creative Commons License 2010.01.08 0 0 72
van egy 14-24/2.8-om az is elég penge, nem is ez a probléma. ki akartam próbálni, érdekel a technika. időközben járt nálam egy és igazolta minden szkepticizmusom. még a D3-as keresője is kicsit, egyszerüen sötét és kicsi ahhoz, hogy pontosan meghatározzuk az élesség siíkját, helyét a képen. a perspektívikus rész érdekes, viszont ez az obi SLR rendszeren nem tud annyit amennyibe kerül. én ezt szűrtem le. ide digi hátfal kell, azt hiszem.

Előzmény: ciceroka (71)
ciceroka Creative Commons License 2009.12.24 0 0 71

Szia!

A 16-85 obival csináld és photoshoppal huzd ki a torzitásokat.

 

Előzmény: wilcoo (41)
rokamesz Creative Commons License 2009.12.20 0 0 70
sziasztok
új vagyok a topicban

24-es Nikkor PC vásárlásán töröm a fejem, szeretném megkérdezni, hogy van e valamelyik topictársnak ilyen obija és kölcsönalapot képezhet e egy Nikkor 14-24 pár nap erejéig, hogy kipróbálhassam a PC-t. ha kölcsön nem adná senki, de volna pár szabad órája egy kávézás/beszélgetés/fotózás kombóra, annak is örülnék. tapasztalatcsere mindenek előtt! :)

zorko Creative Commons License 2009.12.16 0 0 69

Igen. (A Kossuth temetés fotózáshoz tudsz esetleg linket? - nem találtam...)

 

A korábbiakhoz még:

Kicsit talán csalóka a "létra" szó maga.

Mert hát a szék után (kb. 0,5 m), csak a létra jön szóba, 60-70 centis "magasssághoz" is már létra kell...

 

 

Előzmény: Százbolha (66)
faboferi Creative Commons License 2009.12.11 0 0 68
Sziasztok! Tudtok nekem infókat a Canon TS-E 17mm-es objektív képminőségéről? (Külföldiül nem értek - néha még magyarul sem.)
wilcoo Creative Commons License 2009.12.11 0 0 67
Szia!

Nem sajnos nem tudok adni, mert a művelődésiház (azt hiszem vidéken is így hívják) hirdetőtáblájra volt kirakva, és most rákerestem a neten, de nem találtam semmit, szóval szerintem csak egy sima nyomtatvány :)
Előzmény: Százbolha (63)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.11 0 0 66

Igen gyakori ez nála.

 

Nézd meg a Kossuth temetéséről készült képeket, lehet látni, hogy a fotósok, kb 3-4m magas létrán ülnek.

 

De... nem mindegy hogy 10m vagy 100m tárgytávval ülünk a magas létrára.

Előzmény: zorko (65)
zorko Creative Commons License 2009.12.11 0 0 65
Na ez vicces... Írtad Klösz Györgyöt, mondom nézek valamit akkor, hogy művelődjek, erre mibe botlok bele rögtön? Ebbe a képbe: http://imgfrm.index.hu/imgfrm/2/4/0/2/BIG_0001292402.jpg Természetesen magas nézőponttal... :-)
Előzmény: Százbolha (61)
zorko Creative Commons License 2009.12.11 0 0 64

Érdekes dolog tulajdonképpen ez a létrára mászkálás.

A képről sokszor nem is annyira jön vissza a magasabb nézőpont, sőt gyakran kifejezetten jót tesz. Valahogy kiegyensúlyozottabbá válik az összhatás a magasabb nézőpont, de (közel) vízszintes optikai tengely mellett.

Azzal tudnám ezt párhuzamba állítani, mint amikor személyfényképezésnél derékmagasságból készítünk képet. Egy épület "derékmagasságához" persze kellhet létra...

Aztán az is egy előny, hogy a kerítés kevébé zavaró, a kert és az épülethez esetleg szervesen kapcsolódó egyéb részek is láthatóvá válnak.

Lehet persze a félképezéssel is kombinálni, létra helyett sámli is alkalmazható, stb.... :-)

Előzmény: Százbolha (59)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.10 0 0 63

Tudnál adni egy linket a pályázat kiírásra?

 

vagy legalább nevét/helyét.

Előzmény: wilcoo (62)
wilcoo Creative Commons License 2009.12.10 0 0 62
Köszönöm a hozzászólásokat!

Akkor összegezve: 20-30mm között fotózzak h kiküszöböljem a torzításokat. Mondtátok h magasról meg ne magasról fotózzam, hát készítek fotót innen is onnan is.
Viszont láttam egy nagyon jó irodaházat amit szintén lefotóznék, ott szem előtt kell valamit tartani? (3 képpel lehet pályázni)

Ja, és a 20,000 rászánást a felszerelés fejlesztésre értettem :)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.10 0 0 61

Csak a kép van... ha meg nincs, akkor dumálhatunk róla sokat, akkor se lesz jobb.

 

Ma legalább egy órát nézegettem Klössz képeit, ennyit megért ez a kis vita.

Kossuth temetéséről csinált vagy negyven képet több helyszinen.

Ahhoz azért kemény háttér munka kelhetett.

Előzmény: Majdnem (60)
Majdnem Creative Commons License 2009.12.10 0 0 60
jössz ezzel az avult félképpel, meg vízszintes/merőleges ottikai tengellyel ... még megsajnálnak, hogy olyan maradi vagy ... még egy tilt/shiftet is a hagyományos -unalmas- módon használnál ... ejnye 
Előzmény: Százbolha (59)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.10 0 0 59

Igazad van, pontatlan voltam.

 

De nyilván nem úgy gondoltam, hogy a gyutáv tartson a végtelenhez, hanem a lehetőségeken belül legyen a legnagyobb, ami egy falusi háznál elég limitált a környezet miatt. Tehát ne a 16-os végével kezdjük a próbákat...

 

Kb. addig érdemes a gyútávot növelni és nézőpontot módosítani, amig az emberi szem természetes látószögének és perspektíva érzetünknek megfelelőt képet nem kapunk.

Szerintem ezt a nagylátószög és a létrára mászkálás elronthatja (magas nézeti pont), én inkább maradnék a "félképes" módszernél.

 

De mégegyszer: csak akkor, ha valóban ezek a követelmények azon a pályázaton, egyébként felesleges "műszaki jellegű" képet készíteni.

Előzmény: zorko (57)
zorko Creative Commons License 2009.12.09 0 0 58

Ha van PS, akkor kis túlzással fotózd ahogy a legjobbnak tartod, hagyj elég helyet a az épület körül, és PS-ben ki tudsz mindent "egyenesíteni" (perspektívát, hordótorzítást).

 

Ha nincs PS, akkor létra, hogy lehetőleg ne, vagy csak kevéssé kelljen felfelé nézni (kb. vízszintesen nézzen az obi), ezzel a perspektíva rendben lesz. A 16-85-öst ajánlanám, keresd meg azt a fókuszt, ahol a torzítása a legkisebb (gyanítom 20-30mm között lesz, ahol már nem hordózik, de még nem is tűpárnázik), ezzel a fókusszal nyomd (20-30 körül perspektíva is lesz, ami ad némi dinamikát).

Előzmény: wilcoo (41)
zorko Creative Commons License 2009.12.09 0 0 57

a gyútávot miért akarod neki a lehető leghosszabra?

 

(Ahogy leírod, hogy férjen bele 2-2,5x a keresőbe, függőleges hátfallal, kép felét használva - ez valójában egy gyútávfüggetlen megoldás.)

 

Hosszú gyútáv esetén pedig laposodik a perspektíva, telés hatása lesz, ami épületnél nem feltétlenül szerencsés. Valósághűbb az ábrázolás normál vagy nagylátó gyútávval...

Előzmény: Százbolha (44)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.09 0 0 56

Pedig épp ezt szeretném.

Pont a lényeg elől térnétek ki?

 

 

Előzmény: vadmurok (55)
vadmurok Creative Commons License 2009.12.09 0 0 55
Ne akard, hogy részletezzem!
Előzmény: Százbolha (54)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.09 0 0 54
Hol?
Előzmény: 61antana (53)
61antana Creative Commons License 2009.12.09 0 0 53
Ja, viszont neked gőzöd nincs, hogy melyikből mennyit kell adagolni, így aztán mindig is csak egy megtűrt személy leszel.
Előzmény: Százbolha (52)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.09 0 0 52

Na.. akkor illeszd be a világszemléletedbe és a töled elvárható szinten alkalmazd adekvát szituációkban is.

 

A jópofizás és a humor között ugyan van átmenet, de akiben van egy kis jó érzés az tudja mikor melyikből mennyit kell adagolni.

Előzmény: vadmurok (51)
vadmurok Creative Commons License 2009.12.09 0 0 51
Láttam én már karón bolhát!
Előzmény: Százbolha (49)
61antana Creative Commons License 2009.12.09 0 0 50
Ez tényleg így van.
Előzmény: vadmurok (48)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.09 0 0 49
Honan tudod?
Előzmény: vadmurok (48)
vadmurok Creative Commons License 2009.12.09 0 0 48
Akinek nincs humorérzéke, az egyéb aljasságokra is képes.
Előzmény: Százbolha (46)
61antana Creative Commons License 2009.12.09 0 0 47
Ebből aztán az következik, hogy ezt fotózom? Neked miért is kéne bármit is megmutatnom?

Télen nincs mókus, mi? Neki normálisan válaszoltam, neked meg azért nem, mert kár lenne beléd. Igen, a haverjaiddal jópofizzál, ebben egyetértek.

Kár, hogy nincs humorod, mert akkor a szituációkat is megértenéd. Így viszont csak beszélsz a levegőbe.
Előzmény: Százbolha (46)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.09 0 0 46

"Rendes leszek és megmondom neked ingyen:"
Csak tájképet mutattál a TS-vel.

 

 

Ne szívd mellre, nincs már mókus szezon. Semmi gondom veled, de ha valaki normálisan kérdez, akkor próbáljatok neki normálisan válaszolni.

Jópofizni az arra alkalmas egyívású haverokkal kell.

 

A 20K nyilván nem tanácsodért lett felajánlva, hanem egy összeg amit a felszerelése kiegészítésére szán, ha nem tudja a sajátjával megoldani.

 

Ennyi.

Előzmény: 61antana (45)
61antana Creative Commons License 2009.12.09 0 0 45
Templomba higgy!
Te aztán már tudod, hogy én tájképezésre használom vagy épületfotóra, nem?
De jó, hogy megcsillogtattad a tudásodat. Örülök neki, hogy az egod megint a helyére került.
Előzmény: Százbolha (44)
Százbolha Creative Commons License 2009.12.09 0 0 44

Azt hittem legalább TS objektívet ajánlasz neki (mert inkább erre való mint tájképezésere).

Persze akkor már Scheimpflug szerint nem kéne párhuzamosnak lenni a falnak meg a filmsíknak....  de ezt inkább hagyjuk.

 

 

******

 

wilcoo

 

Ha a pályázat kiírása nem követeli meg a dokumentatív műszaki fótót jelleget és inkább művészi kvalitások alapján itélik  majd a képeket, akkor nem feltétlenül kell "torzításmentesen" leképezni a kiválasztott témát.

 

Ha mégis ez lenne a kitűzött célod, akkor talán az a legegyszerűbb megoldás -  a felsorolt felszerelésed használatával - ha a helyszíntől fűggően a lehető legnagyobb gyútávot választod és olyan messzire mész a témától, hogy az függőleges irányban 2-2.5x beleférjen a keresőbe (állókép használata). A agépet ne döntsed, az optikai tengely vizszintes legyem (ez a filmsik párhuzamos a "fallal" állapot).

 

A keresőben úgy komponálj, hogy az elkészült kép fele elvész. Alul sok és kicsit felül is.

A utólagos vágást és a fennmaradó geometriai torzítások korrekcióját egy képszerkesztő programban kell elvégezni.

 

Ezzel a módszerrel valószinűleg egy steril, de a valóságot jól leképező felvételt kapsz.

Szerintem a fotót inkább a fény és/vagy a hiteles fotóalany teheti érdekessé, vagy akár értékessé.

 

61antana Creative Commons License 2009.12.09 0 0 43
Rendes leszek és megmondom neked ingyen.

A lényeg, hogy a nagyanyád házának a fala és a fgéped érzékelője párhuzamos legyen. Gondolom a ház fala függőleges, ezért a vakupapucsodba helyezett libállának vízszintesnek kéne lenni. Ha ez meg van, akkor párhuzamosak lesznek a falak.
De ha ebben az állásban a ház teteje nem lesz benne, az előtérből meg sok, akkor felmész egy magasabb létrára és onnét fotózol.
Az objektív gyújtótávolságát meg úgy választod meg, hogy beleférjen a ház, ha nem fér bele, akkor hátrébb mész.
Előzmény: wilcoo (41)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!