Keresés

Részletes keresés

acontrecourant Creative Commons License 2004.01.30 0 0 40
Nekem eltűnt a topiknyitó (Elek István cikke a Heti Válaszból). Nem tudom, mi történt, én mindenesetre újra bemásolom.

A bűnök és a méltányosság

Nem értem a bírót, aki a minap Bertók László Attilát, a Magyar Demokrata újságíróját nyolc hónap, két évre felfüggesztett börtönre ítélte, a lap főszerkesztőjét, Bencsik Andrást pedig tíz hónap letöltendő fogházbüntetésre. Nem értem, mert olvastam annak a 2002-es polgári pernek az ítéletét, amelynek ugyanaz a cselekmény - az említettek cikkei Mécs Imréről - volt a tárgya, mint e mostani magánvádas pernek.

A polgári perben első fokon egyformán vétkesnek találták a két szerzőt, másodfokon azonban a cikkíró Bencsiket felmentették a vád alól. Mondván, hogy a kifogásolt szavai nem tényállítást tartalmaznak, hanem véleményt, amely, ha mégoly sértő is, akkor sem büntethető. Csupán a lapjában közölt Bertók-cikk miatt, főszerkesztői felelőssége okán marasztalták el őt is rágalmazásban, Mécs Imre személyiségi jogainak megsértésében. A mostani magánvádas perben azonban Bencsik András a saját cikke miatt is bűnösnek találtatott. Igaz, hogy rágalmazásért akár két év büntetés is adható. De amint azt balról is, jobbról is többen hangsúlyozták, hosszú évtizedek óta nem volt rá példa, hogy rágalmazásért letöltendő börtönbüntetést mérjenek ki valakire. Bencsik és Bertók fellebbeztek, folytatás tehát a másodfokon. Néhány hónap múlva kiderül, hogy mi lesz a történet vége.

Gyarló tollforgatóként, nem tagadom, én is jobban szeretném, ha munkánk során nem kéne számolnunk a börtönnel, ezzel a sajátos jutalmazási lehetőséggel. Némi józan önmérsékletet viszont, kétségtelen, sokaktól én is szívesen látnék a szakmában. Mindkét oldalon.

Mert - hogy messzire ne menjünk - bizony nem értem én Bertók László Attilát és Bencsik Andrást sem. Már azt sem értem, bizonyíték nélkül hogy írhatták le a vád tárgyául szolgáló sorokat. De ha már elkövették ezeket a durva szakmai hibákat, amelyeket polgári perben már számon kértek rajtuk, miért nincs azóta sem nyoma annak, hogy legalább utólag elvégezték azt az ellenőrző, értelmező munkát, amit Mécs vallomásának közreadásakor kellett volna elvégezniük. És miért nem tudnak vállalkozni néhány egyenes, őszinte elnézést kérő szóra? Csakugyan azt gondolnák, hogy Mécs Imre mai ellenszenves politikai álláspontja visszamenőleg is hitelteleníti az '58-as halálraítélt Mécs magatartását, jellemét? Miféle torz logika ez? Mi köze van ennek a polgári értékrendhez, s egyáltalán a tisztességhez? Bencsik András ma is azt mondja, "ha volt is esetleg valamilyen törvénysértés..."

Bertók László Attila ugyan azt nyilatkozza lapunknak, hogy ballépés volt a részéről az a mondat, amellyel logikai összefüggést teremtett Mécs Imre vallomása és az ítélet között, "meg is követtem miatta Mécs Imrét. Pongyolán fogalmaztam." Csakhogy nem esetlegesen létező vétekről van itt szó, és azt hiszem, a pongyolaság messze nem a legjobb kifejezés. Az ellenőrizetlen előfeltevésekből, bután szabadjára engedett politikai ellenszenvből következő valósághamisítás pontosabb szó lenne erre. Mondom ezt igen erős nyomatékkal azután, hogy én elolvastam a Budapesti Fővárosi Bíróság Népbírósági Tanácsa 8016/1958-2. számú ítéletének 59 gépelt oldalt kitevő jegyzőkönyvét.

A Nagy József és 12 társa - közöttük IX. rendű vádlottként Mécs Imre - ellen "a népköztársaság megdöntésére irányuló bűntettek miatt" indított eljárás végén, 1958. május 22-én hirdette ki az első fokú ítéletet dr. Tutsek Gusztáv, a tanács elnöke. Hat vádlottra - közöttük Mécs Imrére - szabott ki halálbüntetést. Ebből a jegyzőkönyvből nem csupán az derül ki, hogy igaztalanok, méltánytalanok a Magyar Demokrata Mécsről szóló cikkei. A Mécs Imre vallomására hivatkozó állítások, sejtetések, értékítéletek, hogy gyáván, méltatlanul viselkedett volna, és felelőssé tehető lenne vallomása a társai halálos ítéletéért. Mindennek éppen az ellenkezője az igaz. A vádlottak bűneit összefoglaló, az eljárás alatt tanúsított magatartásukat minősítő, mentő és súlyosbító körülményeiket egyenként felsoroló ítélet szövegét elolvasva éppen az világlik ki, hogy ha már muszáj rangsorolni a vádlottakat, éppen Mécs Imre az, aki a legjobban vizsgázott a jellemnek, szívnek és észnek ezen a nehéz próbáján. Mécs vádlottal szemben csupán a büntetlen előéletét találta enyhítő körülménynek az eljáró tanács, súlyosbító körülményként mérlegelte azonban "a vádlott cselekvőségében mutatkozó konok kitartását, a cselekmények bűnhalmazatát, a hosszú időn keresztül történt elkövetést és azt a konok kitartást, amellyel vádlott cselekményeit a legvégsőkig folytatta". És a Demokrata vádjaival szemben többek között éppen azt rótta fel neki, hogy vallomásai során is "minden eszközt felhasznál arra, hogy jelenleg is az ellenforradalom résztvevőit segítse". Vagyis a vádlott-társait.

Szóval, azt hiszem, Mécs Imre igazán joggal várhat el az akkori szerepét méltatlanul minősítőktől néhány egyenes, becsületes, elnézést kérő szót.

Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 39
"A tökömig tele vagyok melóval."
Akkor annak a melonak se vege, se hossza.....:)
Előzmény: beowolf (38)
beowolf Creative Commons License 2004.01.30 0 0 38
OFF:
Tudom kedves drága pikirt, megpróbálok ott lenni, de nem biztos, hogy fog sikerülni:-(
A tökömig tele vagyok melóval. Ez nem panasz, tény.
ON
Előzmény: Törölt nick (36)
beowolf Creative Commons License 2004.01.30 0 0 37
Pedig kezelik:-))))
Előzmény: YaMo (35)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 36
OFF

Beo...eveszet vanik ma...:)

Előzmény: beowolf (34)
YaMo Creative Commons License 2004.01.30 0 0 35

"1 a zászló, 1 a tábor, ahogy ovi is megaszondta."

ja, napóleonnak képzelte magát.

Előzmény: beowolf (30)
beowolf Creative Commons License 2004.01.30 0 0 34
Te meg milyen hüjjje:-)))
Előzmény: thorsten (32)
acontrecourant Creative Commons License 2004.01.30 0 0 33
Bocsánat, ez lemaradt: Elek István / Heti Válasz
Előzmény: szutyok (4)
thorsten Creative Commons License 2004.01.30 0 0 32
"a hasonszőrű alpári patkányokat kivetni soraiból"

milyen humánus, milyen toleráns:))

Előzmény: Costals (1)
bayernmotor Creative Commons License 2004.01.30 0 0 31
Amúgy kiváncsi lennék, Te mit tennél, ha ezeknek a pribékeknek a kezei közé kerültél volna.

erdemes megtekinteni "A Tanu" cimu filmet. tanulsagos.

Valszeg rögtön tele lenne a pelus, a hazafias hevületedet meg kb. 0,0001 sec alatt elfelejtenéd.

...de legkesobb akkor, mikor az elso par fogadat kiverik.

Előzmény: kaktusztea (25)
beowolf Creative Commons License 2004.01.30 0 0 30
1 a zászló, 1 a tábor, ahogy ovi is megaszondta.
Előzmény: Don Alfonso (29)
Don Alfonso Creative Commons License 2004.01.30 0 0 29
És ezek voltak azok, akiknek "valaki beleszart a gatyájukba", ha igazoltatás volt egy kocsmában a nyolcvanas években.
Ezt a silány csőcseléket...
Előzmény: Pókerarc (27)
Pókerarc Creative Commons License 2004.01.30 0 0 27
A hozzászólásokból kiderül, hogy a jobboldal nem fogja "kivetni magából" ezeket a hernyókat, mert lefeleződne a tábor.
Devil Inside Creative Commons License 2004.01.30 0 0 26
Nagyjából erről szól ez az egész: egyre erősebb adok kapok zajlik a Elekék Heti Válasza (és talán az UFI) és a Bencsik/Lovas vonal (Demokrata) között. szvsz - az eladott példányszámok ellenére - a jobboldal nagyobb, józanabb része nem kedveli (vagy kifejezetten rühelli) ezeket a figurákat, csak pont a józanság miatt nem is rendeznek olyan grafomán ámokfutásokat - így kevésbé feltűnőek.
Előzmény: Costals (1)
kaktusztea Creative Commons License 2004.01.30 0 0 25
Hajrá Magyarok: (Olimpia van, vagy mi?)

Egyszerűen ostoba vagy, vagy nem olvastad végig a vallomást. Csak olyanokra vallott terhelően, akik már disszidáltak.

Amúgy kiváncsi lennék, Te mit tennél, ha ezeknek a pribékeknek a kezei közé kerültél volna. Valszeg rögtön tele lenne a pelus, a hazafias hevületedet meg kb. 0,0001 sec alatt elfelejtenéd.

Tegyél le valamit az asztalra, mutasd meg, hogy van vér a pucádban ÉS AKKOR már lehet adni a szavadra. Addig csak a szád jár.

Előzmény: Hajrá Magyarok (19)
kábelbúvár Creative Commons License 2004.01.30 0 0 24
Csak.

Meg a Bencsik is írta...
;-)

Előzmény: bayernmotor (23)
bayernmotor Creative Commons License 2004.01.30 0 0 23
az un. Mécs-bizottságban betöltött gyalázatos szerepe miatt...


miert is volt az a szerep gyalazatos?

Előzmény: Törölt nick (15)
MrJones Creative Commons License 2004.01.30 0 0 22
No, ez tényleg becsületes.

Lefogadom, hogy valami balos, beépített provó az ürge.

Ilyen "odaát" máshogy nem létezhet.

Előzmény: acontrecourant (-)
szarvasmarha Creative Commons License 2004.01.30 0 0 21
lehet hogy nem kellene fokozni de miért pont Elek játssza itt a "becsületes fideszest"?

aki elolvasta ezt a vallomást és már elmúlt 18 éves az nagyon jól tudja hogy pl Fónayék miért nem állnak szóba egy ilyen mécs-félével.

egy ilyen vallomás feléért is akasztottak akkoriban embereket.

már csak az kellett volna bizonyítéknak hogy azt mondja ott a bíró hogy "köszönjük mécs elftárs mostmár minden világos"

nahát.

Előzmény: Törölt nick (20)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 20
De .
Eleknek igaza van. Mármint az '56-os részben.

Ugyanis, ha már a polgári bíróságok is elmarasztalták
a Demokratát -jogerősen- ez ügyben, akkor nem kell tovább fokozni...

Oda kell tenni a jegyzőkönyveket, kommentár nélkül és passz.

Mint ahogy nekem is igazam van, hogy Elek mit felejt ki a nagy "igazságtevésből".
Na, azt viszont Mécs kellene megtegye.

Nahát:)

Előzmény: szarvasmarha (16)
Hajrá Magyarok Creative Commons License 2004.01.30 0 0 19
Mécs ezt vallotta:
"Vancsónétól megtudtam a korábbi látogatás alkalmával, hogy Kárászi harminc szovjet katonát megölt a harcok alatt. Kárászi a Tuzoltó utcában egy erkélyrol tüzelt a szovjet katonákra. Vancsóné ezt azért mondta el, hogy Kárászinak érdemeit kiemelje. Engem azonban nagyon megdöbbentett Vancsónénak ezen közlése. "

Mécsnek ez az egyetlen mondata elég volt egy másik ember halálra itéltetéséhez. Mécs egy erkölcsi hulla, Bencsik meg a legújabb áldozata lesz, ha tényleg elitélik. De ezt már nem ússza meg a képviselő úr. Van Isten az égben.

bayernmotor Creative Commons License 2004.01.30 0 0 18
Talán az volt az érdeke, h mentse társai előtt Mécset.. hiszen vallott..:((((((((

56ban a verbirosagon levertek a vesedet ha nem azt mondtad amit kell, es kb leszartak, hogy a haverjaid mit gondolnak rolad.

vadalku a verbirosagon... na ne rohogtess ocsisajt!

Előzmény: Repkény (12)
BEREKESZTŐ Creative Commons License 2004.01.30 0 0 17
Mindenki megtévedhet, de mi nem!
Előzmény: Törölt nick (15)
szarvasmarha Creative Commons License 2004.01.30 0 0 16
Előzmény: Törölt nick (15)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 15
"Szóval, azt hiszem, Mécs Imre igazán joggal várhat el az akkori szerepét méltatlanul minősítőktől néhány egyenes, becsületes, elnézést kérő szót."

Eleknek igaza van.
Csakhogy ezek a Mécsnek kijáró elnézést kérő szavak egyidőben/egyhelyen kellene megjelenjenek Mécs Imre
bocsánatkérésével, az un. Mécs-bizottságban betöltött gyalázatos szerepe miatt...

Nahát:)

Előzmény: acontrecourant (-)
szkd Creative Commons License 2004.01.30 0 0 14

"Őszintén kíváncsi vagyok, mikor fogja a polgári jobboldal Bencsiket és a hasonszőrű alpári patkányokat kivetni soraiból. Lassan ideje lenne..."

Talán azért, mert nincs olyan, hogy polgári jobboldal. Ahogy nincs körülhatárolható baloldal, úgy jobboldal sincs. Az emberek pártokra szavaznak. Ki a nyugdíjért, ki a béremelésért, ingyenes múzeumbelépőért, ki a 40 pont miatt. Egyszer ide leng az inga, egyszer oda.

Nincs egy jobboldali "test" amiből ki lehetne vetni valakit vagy valamit, szerintem ez ilyen egyszerű. Ha azonban itt megnézed a "jobboldalinak tartott" sittesbencsik c. topikban született hozzászólásait akkor lehet látni néminemű elhatárolódást. Talán nem elég, talán Orbán Viktoré kéne ő is csak egy politikus és párttag.

Előzmény: Costals (1)
Repkény Creative Commons License 2004.01.30 0 0 13
A bűnök és a méltányosság
http://www.hetivalasz.hu/cikk.php?id=9009
Előzmény: szarvasmarha (10)
Repkény Creative Commons License 2004.01.30 0 0 12
"A hírhedt Tutsek Gusztáv vezette bírói tanács kitér arra is, "Mécs Imre magatartása világosan mutatta, hogy nevezett nyomban segítségére siet az ellenforradalmi szervezkedés tagjainak."

http://www.hetivalasz.hu/cikk.php?id=8992

Tutsek biró, mint a referencia, az igazmondás apostola..:)))))
Talán az volt az érdeke, h mentse társai előtt Mécset.. hiszen vallott..:((((((((

Miért nem ismerhetjük meg a teljes anyagot..
akkor mindenki eldönthetné, h hisz-e a vérbírónak, vagy nem..:(((

MI :((( ragyogó állás, (titkos katonai fejlesztésekkel is foglakozó, jó helyen HTSZ) hamarosan vezető poziciót is kap kiszabadulása után rögtön (mások diplomával legfeljebb szenet lapátolhatnak, ha kiszabadultak)

2002ben a jobboldal lejáratása, MP mosdatása..
fiának igazgatósági tagság, jólmenő, kormánypárthoz kötődő, állami támogatást elnyerő cégekben..:(((

Előzmény: acontrecourant (-)
carlos z. Creative Commons License 2004.01.30 0 0 11
Ki a becsületes fideszes, te?

Ugye nem kell meghatódnunk azon, hogy a jobboldalról megállapítják, hogy 1+1 az tényleg 2...

cz.

Előzmény: acontrecourant (-)
szarvasmarha Creative Commons License 2004.01.30 0 0 10
nem tudom hogy ezt ki írta,de hogy Mécs vallomását nem olvasta el abban biztos vagyok.
Előzmény: acontrecourant (-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!