Keresés

Részletes keresés

Bimbum Creative Commons License 2004.01.14 0 0 41
Published in 1958, the 600-page "Exodus" was a sensation as millions read Mr. Uris' detailed, heroic narrative of European Jewry from the turn of the century to the establishment of the state of Israel in 1948. The novel was translated into dozens of languages and even distributed secretly in communist countries.
" 'Exodus' has been the Bible of the Jewish dissident movement in Russia," Mr. Uris told the Associated Press in a 1988 interview. "It's referred to as 'The Book.' "
Some Israelis, however, thought Mr. Uris had been too kind to them. Israeli historian and author Tom Segev said that Mr. Uris drew a picture of Israel and Zionism that was glorified beyond reality, and that "it was more harmful than helpful."
Mr. Segev, whose books include "One Palestine, Complete," said Mr. Uris "turned Zionist history into a myth that was more Zionist than the Zionists themselves thought."
Energetic and unafraid, Mr. Uris was as much an adventurer as a writer, traveling tirelessly and sometimes risking his life. In researching "Exodus," he logged thousands of miles and ended up reporting on the 1956 conflict in the Middle East.
molar Creative Commons License 2004.01.14 0 0 40
Lehet, bár az édesapám kínosan ügyelt rá, hogy baklövése következményeként ne gyilkoljanak le sokezer embert.
Ezt nála akár elvi kérdésnek is tekinthetjük.
Előzmény: Törölt nick (29)
teregető Creative Commons License 2004.01.14 0 0 39
Csak az érdekesség kedvéért:
Az EXODUS Itzah Aronowicz kapitány (Haganah-fedoneve Ike) vezetése alatt jött át Amerikábol Európába, ahol az olasz Portovenere-ben a Haganah ügynökei csatlakoztak, pontossabban Yossi Harel (Haganah-fedoneve Amnon), aki átvette a hajó parancsnokságát, Micha Perlson, a menekültek parancsnoka, Miri, akinek a parancsnokság szerepe lett volna a partraszállás után és Sima, egy ápolóno.
A csekély merülésu hajót (2,4 m) a HAGANAH már eleve úgy vásárolta az USA-ban 60'000 dollárért, hogy Palesztínában nem volt egy kiépitett kikötohez kötve, hanem bárhol partközelben lehorgonyozva az utasok partra szállhattak volna annélkül hogy egy kisérohajó is megközelíthette volna.
Portovenere-ból az EXODUS a francia Scete-ben kötött ki, ahol 1282 asszony, 1600 férfi és 1672 gyerek szállt be. Innen a hajó 1947 július 11.-én reggel 1 órakkor (a francia tiszt, Laurant Leboutet írta alá az engedélyt) futott ki, útján végig kisérve az angol titkosszolgalat ügynökei által.
Dehát ahogy tudjuk, a jól megszervezett operáció szószerint egy csapás volt a vizbe. Az angolok nem engedélyezték a partraszállást Palesztínában a Bat Yam-öbölben. Miután itt (a hajón) lett Izrael állama július 17.-én kikiáltva, a következo éjszaka folyamán a követo angol hadihajók az AJAX vezetésével megtámadták az EXODUS-t.
1947 július 18.-a késo délutánján az angolok a hajót Haifa kikötojébe terelték, ahol az utasoknak át kellet szállni három angol hajóra (Ocean Voyager, Runnymede Park és Empire Rival). Megkezdodött az "Operation Oasis", aminek a folyamán a 4500 menekült 1947 szeptember 8.-án Hamburgban kötött ki, és azután Sengwarden-ben lett internálva.
A további események egy külön történet.

Tény, hogy az EXODUS és utasai sorsa alapjában véve Izrael születése mint állam, mert egy ember nem mert nemet mondani (pld. New York-ban 20'000 résztvevos tüntetések) ezekután Izrael eroszakos alapitása ellen, notabene, egy lakott területen.

Történelmi tényeket lehetetlen torzitani annélkül, hogy az aki torzit, egyben hazudna.

Mitoszkiller Creative Commons License 2004.01.14 0 0 38
Én kb. fél órát néztem, annyi elég volt.
Előzmény: Tzp (36)
mágnáskertiné Creative Commons License 2004.01.13 0 0 37
Nem propagandafilm (akkor még nem volt "téma" a holokauszt). De (film) művészelileg egy nagy nulla. Érdekes volt amúgy most nézni, hogy terroristáskodtak - akik most a terrorizmus ellen harcolnak.:-)
Előzmény: Mitoszkiller (-)
Tzp Creative Commons License 2004.01.13 0 0 36
Nem neztem az egeszet meg kozben mast is csinaltam, de amit Paul Newmanbol lattam, az szerintem nem volt jo alakitas.
Tzp Creative Commons License 2004.01.12 0 0 35
"Oh."

Az Exodust amerikaiaknak csinaltak, nem zsidoknak. Ezert lehet akar propagandafilm is.

"A Honfoglalás is propagandafilm volt?"

Ugyanezen logika alapjan a Honfoglalas nem propagandafilm volt.

"Mel Gibson készülő passiófilmje is propagandafilm?"

Talan. Meglehet.

"Szóval a kérdés inkább az: tényleg ilyen egyszerű szerkezet vagy? :-)"

A kerdes fennall. Nalam. De te igyekezel, hogy a kerdesre rad vonatkozolag valaszolj is...

Előzmény: Tamás (34)
Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 34
Oh. A Honfoglalás is propagandafilm volt? Mel Gibson készülő passiófilmje is propagandafilm?

Szóval a kérdés inkább az: tényleg ilyen egyszerű szerkezet vagy? :-)

Előzmény: Tzp (32)
Tzp Creative Commons License 2004.01.12 0 0 33
"Izrael állam 1948-as mesterséges megalakítása viszont a 20. század egyik legnagyobb baklövése volt, ez mára már világossá vált."

A zsidok szempontjabol nem hiszem, hogy bakloves lett volna. A vilag tobbi resze szempontjabol meg franc tudja.

Előzmény: molar (28)
Tzp Creative Commons License 2004.01.12 0 0 32
"Propagandafilmnek tűnik. - ugyan miből?"

Egy zsido rendezo keszit Amerikaban egy filmet egy politikailag fontos temarol, Izrael megalakulasarol. Szoval a kerdes egy kivulallonak inkabb az: miert ne lenne propagandafilm?

Előzmény: Törölt nick (4)
Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 31
Hülyeség. Nyomába sem ér az első világháborút lezáró békeszerződéseknek.
Előzmény: molar (28)
Mitoszkiller Creative Commons License 2004.01.12 0 0 30
na azé óvatosan, legalább keddig maradjon már meg a topik! :))
molar Creative Commons License 2004.01.12 0 0 28
A filmről nem akarok beszélni, valószínű egy halivúdi giccs.
(Erről a témáról viszont volt egy jó magyar amatőr film, a privát történelem sorozatban)

Izrael állam 1948-as mesterséges megalakítása viszont a 20. század egyik legnagyobb baklövése volt, ez mára már világossá vált.

Előzmény: Mitoszkiller (-)
Derek Creative Commons License 2004.01.12 0 0 27

"Te, tudod mit? Kabbe... :-DDD"

Pedig meg az oreg Tibets-el(Enola Gay) is lejattoltam egyszer amikor nalunk volt egy Vetaran's Day napi paraden.
Azert ez is jo volt benne ,hogy kijottem jopar oreggel talalkoztam akik resztvettek a normandiai partraszallasban, ott volt Pearl Harbornal,egy olyan lengyellel aki az Arnhemi csataban abban a lengyel ejtoernyos egysegben volt akik a legnagyobb vesztesegeket szenvedtek.Igaz egesz nap amerika osszes haboruinak tuleloi kozott vagyok egy katonai korhazban.

Előzmény: Tamás (24)
Konrad Creative Commons License 2004.01.12 0 0 26
Talán ha valaki odaadná a story-t Peter Jacksonnak, szíves figyelmébe ajánlva :-)
Előzmény: Derek (25)
Derek Creative Commons License 2004.01.12 0 0 25
"Hozzám aztán marhára nem állnak közel ahhoz az események, a honfoglalást meg nem úgy szeretném elképzelni, hogy tizenöt magyar lovas gyepál húsz nemtommilyet, miközben Franco Nero bámul a messzeségbe."

Igen, ebbol egy olyan latvanyos halivudi produkciot lehetet volna csinalni,hogy csak ugy todultak volna ra az emberek.Mert maga a tema adna.Nagy lovascsatakkal a besenyokkel meg stb.Aztan meg a kalandozasokbol is,ott az Aranykakas cimu gyerekkori kedvenc konyvem a szt Galleni kalandrol.

Előzmény: Tamás (20)
Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 24
Pontosan de ettol meg jo konyv ahogy a belole keszult film is,noha azt mar kivcsit halivudizaltak,de nezheto es latvanyos mozi.\

Ez így van...

Egyebkent ultem olyan zuhanobombazoban amivel elsullyesztettek a 4 japan anyahajot.Mogoittem meg az oregebb Bush faroklovesze magyarazgatta a gep mukodeset,

Te, tudod mit? Kabbe... :-DDD

Előzmény: Derek (23)
Derek Creative Commons License 2004.01.12 0 0 23
"Nem annak volt a borítóján a lemenő nap fényében egy MiG-21 gép? "

Pontosan de ettol meg jo konyv ahogy a belole keszult film is,noha azt mar kivcsit halivudizaltak,de nezheto es latvanyos mozi.\
Sosem ertettem miert eppen egy Mig 21 van a boriton.Biztos nem volt kep az F4F vadaszrol.Egyebkent ultem olyan zuhanobombazoban amivel elsullyesztettek a 4 japan anyahajot.Mogoittem meg az oregebb Bush faroklovesze magyarazgatta a gep mukodeset,Igaz a foldon,de repult a gep amugy.

Előzmény: Tamás (19)
Derek Creative Commons License 2004.01.12 0 0 22
"A Battle Cry filmen szvsz egy nagy tré. Na, szerintem az propaganda... :-/"

Az ,ahogy a Duke hasonlo filmjei is mint pl a Green Barets.Mindig is utaltam .

Előzmény: Tamás (21)
Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 21
A Battle Cry filmen szvsz egy nagy tré. Na, szerintem az propaganda... :-/
Előzmény: Derek (18)
Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 20
Hozzám aztán marhára nem állnak közel ahhoz az események, a honfoglalást meg nem úgy szeretném elképzelni, hogy tizenöt magyar lovas gyepál húsz nemtommilyet, miközben Franco Nero bámul a messzeségbe.

Ha meg nem azt látom a mi vásznon van, akkor minek mennék moziba? A moziban a vásznat nézem, és azt minősítem, ami ott van.

Előzmény: Mitoszkiller (15)
Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 19
Nem annak volt a borítóján a lemenő nap fényében egy MiG-21 gép? Vagy valami ahhoz nagyon hasonló, deltaszárnyú, pitot-csővel felszerelt valami... én ott már a borítón hülyét kaptam a röhögéstől. :-DDDDD
Előzmény: Törölt nick (14)
Derek Creative Commons License 2004.01.12 0 0 18
"figyú, most genyó leszek de nem az van, hogy közel állnak hozzátok ezek az események? "

Enhozzzam abszolut nem allnak kozel ezek az esemenyek de ettol meg jo konyv es jo film.A II. vilaghaboru Csendes oceani hadszinterenek az esemenyei sem de ettol meg a Battle Cry is egy nagyon jo konyve.Filmen mar nem tetszett annyira Chandler-rel. Igaz en mindkettot angolul lattam filmen az AMC csatornan,de lehet ,hogy otthon is ment a TCM-en.

Előzmény: Mitoszkiller (15)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2004.01.12 0 0 16
figyi, nem lehetne, hogy megnézd és kitaláld magad, hogy tetszik-e?
előre minek feszengsz? meg nyitsz toppancsot?

azért a honfoglalásnál könnyű jobbat csinálni. ha te úgyse azt látod, hanem amit akarsz akkor minek a mozi? :)

Előzmény: Mitoszkiller (15)
Mitoszkiller Creative Commons License 2004.01.12 0 0 15
figyú, most genyó leszek de nem az van, hogy közel állnak hozzátok ezek az események? Hogy egy példát említsek, nekem tetszett anno a honfoglalás című film is pedig egy rakás szar volt, hogy őszínték legyünk. A lényeg az volt, hogy a hitemben megerősített és nem azt láttam ami a vásznon volt, hanem amit annyiszor elképzeltem már magamban a népemről és a hazámról, erről a szaros imádott magyar földről.
joss Creative Commons License 2004.01.12 0 0 13
Leon Uris 1958-ban irta az Exodust. a film 1960-ban készült.

akkoriban még nem volt jelentős méretű a holokaust-ipar.

most már persze lehet prop. célra használni.

u.i.

A Propaganda majd 00.05-kor kezdődik a tv2-n.

Előzmény: Mitoszkiller (1)
Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 12
Nekem a "Meghalsz, tengerész" c. mesterműnek a komcsi időkbeli kiadása van meg, ahol őcenzorsága a műhöz fűzött magyarázatában kifejti, hogy Urisnak csak ez a műve érdemes arra, hogy a magyar olvasó kezébe kerüljön, mert a többi (külön kiemelve az Exodus-t) ilyen-olyan, imperialista, kommunistaellenes stb...

Na most, a film bemutatása után Uris rohadt zsidó cionista is lesz... ami megerősít abban a meggyőződésemben, hogy a hülyeség állandó, csak mindig más a ruhája... :-/

Tamás Creative Commons License 2004.01.12 0 0 10
Mitla szoros, Mila 18, Meghalsz tengerész... tudott írni az öreg...
Előzmény: Törölt nick (9)
Mitoszkiller Creative Commons License 2004.01.11 0 0 8
oké, megpróbálom majd levetni az előítéleteimet!
Előzmény: Törölt nick (7)
Mitoszkiller Creative Commons License 2004.01.11 0 0 6
intuíció
Előzmény: Törölt nick (4)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!