Keresés

Részletes keresés

moTmeN Creative Commons License 3 órája 0 0 102178

Koszonomok. Igaz, meg nem indult neki a friss nad, igy a tavalyi vilagosbarnarol visszaverodo feny (ilyenkor mogottem kel a Nap) deriti a tavat. Kozvetlen napfelkeltekor aranylo fennyel araszt el mindent, de ha kicsit szurtebben erkezik a Napbol, akkor fakobba valva egy kicsit veszit a hangulatabol - ez tortent a vege fele. A kepek kronologiai sorrendben vannak.

Méézi Creative Commons License 15 órája 0 0 102177

Szép ez a fáradt, őszies fény, így tavasszal!

:)

Előzmény: moTmeN (102175)
gaffy59 Creative Commons License 22 órája 0 0 102176

Szép élmény lehetett!

Előzmény: moTmeN (102175)
moTmeN Creative Commons License 24 órája 0 2 102175

Nincs is egy tartalmas reggeli fotozasnal jobb napkezdet.

Tegnap sikerult ezeket a jeleneteket lencsevegre kapnom munkaba menet. Sajnos a cserkeszek altal jelentett fules vocsok nem mutatkozott a tonak ezen a partjan, de igy is bodogan tavoztam a topartrol
 

Méézi Creative Commons License 1 napja 0 1 102174

Természetvédelmi őrt ismerek, aki lelkiismeretes, elkötelezett, garantáltan fegyvertelen, viszont van fényképezőgépe.

gaffy59 Creative Commons License 1 napja 0 0 102173

:)

 

Késő bizony! De olyan jól hangzott ez az idézet.  Egyébként meg egy kis változással gondolom ránk is igaz.

Rám biztosan: A boldog vadfotós az, aki hajnalban felkel, este lefekszik és közben azt csinálja amihez kedve van... Kérdezd csak meg pl. sunni-t :) Ja nem mérvadó, mert ő már 8-ra otthon van. Hogy a múló jó fények miatt, vagy a meleg miatt, azt most nem tudom.

 

Én gróf Széchenyi Zsigmondot idealizálom, mert a puskát kamerára cserélte. Meg, hogy nézne ki, ha az egész vadásztársadalmat ugatnám. A szomszédom vadász, néha ide is téved és olvassa amiket írok. Szerinted? :)

 

Sokan vagyunk, terjeszkedünk, érdekeink vannak és sokaknak rengeteg pénze. Nincs megoldás, ütközünk. Ember a természettel.

Különben is a héten itt Pest közelben sakálokkal remélek találkozót, és kiderült, hogy a vadhívó sípomat a tanyámon hagytam. Bementem egy vadászboltba, mondom lesz tartalék. Erre vettem még kettőt, most már nem tudom hány van, éppen gyakorlok velük. :)

A boltossal jól meg is beszéltük a kényes dolgokat, majdnem össze is vesztünk. Vadász az ipse, végül békében váltunk el, de előbb mutattam neki pár fotót, amitől (majdnem)baráti viszonnyal váltunk el. Ja, ígértem neki pár képet a FB-ra fel szeretné tenni. Hát így vagyok a vadászokkal, van bajom velük. :)))

 

De, ha már Széchenyi:

 

"A fantáziát kárpótlásért kaptuk mindazért amik nem vagyunk, a humorérzéket pedig vígaszképp azért, amik vagyunk"

Előzmény: moTmeN (102172)
moTmeN Creative Commons License 1 napja 0 0 102172

Hat ez a Bob Dylan se volt egy termeszetfotos. Mi az, hogy reggel kel fel? Akkor mar regen keso! :)


Amugy meg azt is dilemmanak velem, es nem tudom ertelmezni, hogy az altalad idealizalt vadasz, aki tiszteli a vadat az miert puskat ragad fenykepezogep helyett, ha mar annyira tiszteli a vadat?

Előzmény: gaffy59 (102171)
gaffy59 Creative Commons License 1 napja 0 0 102171

Félre lettem értve. (minden állatot sajnálok)

 

Korábbi hozzászólásaimból -ha olvastad korábban- kiderülhetett, hogy mit is gondolok a vadászatról. Röviden úgy fogalmaztam, hogy szükséges - csak nem úgy, ahogy azon az oldalon egy páran azt elképzelik -teszem hozzá most.

Volt egy korábbi munkahelyemen egy főosztályvezető(neves vállalat ma is), egy hirtelen lett "vadász". A nagyképűség mintapéldánya volt mindenféle értelemben. A vizsgák és a csúcsfegyverek birtokában azonnal Afrikába vágyott és már utazott is. Örültük, hogy nincs itthon, fárasztó alak volt.

Hazatérve - azt hallani és látni kellett volna - azonnal a tárgyra tért és sorolni kezdte az általa elejtett vadakat. Volt közöttük varacskos disznó, talán zebra is, meg ki emlékszik mi még.

Említett még két kisebb állatot a végén, de azokat csak úgy említette meg, hogy lőtt még két ilyen kis "g.ecit" is ezek mellé. Erre pontosan emlékszem.

A vadásszá váláshoz egy rögös út vezet és az egy hosszú folyamat. A vadászjegy kiváltása, majd a vizsgák letétele csak az első stációja ennek az útnak.

 

Ez az ember nem az alapoknál kezdte, és szerintem a mai napig nem tudja, hogy mi is a vadászat, bár az is lehet, hogy már nem is vadászik. Na ez a "puskás ember", az ilyen hajlamos kiszeretni bármikor, bármiből. Egyszerűen megunja. Talál majd más luxus hobbit, hiszen csak ez a lényeg.

Az ilyen szemléletű, és hozzáállású ember sajnos nincs egyedül, manapság is látni őket és az ilyen egy-egy eredménytelen vadászatot üresjáratként, elfecsérelt időként él meg. Vele szemben ott van az a VADÁSZ, akinek már a nagyapja tanítgatta a kezdő lépéseket és mire felnőtt, egyfajta tartással, óriási tudással, de mély alázattal járja a vadak földjét, már-már hivatástudattal, valamint a vad szeretetével és tiszteletével.

Ez a vadász nem lő mindig, jól megfontolt, így az élménye így is nagyobb, mint a félresiklott élvhajhász társáé, mert az ébredésétől a nyugovóra téréséig a napját ez határozza meg és képes mindenre komplexen tekinteni, gondolni. Az azonnali trófeanélküliség nem frusztrálja, a társát rettenetesen. 

 

 

Ismerős érzések lehetnek ezek nem? :)

 

A megannyi eredményes vagy kevésbé eredményes vadászat -és ez fotózásra is igaz - korább megszerzett ismereteket és tapasztalatokat feltételez és egyben új ismereteket és tapasztalatokat eredményez.

A természetre csodálkozás képességével nagyon jó ezeket átélni, majd később nekünk is alaposan átgondolni.  És már este is van! :)

 

A fotózásra, vadászatra szánt idő ünnep, a természettel és a benne élő vaddal való személyes találkozás ígérete, lehetősége. 

Na, most jól elkanyarodtam én is.  :))

 

"A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik és közben azt csinálja amihez kedve van" 

 

(Bob Dylan)

 

 

 

 

Előzmény: LSVF1 (102169)
cc Creative Commons License 1 napja 0 0 102170

"Disznó is méér megy be annyi lakott terültre...mert mindenhol házak villák, mi tökömök, bent meg kánaán.. Jaj, jaj..."

 

nekem úgy tűnik, hogy a vadász sem szeret annyit gyalogolni/kocsizni az erdőn, ezért itt a házak/villák/tökömök szomszédságába teszik ki az etetőt. aztán csodálkozunk, hogy a malacok a falu közepéig bejárnak.

Előzmény: LSVF1 (102169)
LSVF1 Creative Commons License 2 napja 0 0 102169

Ha ezt olyan értelemben érted, hogy kár volt, akkor annyit fűznék hozzá, hogy szerintem nem!

 

Értem én, lőni kell meg "kártékony", de az ökológia része. Ő is jár mezőn, vetésen egeret, hörcsögöt fogni, amiket szintén mérgeznek....ja de a ragadozó madarat is véletlen vagy direkt!!???

Sakállal ugyan így vagyok, őshonos fajunk, csak kicsit megszaporodott, mert "kevés a vad"... Ja, sok a mez gaz terület is..., előbb utóbb beáll a létszám ott is, ja csak "írtja a pénzt"... szar ügy.

Disznó is méér megy be annyi lakott terültre...mert mindenhol házak villák, mi tökömök, bent meg kánaán.. Jaj, jaj...

Bezzeg a sok kurva kerítés senkit nem zavar, - mikor beleakad a bika, bak, akkor jajonganak - , mert az agyon támogatott gazdák sírnak rínak, aszáj kár, meg szárazság, de a kerítés maradékot egy buzi se szedi össze!!!

Melyik nem mezgaz vállalkozás kap annyit mint a gazdák?? Semelyik!! Mégse tüntetnek!! Lehetne? Miért ne??!!

(Mondom ezeket úgy, hogy mez gaz területen melózok!!)

Értem mindkét oldalt,  egyre több a vadász is, legalább is egy ismerősöm bejelentette hogy vadászvizsgát akar...életében nem érdekelte most megy hirtelen...mert mostmeg az izének a nője is vadászik alapon...

Kicsit hirtelen is voltam meg a témától is elkanyarodtam kicsit, bocsánat. :-)

 

Szóval... csak mentsék őket!!

Előzmény: gaffy59 (102166)
bandita39 Creative Commons License 2 napja 0 0 102168

Megérte kiosonni :) Jó lett Teccik ,jó helyen laksz ha ilyenek mászkálnak a kertedbe :) 
Én ki kell mennem a Népligetbe ha látni akarok de érdekes módon inkább ősszel mozognak jobban.

Előzmény: moTmeN (102167)
moTmeN Creative Commons License 2 napja 0 0 102167

Koszonom szepen! Azert a jobb kepek remenyeben meg visszamegyek. Kulonosen azok utan, hogy lattam halaszsast, voros kanyat meg reti sast is a to felett. 

Mindenesetre a dolgos hetkoznapokat is megzavarhatja egy-egy erdekes momentum. Mivel felvaltva dolgozunk itthonrol, tegnap parom latta eloszor a mokust az eteton, de ma is benezett, en meg amennyire tudtam, kiosontam.

Előzmény: bandita39 (102163)
gaffy59 Creative Commons License 2 napja 0 0 102166

Ezek az elhivatott szakemberek vajon beszélgetnek a területen működő vadásztársaságokkal?

Én megkérdeztem az ismerősöm, hogy van e kotorék valahol a területükön, azt mondta, hogy van, de le lett fojtva már mind, amiről ő tud (tavaly áprilisban kérdeztem). Ritka is a róka, talán csak mutatóban marad egy-egy szerencsés példány.

Előzmény: Méézi (102165)
Méézi Creative Commons License 2 napja 0 0 102165
Előzmény: Méézi (102126)
bandita39 Creative Commons License 3 napja 0 0 102164

bandita39 Creative Commons License 3 napja 0 0 102163

Szèp fotók !

Előzmény: moTmeN (102162)
moTmeN Creative Commons License 3 napja 0 3 102162

A hetvegen volt szerencsem haromszor is kilatogatni egy uj helyszinre (sajnos csaladi okokbol egyik alkalom szem volt idealis), es mar mifelenk is beindult a tavasz.

bandita39 Creative Commons License 3 napja 0 0 102161

Köszi Mester a minden igényt kielégítő választ :) 
Jelenleg D 810,D 7100 ,és A7 van olyan alacsony az áruk hogy semmi értelme eladni. Nagyon sok expós gépek ,kivéve A 7 annak én cseréltettem a zárját 33 ezer expónál :) D 810 200-300 között jár köszöni jól van :) Nikonok nem nagyon alkalmasak Makrófotózásra csak jó minőségű AF makróobival talán :) A7 erre és manuális obik használatára tartom ,öszes Nikon obimmal is tudom használni beleértve a Tamron 150-600 at is ami nikon végü ,ha lesz pzem megjavíttatom fókuszmotorját. 
Van egy Vivitar series 1 2x zőm régi de jó cucc kemény 8000 ft ért vettem ( Soha nem adom el ) Jobb mint az 1.4 x ző összevetettem :) Sony A ra vettem tőled régebben egy Kenkót talán attól nem jobb.:)
Ha nyerek a Lottón akkor veszek egy 600 F4 et :) 
Köszi Mester a tippeket :) 



 

Előzmény: képfaragó (102151)
LSVF1 Creative Commons License 4 napja 0 2 102160

"Talán még hozzáfűznék valamit.

Zoli azt írja, hogy a cserkeléses fotózás elég eredménytelen műfaj.  

Részben igaza van, de nagy akarattal, sok szabadidővel, jó felkészültséggel és tapasztalattal azért ez egy rendkívül izgalmas és szép vállalkozás. Nem hívnám tisztán természetfotózásnak, ez inkább egyfajta vadászat, egy ösztön vezérelt zsákmányszerzés, kis finomkodással és a "terítékrehozás" izgalmával.."

 

Ezzel tökéletesen egyet értek! Nekem a cserkelés jött be igazán, lesezés csak akkor, ha irányítottan voltam kint vagy kísérettel, de úgy se mindig...

Szóval cserkelésre fel! Bejárok egy területet, vissza kocsihoz, megyek a másikra. Nyilván ez nem mindenkinél ilyen egyszerű.

Tami 150-600 szerintem fasza erre a célra nyilván fényerőben nem egy bajnok - csak úgy mint a 100-400 sem, ez van nekem dx vázon - de valóban inkább zoom mint fix a járkáláshoz. 

De most, hogy megint kizöldelt még pék f..sza is így más az útvonal...

 

gaffy59 Creative Commons License 6 napja 0 0 102159

3 órakor ki, du.3 órakor otthon :)))

Legfeljebb a szarvas kiég. Na bumm.

 

Kakukk: ennyit számít 250km?

Előzmény: sunni (102157)
gaffy59 Creative Commons License 6 napja 0 0 102158

Azt még nem próbáltam, de biztosan annak is meglehet a szépsége és izgalma. 

Előzmény: cc (102155)
sunni Creative Commons License 6 napja 0 0 102157

Úgy tűnik felgyorsultak az események.

Itt már hét elején " havazott ", az orgona pedig lassan elvirágzik.

Most még kimegyek délután, de jön a nyár. Nem csípem a meleget. 3 órakor ki 7-8-kor már otthon.

Előzmény: -FRIPP- (102154)
sunni Creative Commons License 6 napja 0 0 102156

Itt északon már egy jó hete megszólalt a kakukk.

Előzmény: gaffy59 (102150)
cc Creative Commons License 6 napja 0 0 102155

a természetfotózásnál a cserkeléssel szemben a beetetett les van, mint lehetőség, az összes kérdőjelével együtt.

Előzmény: gaffy59 (102153)
-FRIPP- Creative Commons License 6 napja 0 0 102154

Igen , változik és vannak egészen riasztó jelek is.

Bő egy héttel ezelőtt nem akartam hinni a szememnek , a Tiszán vastagon úszott a pehely (pöhöly) ami a fűzfélék (köztük a nyárfák) virágaiból származik.

Itt is van egy hónap differencia.

Évek óta figyelem a fehér gólyák érkezését , itt a fészkük a kerítésem mellett , soha ilyen korán még nem érkeztek mint az idén.

A hím jött március 14.-én a tojó 17.-én.

5-6 éve nagy szenzációként közöltem a feleségemmel április 4.-én (a születésnapján) reggel hogy megérkezett a háziállatnak számító gólya a fészkére.

Idén viszont a mi gólyáink furcsán viselkednek , napokra eltűnnek aztán újra megjelennek , elzavarják az idegen gólyákat ha a fészekhez közelítenek , de a költéssel egyenlőre egyáltalán nem foglalkoznak.

Mintha az élővilág legszigorúbb parancsát valami felülírná.

A fecskék is itt köröznek több mint egy hete az udvar fölött , a régi fészkeket meg sem nézik , új rakásába még nem kezdtek.

 

Agrár ember voltam évtizedekig , elképedve látom a teljes virágzásban levő repcetáblákat.

 

Nagyon tetszenek a kis vöcskök , jó életképek , mindenféle technikai megközelítés nélkül.

Előzmény: sunni (102147)
gaffy59 Creative Commons License 6 napja 0 0 102153

Talán még hozzáfűznék valamit.

Zoli azt írja, hogy a cserkeléses fotózás elég eredménytelen műfaj.  

Részben igaza van, de nagy akarattal, sok szabadidővel, jó felkészültséggel és tapasztalattal azért ez egy rendkívül izgalmas és szép vállalkozás. Nem hívnám tisztán természetfotózásnak, ez inkább egyfajta vadászat, egy ösztön vezérelt zsákmányszerzés, kis finomkodással és a "terítékrehozás" izgalmával. A legjobb pillanatban, jó hátterekkel, a legszebb fényekben megörökítés az, ami az egyik  legnehezebb feladat és ez az, ami állandóan hajtja az embert. Nincs tökéletes kép, csak annak ígérete. A vadász-fotóst ez inspirálja, ez az óriási hajtóerő! Egy igazi vadász már esélyt is ad a vadnak, hogy még nagyobb legyen az élménye. Mi pl. a fényekkel és a hátterekkel "fűszerezünk", ha tudjuk a mennyiséget.

Egy lesből fotózva több jóminőségű és mennyiségű fotó készülhet jobb fényekben, tervezett hátterekkel és a pontos távolság is mindig garantált. Na, ide kell igazán egy jó fix lencse. Nekünk is kell egy jóminőségű lencse, de a véletlenszerűség miatt jobb lehet egy zoom. A kompromisszum mindig jelen van és ezt mindig érezzük is.

Mi van, ha közel jön, mi van, ha messze van, takarás sincs, akkor hogyan?...

Sokan abba a hibába esnek, hogy nagy gyutávot szeretnének és persze jó fényerővel. Igen ez klassz, de ez is kompromisszum ám!

Pl. a súly, ezt mindenki tudja. Amit kevesebben az az, hogy -és erről már értekeztünk- hogy a fotózásra szánt időt jobban behatárolhatja annak használata. Pára, légremegés, stb.

Van TC-em, de nem szeretem, nem is nagyon használom a vadfotózáshoz, pedig NikonTC 1.4lll. A nagy távolságok eléréséhez jobb inkább közelebb férkőzni a legtöbb esetben, persze egy pár méterre lévő témához jó lehet(pl. madár).Tehát egy fix lencse az kihívás a cserkelésnél, de ha a képesség megvan a fotósban, akkor jöhet. (Lemaradtam egy fotóról? Jaj! Ez kellően izgató érzés, de bele kell, hogy férjen :). Tehát ez inkább egy 500mm körüli lencse legyen tapasztalatom szerint és itt nagyobb vadakra gondolok elsősorban. De kategorizálva több jó lencse is képbe kerülhet.

Na neeee :)

 

 

Előzmény: gaffy59 (102148)
cc Creative Commons License 6 napja 0 0 102152

nem vagyok abban biztos, hogy cserkeléshez nem jobb választás egy cropos váz valami kisebb telével, mint egy ff valami böszme optikával. ad 1, hogy a méret igen is számít, mert minek egy féltéglával az erdőt járni, ha könnyebb teherrel is lehet de abban sem vagyok biztos, hogy technikailag el lehet készíteni olyan telét, aminek a rajzolata aztán kifogástalan lesz. illetve nyilván lehet, de a fényerő miatt nagyon nagy lesz és nyilván aranyárban.

 

amennyiben vágni kell egy képen amúgy is, akkor már inkább a leképezésnél érdemes ezt megtenni és nem utólag a kész képből. nagylátós kép esetén nem kérdés a ff előnye, de makrónál és teleobjektíves természetfotózásnál nem biztos.

Előzmény: képfaragó (102151)
képfaragó Creative Commons License 6 napja 0 0 102151

Üdvözöllek. Köszönöm hogy megszólítottál.

Úgy látom, előttem gaffy59 leírta a lényeget. Sajnos az ember a természetfotónál szinte soha nincs elég közel. A vágás alapból nem ajánlott, inkább csak finom képkivágás igazítás. Tudom ez szinte lehetetlen többek közt ezért is nem művelem a természetfotózást.

 

Szerintem viszont a felszerelésed racionalizálni kellene. A d800 mellett a d7100 és a Sony a7 is felesleges. A felszerelést nem szabad szétforgácsolni, Úgyis elég nehéz egy természetfotós cucc, nem kell ott még a vázakat és a gyártókat is kombinálni. Az APSC és a coppolt D7810 egykutya, egyiket sem ajánlom. Jó a D800 géped is, a D810 csak egy hajszállal jobb. Ha a cserkelést szereteted, akkor élvezd a cserkelést, a fotózás szempontjából elég reménytelen vagy mondjuk inkább eredménytelen műfaj. Vigasztaljon a tudat, hogy ez a műfaj másoknak se megy. Szóval add el a Sonyt, hagyd meg másoknak. A tamron 150-600 szódával elmegy, talán ,,jó" lenne, de gondolom Sony bajonettje van. A D7100 is ,,csak" APSC, azt is add el. A d800 jó gép, csak jó optika kell rá. Mivel írtad, korlátozott a vásárlási kereted, én az AF-S 200-500 Nikkort ajánlom, bár nekem sohasem volt olyanom. Jobb mint a Tamronod.

Ami nékem is megvan, az a 4/300mm aF-S nikkor. Ez is régi darab, de nagyon éles. Élesebb mint a ma forgalmazott AF-S PF ED VR. Bár én ilyet a szívem szerint sohase mondanék, de még vághatod is egy kicsit. Ez a vágás azért sohasem lehet akkora, hogy a képterület felénél is többet dobj ki. Minden vágás az élesség rovására megy. Ez a AF-S 4/300-as olyan eszméletlen éles, hogy jó eredményt ad az 1.4-es vagy az 1.7-es konverterrel is. Sajnos ennek az obinak van egy konsrtukciós hibája, az AF-S motorja szinte törvényszerűen kipurcan, és az maga a gazdasági totálkár. Az enyém is csikorog egy kicsit (170e volt) de remélem az én nagyon ritka 300mm-es fotózásaimat ki fogja szolgálni.

Sajnos a régebbi manuális és af-d nikkorok mind gyengék, szerintem a mai követelmények szerint alapból egyik sem használható, vágni vagy konverterezni végképp nem érdemes őket. Szerintem ha szokásaid szerint zoomolni szeretnél, akkor vegyél inkább egy Nikon 200-500-t.

Ha ennek mindig a tele végét használnád, akkor vegyél egy 300-ast (nem az újat, az már a konvertert alig-alig birja.) Ez elviseli a jó Tamron (Teleplus pro 300) x1.4-t és a Nikkor x1.7 konvertert. Ez utóbbi is nagyon jó, csak a fotósokat megtéveszti, hogy ebből nincs III-s verzió, de csak azért nincs, mert ezt később adták ki minta többi 1.4 es és x2 konvertert, de ugyanolyan jó mint a Nikon x2 III-as. A kétszerezők egyik változatát sem ajánlom drága és a kétszerező az már sok.

Ha közben nyersz a lottón, akkor írj, mert más optikákat is tudok ajánlani. :)

 

Előzmény: bandita39 (102141)
gaffy59 Creative Commons License 6 napja 0 0 102150

Lehet. Vagy 30 éve én a kakukkot figyelem minden évben. Délen mindig április14 és 18-a között szólalnak meg és július 5-10-e között hallgatnak el. Voltak évek egymás után, amikor mindig 04.15-e volt ennek a napja. Most még csend van. Hogy ezt hogy számolják ki....?

Előzmény: sunni (102147)
bandita39 Creative Commons License 6 napja 0 0 102149

Köszi Maistro nincs tervbe egyelőre :)  Állványt még soha nem használtam bár van profi állványom. Nem fér bele a fotózási szokásomba cserkelgetés ,no meg tény hogy nem is szeretem :) Bibelődős .
Mindenképp az a cél megjavíttatom a Tamront .
Hát Brutál jók ezek a képek ,igen láccik az optika minősége :) 

Előzmény: gaffy59 (102148)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!