Keresés

Részletes keresés

MÉLYVÍZ Creative Commons License 1999.04.11 0 0 6
Köszönjük a hozzászólásokat, bár most nem nagyon tologtatok, úgy látszik víkendezik a Háló is... legközelebb online csütörtökön (városi biciklizés) és pénteken (közszolgálatok kommandói). sziasztok, jó éjt!
szabó Attila Henrik
Horusz Creative Commons License 1999.04.11 0 0 5
Sajnálatos, hogy a média szenzációhajhász, és a társadalmat sem érdekli a személyiségi jog, vagy a sértett, csak a jó sztori és a vér. Ahogy korábban írtam, a társadalom szemléletén is változtatni kell. Szolidaritás kell az áldozatokkal és az elkövetőkkel szemben is.

Milyen megoldások lehetne tenni annak érdekében, hogy az emberek szemlélete változzon?

sss Creative Commons License 1999.04.10 0 0 4
Természetesen nem, de arra igen, hogy a jog valóban védje a társ. törvénytisztelő tagjait. Utalnék a munkaszolgálatos elítéltre ( D.), vagy arra amikor valamely szervezet jogásza a televízió műsorában megkérdőjelezi, hogy jogában áll-e egy szolgálatban lévő rendőrnek fellépnie a szeme előtt végrehajtott bűncselekmény megakadályozásáért.
Bár paradox, de mindkét esetben a rosszfiúk is áldozattá váltak.
Ha nem a csirkeperek társadalmi fogadtatásáról beszélünk, és valamilyen szerződésre hivatkozva elvetjük a halálbüntetést, akkor a jogalkotás , ha valóban a társadalom képviseletében működik, oldja meg azt, hogy izolálja el tőlünk az arra érdemeseket.
De ezt hagyjuk mert offtopicra megy.

sss.

MÉLYVÍZ Creative Commons License 1999.04.10 0 0 3
Sziasztok! Várjuk a véleményeteket! A téma az áldozatok, a sértettek védelme, segítése. Nézzétek a műsort, ha tudjátok, innentől online vagyunk. (Próbáljatok a témánál maradni, mert csak így tudjuk kiadni a vélemlnyeteket a képernyőre!)
SZAH
Horusz Creative Commons License 1999.04.10 0 0 2
Félreértettél.
Én elsősorban a kisebb súlyú bűncselekményt elkövetőkre gondoltam (a mediációs eljárásnak is csak velük van értelme). A társadalom azonban hajlamos minden elkovetőt egyformán gonosznak tartani. Pedig mindenkinek meg kellene adni a lehetőséget arra, hogy megváltozzon. Szerinted talán minden elkövetőt likvidálni kellene?
Előzmény: sss (1)
sss Creative Commons License 1999.04.10 0 0 1
Miként mondá az Úr, akkor ' Tartsd oda a másik orcádat is ! '. Igenis a társadalom szerveződése többek között arra is irányul, hogy megvédje azon tagjait akik hajlandóak a társadalom szabályai szerint élni azokkal szemben, akik a fennt említett szabályokat önmagukra nézve semmilyen mértékben nem érzik kötelezőnek.
Az átlagember úgy gondolja, hogy igenis élnek közöttünk olyanok akiktől meg kell védeni a társadalmunkat a jog, illetve az erőszak szervezeteink segítségével.
Az áldozat kárát, fájdalmát vagy haláltusájának kínjait ki kérje számon ???
Előzmény: Horusz (0)
Horusz Creative Commons License 1999.04.10 0 0 0
Az egyik legnagyobb probléma a témával kapcsolatban a társadalom szemlélete - most, hogy lesz talán megfelelő szabályozás. Az átlagember úgy gondolja (és a filmekben is ezt látja), hogy az elkövető elvetemült gonosztevő, akit keményen meg kell büntetni, vagy halálra kell ítélni. Pedig a dolog nem ilyen egyszerű.

Ha valaki kiszabadul a börtönből, a társadalom megbélyegzi, és szinte kizárt, hogy visszatalál a normális életbe, mert falakba fog ütközni. Miután pedig az elkövető érzi a társadalom rosszindulatát, ő is ellenségesen fog viselkedni, és nem fogja elfogadni az "ellenség" normáit, ezért újabb bűncselekményt fog elkövetni. A társadalom pedig még súlyosabb megtorlást fog követelni. Ezzel a társadalom elvesztett egy embert, aki ráadasul rengeteg pénzbe került, és sok gondot okozott.

Erőszakot erőszakkal nem lehet orvosolni!

Mindez elkerülhető lenne, ha az elkövetővel szemben szolidáris lenne a közösség, nem kirekesztené a tettest (ez a megállapítás általában is igaz: senkit nem helyes kirekeszteni,mert bosszút fog állni így vagy úgy, akarva vagy akaratlanul.), hanem segítene neki (persze nem úgy, hogy a házába fogadja a gyilkost), vagy legalábbis nem kellene lépten-nyomon börtöntölteléknek nevezni őket. De ez a magatartás is érthető, mert ha ezt mondja valaki, és elhatárolja magát tőlük, azzal kifejezésre juttatja, hogy ő jó és becsületes állampolgár. Azonban a következmények negatívak, és ezzel a viselkedésével a "jó ember" éppen rosszat tesz. Pedig az adóból befolyó összeget annyi hasznos dologra lehetne fordítani újabb börtönök építése stb. helyett, mint azt Amerikában is teszik - és ha a szemlélet nem változik, itt is pontosan ezt fogják csinálni.

Az embereket fel kellene világosítani erről, és több információt kellene nyújtani azért, hogy ne hóhér után kiáltozzanak vagy a Btk. szigorítását követeljék (mert ennek nem lesznek jó következményei), hanem legyenek toleránsak, mert egyedül ez a helyes megoldás.

Kérdésem:

Áldozatvédelmi törvények mellett a büntetőeljárás fórumainak kibővítésére is szükség lenne. Ha mást nem, legalább a mediációs eljárást be kellene vezetni, éppen azért, hogy az áldozat és a tettes szembesüljenek egymással, próbáljanak megegyezni (nem megbarátkozni), hogy lehetőség szerint mindenki jól járjon.

Bevezetésre kerül-e (és ha igen, mikor) a mediációs eljárás?

Előzmény: Vera (-)
Vera Creative Commons License 1999.04.09 0 0 topiknyitó
Mélyvíz
1999. április 10. szombat 23.00 MTV2

A világ fejlett országaiban már több évtizede felismerték, hogy a büntető igazságszolgáltatásban ugyanolyan figyelmet kell fordítani az áldozatokra, mint az elkövetőkre. Az áldozatvédelem apostolai abból indulnak ki, hogy mivel az állam (a társadalom) nem képes polgárait teljes biztonsággal megvédeni a bűncselekményektől, gyámolítania, segítenie kell az áldozatokat. A kezdeményezés Európa szerte a civil szférából indult ki. Előbb jöttek létre azok a segítő szervezetek, amelyek gondjaikba vették a sértetteket, majd kikényszerítették az áldozatvédelemmel kapcsolatos jogszabályokat és ezzel az állami szerepvállalást. Magyarországon most van napirenden egy átfogó áldozatvédelmi törvény megalkotása. Néhány hete hozták nyilvánosságra azt a koncepciót, amely hamarosan a kormány elé kerül.
A tervezet súlypontjai:
- a szándékos, erőszakos bűncselekmények áldozataival való bánásmód (a rendőrségen és az erre szakosodó tanácsadó szervezeteknél)
- a sértettek „ügyféli” jogainak szélesítése (tájékoztatás a vizsgálat menetéről, iratokba való betekintés joga, stb.)
- állami szerepvállalás kártérítés, kárenyhítés céljából (függetlenül attól, hogy a tettes helyt tud-e állni)
- az áldozat személyiségi jogainak védelme a nyilvánosságban (sokkoló sajtóközlemények, tolakodó, kegyeletsértő bűnügyi tudósítások megelőzése, szankciója)
- a társadalom hiteles tájékoztatása a szolidaritás és a bűnmegelőzés érdekében.

Mit remélnek a szakemberek az előkészületben lévő törvénytől? Hogyan lehetne elejét venni a visszaéléseknek addig is, amíg megszületik a jogszabály? Mire képesek a már működő civil szervezetek (Fehér Gyűrű Egyesület, Eszter Ambulancia)?

A vita résztvevői: Borai Ákos (BM), Havasi Zoltán (Nográd megyei Rendőrkapitányság), Béres László (VI.-VII. k. Rendőrkapitányság), Csaba József (BRFK), Kis Géza kriminálpszichológus, Siklósi Erzsébet (Fehér Gyűrű), Virág György (Eszter Ambulancia), Soós László (IM), Majtényi László adatvédelmi biztos, Kovács Zoltán Tamás újságíró, Márki György gépjármű technikus.

A kérdéseket, hozzászólásokat, véleményeket az adás előtt és alatt is nagyon várjuk!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!