Keresés

Részletes keresés

jee_c Creative Commons License 2 napja 0 0 3749

Szerintem a napkoronára is gondolhattál, mert az sokkal forróbb (bár lényegesen hígabb is), mint a Nap felszíne (ami olyan 5000 C fokos, az se rossz :) ).

Előzmény: atherton_ (3748)
atherton_ Creative Commons License 2 napja -1 0 3748

oké bocs, akkor puzsérnak van igaza és én vagyok hülye.. (mentségemre nem magamtól, mert megnemmondom már hol, de azt hallotam évekkel ezelőtt valami dokumemtumfilmben, hogy akkora ott a nyomás hogy nem képesek a kalkulált értéket kimozogni a részecskék, olyannyira, hogy még az is 100ezer évekbe telik mire kiverekszik magukat a felszínre és fénysebességre kapcsolhatnak a fotonok. én meg nem tudom megitélni mi a netto hülyesség az ilyen valós empiriákon kívül eső extrém helyeken (hiszen kicsit bajos direkt meghőmérőzni), lényegében mindenki képzelhet oda amit akar, mint a feketelyukakba meg hasonlókba. :D )

Előzmény: mmormota (3742)
Biga Cubensis Creative Commons License 5 napja 0 0 3747

“ALL THESE WORLDS ARE YOURS, EXCEPT EUROPA.
ATTEMPT NO LANDING THERE.
USE THEM TOGETHER. USE THEM IN PEACE.”

 

:)

Előzmény: Törölt nick (3745)
jee_c Creative Commons License 5 napja 0 0 3746

Azt hiszem topiktévesztés esete forog fenn. :D

Előzmény: Törölt nick (3745)
Törölt nick Creative Commons License 5 napja 0 0 3745

1 MILLIÓ embert a MARSRA!

 

Kell az olcsó munkaerő. Évente egymillió menekültet kell befogadni a marslakóknak is. :o)

Ki fizeti az utazási költségeiket?

 

 

Na de az Europa egy hold, ráadásul egy másik bolygó holdja.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Europa

Előzmény: Biga Cubensis (3743)
pk1 Creative Commons License 2024.04.16 0 0 3744

Simán! Nézz csak rá a Marsra tízezer év múlva.

 

(Na persze ehhez a manapság oly közkedvelt cowboy tempóról le kell szokni. Számomra ez tűnik a nehezebbnek.)

Előzmény: Biga Cubensis (3743)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.04.16 0 0 3743

1 MILLIÓ embert a MARSRA! Lehetséges? Vagy MUSK totál megőrült?! | Spacejunkie

https://www.youtube.com/watch?v=WdtqQt0oevM

mmormota Creative Commons License 2024.04.15 0 1 3742

nyilván nem tudja, hogy épp fordítva van

 

15 millió fok a közepe.

Előzmény: atherton_ (3740)
jee_c Creative Commons License 2024.04.15 0 0 3741

Jól sejtettem, hogy nem érdemes meghallgatni, kösz az összefoglalót.

Azt semmiképpen nem szeretném kipróbálni, hogy egy globális nukleáris háború mit művelne a Földdel. Az óvatos becslések szerint is igen komoly lenne a nukleáris tél azt követőleg.

 

Kb valami olyasmi a dolog, hogy ha nem akarják érteni, akkor nem értik, hogy mi miről szól. Elon fel van cetlizve náluk egy szép nagy "bolond, csaló, lökött, pénzéhes" felirattal.

Persze Elon is rájátszik, hogy mindig ezt az aspektust (az emberiség /és a kultúra, a civilizáció/ túlélése egy nem várt globális katasztrófa esetén) veszi előre. Persze ez a legfontosabb, de a jó esetben ugyanilyen fontos az, hogy az emberiség kilépjen az űrbe, de most már rendesen, és beinduljon mint űrbeli civilizáció. Annak minden pozitív hatásával egyetemben.

Előzmény: atherton_ (3740)
atherton_ Creative Commons License 2024.04.13 0 0 3740

azért mert te "hívő" vagy, aki nem érzi magát jól a földön :D  szerintük ezzel magyarázható csupa magasan képzett startup-cég managerek dőlnek be musk hülyeségeinek.

 

merthogy az elon által megpendített 1 milliós marskolónia kilátásba helyezésére ugrottak rá nagy étvággyal.

 

puzsér ironizálva kifejti, hogy inkább a nap belsejébe kellene költöznünk, mert a napfelszín nem elég meleg (nyilván nem tudja, hogy épp fordítva van).

 

oszi szerint azért az 1 millió fő, mert majd jegyeket akar árulni előre a marsra kihasználva az embereket (valszeg az űrturizmussal keveredik nála a telepes fogalom).

 

végül megállapítják, hogy ha az összes atomfegyver felrobbanna a földön egyszerre még akkor is lakhatóbb volna, mint a mars. elég volna csak egy évig a földkörül keringeni utána már újra kóser (talán a dinók kihalásával keveredik?).

stb.

mindezt megkérdőjelezhetetlenül magabiztos lenézéssel (a fura hogy ekkora agyvelővel egyikük se multi-milliárdos még, szemben a tökkel ütött elonnal).

Előzmény: jee_c (3739)
jee_c Creative Commons License 2024.04.13 0 0 3739

Nagyon nem vagyok vevő az ilyen megmondásokra, de adrenalinnövelőnek pl. jó. :D

Teljesen felesleges végignézni, kb a 3. mondatig hallgattam. :D


Ha te jobban bírtad, bedobhatsz pár kulcsmondatot... á, mégsem. Nem érdemes rá pazarolni az időt.

Előzmény: atherton_ (3738)
atherton_ Creative Commons License 2024.04.12 0 0 3738

a megmondóemberek szagértenek :)  :  https://youtu.be/r9fan2PGcIo?si=ovduMFRnGIvkpnHt&t=1969  32:50-től

Előzmény: jee_c (3736)
pk1 Creative Commons License 2024.04.12 0 0 3737

0,4 g esetén már ugyanúgy lehet kólát inni, mint a Földön.

Űrállomáson, orbitális pályán viszont nem megy a szénsavasok fogyasztása. Kipróbálták.

jee_c Creative Commons License 2024.04.12 0 0 3736

Én arra tippelek, hogy a 0.4g pont ugyanolyan jó, mint az 1g.

Kondíció, edzettség szempontjából persze nem ugyanaz, de ha azt nézed, a Földön is vannak olyanok, akik kb nem mozognak semmit (és ez általában meg is látszik a fizikai kondíciójukon).

de egyetértek, ahogy írod, kis nehezítés a ruhákon, és a különbség már nem is lesz jelentős.

 

A nagy kérdés az, hogy magzatfejlődés hogyan zajlik csökkentett gravitáción. Bár sztem csináltak már ilyen kísérletet az ISS-en egerekkel (centrifugában, korlátozott gyorsuláson) és ha nem.

Oké, egérszaporulat vizsgálat nem volt: https://www.astronomy.com/space-exploration/iss-mouse-experiment-tests-how-the-body-adapts-to-living-on-the-moon/

Előzmény: atherton_ (3735)
atherton_ Creative Commons License 2024.04.11 0 0 3735

nyilván nem nehéz megtippelni, hogy a ~0,4g is jobb, mint a semmi. valszeg nem kell napi 2 órát kondizni csak 1-et, vagy ilyemi.. ill. így már van rá mód kvázi kikompenzálni a maradékot, pl. nehezített ruhákkal avagy ólom be- vagy rátétekkel, ami plusz sugárvédelmet is nyújthat az érzékeny testrészeken.

Előzmény: jee_c (3733)
pk1 Creative Commons License 2024.04.08 0 0 3734

Úgy van. Csak egy módon tudhatjuk meg.

Előzmény: jee_c (3733)
jee_c Creative Commons License 2024.04.06 0 0 3733

Megnyitottam a linket, és látom a kommentemet alatta.. :D
"Javaslom a videó készítőinek..."

Előzmény: jogértelmező (3732)
jogértelmező Creative Commons License 2024.04.06 0 0 3732
atherton_ Creative Commons License 2024.03.26 0 0 3731

igen. ez elmúlt 6 évben 'megcsodáltam' párszor.. bizonyosan nem volt triviális ez a megoldás, ám mégis csak mérsékelten tudom értékelni.. mintha megtalálták volna a leghosszabb utat a Merkúrhoz.. :] bár esetleg még a Marsot is útba ejthették volna.. :D

anno azt hittem, h mire odaér, be fogja előzni egy később induló szonda.

Előzmény: jee_c (3730)
jee_c Creative Commons License 2024.03.25 0 0 3730

Igen trükkös útvonalon halad a Bepi-Colombo.

Nézd meg, hány fly-by-t hajt végre, nem semmi. :)

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Videos/2017/07/Animation_visualising_BepiColombo_s_journey_to_Mercury

 

Persze meg lehetne csinálni nyerse erőből is, de ahhoz pl. egy Starship indítás kellene.

Előzmény: atherton_ (3729)
atherton_ Creative Commons License 2024.03.25 0 0 3729

titeket nem borzaszt el az a menetidő amivel a Bepi a Merkúrra ér?
mert hogy a Plútóhoz 8 év kellett a New Horizonsnak, az még csak csak..

persze tudom h mindegy hogy gyorsítani vagy fékezni kell, csak hát a távolságok..

Előzmény: jee_c (3728)
jee_c Creative Commons License 2024.03.25 0 0 3728

Ez így van. A Merkúr terminátorán egy vándorló bányászati telep lehet érdekes. :)

Előzmény: ShaReRe (3727)
ShaReRe Creative Commons License 2024.03.25 0 0 3727

Amikor a Merkúron lehet majd bányászatot indítani valsz sok nehézfémet lehet majd találni.

Előzmény: jee_c (3725)
pk1 Creative Commons License 2024.03.22 0 2 3726

"Jelenlegi tudásunk szerint nagy mennyiségben keletkezik nitrogén a CNO ciklusban."

Jelenlegi és jövőbeli tudásunk szerint nem keletkezett és nem is fog keletkezni nitrogén a CNO ciklusban, mivel ebben a folyamatban katalizátor és nem termék.

Előzmény: Törölt nick (3724)
jee_c Creative Commons License 2024.03.22 0 0 3725

A protocsillag anyagkorongja is már tartalmazhatott más és más koncentrációban különböző anyagokat, elemeket. (ennek azért utána kell nézni, ebben nem vagyok biztos)

Viszont a Nap beindulása után a könnyebb elemeket a napszél illetve a fénynyomás kisöpörte a belsőbb részekről, ezért van több nehéz/nehezebb elem a belső kőzetbolygókon. Arányában egészen biztos.

Előzmény: Törölt nick (3724)
Törölt nick Creative Commons License 2024.03.22 0 0 3724

Jelenlegi tudásunk szerint nagy mennyiségben keletkezik nitrogén a CNO ciklusban. Ugyanott, ahol a testünkben lévő szén is keletkezett. Persze az nem biztos, hogy a Naprendszer egyetlen szupernova anyagából állt össze. Keveredhetett több is. Bizonyos bolygókra miért jutott több?

Előzmény: jee_c (3722)
divaoni01 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 3723

Az a kérdés mennyi víz illetve milyen éghajlat volt a régen a Vénuszon.

 

Ugye erről is egyre érdekesebb dolgokat lehet olvasni mostanában.

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165701163&t=9216791

Előzmény: jee_c (3722)
jee_c Creative Commons License 2024.03.22 0 0 3722

A Vénuszon 93 bar felszíni nyomás van. A légkörének 3.5 %-a N2, szóval legalább annyi N2 van a légkörében, mint a Földnek (a parciális nyomása az N2-nek a Föld légkörében 0.71 bar, a Vénuszon - ami Föld méretű bolygó - kb 3.25 bar).

 

Akkor gondolom az is nagy kérdés, hogy a Vénuszon miért van annyi N2.

Előzmény: Törölt nick (3721)
Törölt nick Creative Commons License 2024.03.22 0 0 3721

Valamikor olvastam valahol: Nem értik a tudósok, hogy ennyi nitrogén hogyan került a Földre.

Előzmény: ShaReRe (3719)
jee_c Creative Commons License 2024.03.22 0 1 3720

Vagy valami annak megfelelő.

A növények termesztéséhez kell a nitrogén, de ha valami oknál fogva lenne N2 kiváltásra valami más (pl. Argon), akkor a növényeket lehet üvegházakban termeszteni N2-es légkörben (mert nekik a talajba is kell ez), és így nem kell olyan brutál mennyiségű N2 az egész bolygó légköréhez.

Előzmény: ShaReRe (3719)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!