Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 25 órája 0 0 90523

Elnézésedet, hogy ilyen távlatokban már nem emlékeztem erre.

Biztos vagyok benne, hogy annak idején megköszöntem, de most utólag még egyszer.

Egyébként tényleg bevált.

 

Ez az "idilli" jelenet után láttam szükségét használni. Biztonsági kamera felvétele magasból.

 

Előzmény: Dezodoros Ede (90517)
RJancsi Creative Commons License 1 napja 0 0 90522

PL. Osaga, Vodnar baezny :) , Home Pond, Velda

 

Azt ne kérdezd, hogy melyik a jobb/rosszabb mert fogalmam sincs. :( Ezek az olcsóbb fajták, és azokból is a kisebb tavakhoz elegendők. Igazából az sem baj, ha kevesebbet raksz a tóba mint az "előírt", meg túladagolni sem tudod.  Ha sok a szerves anyag a vízben, a bacik hihetetlenül gyorsan elszaporodnak (tudományosan: az osztódás miatt négyzetesen nő az egyedszám), ha meg elfogy a kaja a szaporodás is lelassul. Szóval önszabályzó a rendszer, vagy legalábbis idővel azzá válik. Persze némi hullámzás törvényszerű, de együtt lehet élni vele. 

 

Előzmény: PistiBeni (90521)
PistiBeni Creative Commons License 1 napja 0 0 90521

A propaganda miatt van ez az egész!!! Kristály tiszta víz a kertben, ilyen olyan csilli villi tó  stb :)

Nyilván a lávakövet is itt ott olvastam, de akkor tényleg csak annyi szerepe van hogy likas és bele költöznek a bacik. 

Esetleg az indíto baci linkjét kérhetem, mert az mindig felmerül a válaszaidban.

 

Előzmény: RJancsi (90520)
RJancsi Creative Commons License 1 napja 0 0 90520

Egyébként nem értem a problémádat. Más emberek egy vagyont fizetnek azért, hogy ilyen barna vízben lubickoljanak. Lehet, hogy nem halakat hanem néhány nyugdíjast kellett volna betelepítened. Még pénzt is kérhetnél érte. :D:D:D

(Hajdúszoboszló gyógyfürdő)

Előzmény: PistiBeni (90518)
RJancsi Creative Commons License 1 napja 0 0 90519

Elnézést, hogy a végén kezdem, és ne vedd kioktatásnak de önhibámból tanultam mérnökgeológiát (is). Az, hogy "lávakő" igencsak tág fogalom. Gyakorlatilag minden kőzet az, ami vulkáni tevékenységből származik. Ha a láva csak "simán" kifolyik a felszínre és a levegőn megszilárdul akkor keletkezik pl. a bazalt és az andezit. Mindkettő nagyon kemény és tömör kőzet, nem véletlenül használják a mai napig az útépítésben (az aszfalt fő alkotói a bitumen mellett), de a vasúti (zúzottkő) ágyazat és a vízépítési "kőszórás" (gátak, hullámtörők) is ezekből készülnek. De a konyhában is előszeretettel használják a "lávakövet" mozsarakhoz, vagy a sütőbe pizzakőként. Egy tóban legfeljebb látványelemként jók, más hasznuk nincs. Ha a lávát a vulkán a magasba lövi és a levegőben vagy különösen ha vízbe hullva szilárdul meg, akkor keletkeznek a tufák (vagy horzsakövek). Ezek szivacsos szerkezetű porózus kőzetek. Önmagukban semmit sem javítanak a víz minőségén, de a "jó" bacik és planktonok a pórusokban el tudnak szaporodni és így tisztítják a vizet. Szóval tehetsz tufát vagy horzsakövet a szűrőhordóba, de szerintem felesleges, dög nehéz, ha eliszapolódik nehéz tisztítani. A rachel háló kb. ugyanezt a célt szolgálja ha elég lazán van és nincs nagyon összetömködve. Az indító baci tenyészet hasznos lenne, mert új a tó, be kell "oltani". Előbb utóbb a levegőből is belepotyognának, de gyorsabb eredményt érhetsz el  ha segítesz a folyamatban.

Továbbra is azt mondom várj türelmesen, még nem sok idő telt el ahhoz (3 napja jelentkeztél be, gondolod, hogy ennyi idő alatt jelentős változás áll be?), hogy "beálljon" a tavad. Ha május végére sem lesz javulás akkor lehet gondolkodni valami módosításon. 

Előzmény: PistiBeni (90518)
PistiBeni Creative Commons License 1 napja 0 0 90518

Egyenlőre semmi változás. A hordómból megnéztem milyen víz folyik ki. Szabad szemmel nézve tiszta víz, azonban amikor egy vederbe engedtem nagy mennyiséget akkor az is barna volt. Így kivettem  a hordóból mindent, persze csupa barna volt a víz benne és tele szúnyog lárvákkal. Kitakaritottam. Ezután ismét viz ellenőrzés, de a hordó szűrőből kifolyó víz  a vederben ismét barnának mutatkozott, nagy mennyiségben. A csövön kifolyó azonban ismét tisztának tűnt látszatra. Igaz semmilyen látható kosz nem volt benne azokat a hordó tartama kivette.  A hordóban mint írtam kavics , rachel háló, szúnyogháló, szivacs, kabátbélés is van.

 

Láva kő segíthet ha teszek a hordóba? Plusz indító baktérium? A süllő hínár nagyon gyorsan nő, tiszta vadregényes tőle a tó,  az nagyon tetszik legalább:) 

Előzmény: RJancsi (90507)
Dezodoros Ede Creative Commons License 1 napja 0 0 90517

Tőlem kaptad a tippet,apám kezdte régen a szőlőhegyen a madarakat riogatni a fákra akasztott CD-vel...azóta ez mindenhol bevált.

Előzmény: csoer (90512)
csoer Creative Commons License 2 napja 0 1 90516

Nagyon látványosan beindult a víz tisztulása.

Igaz, a nyomásszűrő beüzemelése előtt még komplex tókezelést csináltam,  és tótőzeget és új adag zeolitot raktam be. 

 

55judit Creative Commons License 2 napja 0 0 90515

👍

Előzmény: RJancsi (90514)
RJancsi Creative Commons License 2 napja 0 0 90514

Különösen jól működik Tóth Gabi és Azahriah CD-vel. Még a vakond is kiköltözik a kertből.  :D:D:D

Előzmény: 55judit (90513)
55judit Creative Commons License 2 napja 0 0 90513

Tökéletes madárriasztó, tanúsíthatom! Én az eper ágyásnál és a fügénél alkalmazom.

Előzmény: csoer (90512)
csoer Creative Commons License 3 napja 0 0 90512

Nekem is volt a fajtájával tapasztalatom, közel egy hétig a halaim eltűntek, a fenéken rejtőztek.

Valahol olvastam egy tippet és nekem teljesen bevált. Többet nem jött és honnan tudom? be van kamerázva a kert.

A lényeg egy meghajlított bambuszon lógattam 2-3 CD lemezt, úgy hogy a szellő is tudja forgatni.

Előzmény: Bumburnyák (90510)
RJancsi Creative Commons License 3 napja 0 0 90511

Ha a halaidat eteted, ahhoz vannak szoktatva, hogy bármi mozgást látnak a felszínen odamenjenek  a kaja reményében. Így a gémnek vadászni se nagyon kellett, a halak szinte beleúsztak a csőrébe.  :( Esélyes, hogy sok halat megevett. A többi meg előbb-utóbb észbekapott, hogy a kajálásnak a rossz oldalán vannak, és megpróbáltak elbújni. Az sincs kizárva, hogy a gém visszajött potyázni csak épp nem vetted észre. Ha nem túl nagy a tó, átmenetileg lefedheted kertészeti hálóval ami megakadályozza a további halfogyást. 

Előzmény: Bumburnyák (90510)
Bumburnyák Creative Commons License 3 napja 0 0 90510

..pár nappal ezelőtt megjelent kis tavamnál egy szürke gém, nem tudom mennyit egerészett ott, amikor észrevett, elszállt..de azóta nem látom a halaimat, pedig, igaz nem nagyok, de biztos volt vagy hetven-nyolcvan, és amikor kaját vittem neki, pezsgett a víz, úgy zabáltak, most 4-5 napja elő sem bújtak, látok pár darabot a mélyben úszkálni, de a csapat sehol..

 

..elképzelhető, hogy a szürke gém kiette a javát, a többi meg sokkot kapott..?

 

..eddig ilyen madár sosem jött a kis tóhoz..

RJancsi Creative Commons License 3 napja 0 0 90509

3-4 centis fonalas alga nálam is van, gyakorlatilag a teljes parti medret egybefüggően takarja. Nem bántom, szép zöld, jobban néz ki mint a csupasz tófólia. :) Lehet, hogy csupa LBMTQ békám van, mert ebihal (de még petecsomó) sincs egy darab sem. :(

 

Előzmény: 55judit (90508)
55judit Creative Commons License 3 napja 0 0 90508

Én még nem raktam be tőzeg/szalmát, mert  nálam is tiszta a víz. Lehetséges hogy a túlszaporodott hínár az oka. De tetszik így is. A széleknél viszont sok a fonalas alga, de még nem szedek ki belőle mert az ebihalak azon tanyáznak és féltem őket.

 

A beteg halam elpusztult, a többi nagyon jól van. Volt ívás, de még nem láttam pici halakat. Bár tiszta a víz, de most a sok hínár miatt nem látok le az aljára.

Előzmény: RJancsi (90507)
RJancsi Creative Commons License 4 napja 0 0 90507

Nem vegyszer, inkább biológiai segítség, én minden évben tavasszal belógatok egy újabb zsák tőzeg/szalma keveréket a tóba. Állítólag nagyon jó algapusztító, és tényleg nincs különösebb problémám velük. Idén (lehet, hogy elkiabálom) teljesen elmaradt az algavirágzás, teljesen tiszta a víz. 1,5 méter mélyre simán lelátni. 

Előzmény: PistiBeni (90503)
RJancsi Creative Commons License 4 napja 0 0 90506

A fotót nézve darabra sok, méretét tekintve kevés a növény. Mást nem is várhatunk egy friss telepítésnél. Ki kell várni míg megnőnek. 

Előzmény: PistiBeni (90502)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 90505

Jövőre jobb lesz. Kosárból szedd ki a gazt nyugodtan, akkor jobban terjed.

Előzmény: PistiBeni (90502)
tucsok13 Creative Commons License 4 napja 0 0 90504

Adj neki egy kis időt.. és még ezt ajánlom: https://greenman.hu/product/greenman-pond/

Előzmény: PistiBeni (90503)
PistiBeni Creative Commons License 4 napja 0 0 90503

Csak annyira legyen tisztább, hogy a halakat tudjam nézni kézben tartott ászokkal és nem kólával. 😏

Előzmény: RJancsi (90501)
PistiBeni Creative Commons License 4 napja 0 0 90502

A kép. 

 

RJancsi Creative Commons License 4 napja 0 0 90501

Ennyi növény és relatív kevés hal jó aránynak tűnik. Továbbra is azt mondom, hogy türelem, idővel (két-három hét) magától javulhat a helyzet. Úgy látom nem rég regisztráltál (mindenki így kezdte). Itt a tavas fórumon sokan hisznek az algák elleni etilalkoholos kezelésben. A lényeg, hogy nyugalmas délután/este ülj ki a tó partjára a kedvenc italoddal (remélem nem a cola). Meg fogod látni, idővel már nem is annyira zavaró az a kis alga. Társaságban még jobban működik. :)

Előzmény: PistiBeni (90500)
PistiBeni Creative Commons License 4 napja 0 0 90500

Kösz az eddigi hozzászolásokat. A növények vese alakúban és 30x30 cm - kosarakban vannak. Alangfű,  hídőr, nőszirom, süllőhínár. A hordóból a víz szépen csobogva esik a tóba, sok buborékot létrehozva. A halak néha falatoznak is belőle. A nap jelenleg 11 órától 17 óráig éri a tavat. Előtte utána teljes árnyékban van. Képet is csatolok rövidesen.

Előzmény: RJancsi (90499)
RJancsi Creative Commons License 4 napja 0 0 90499

Esetleg egy fotót berakhatnál, hogy lássuk milyenek a körülmények. Kap-e árnyékot a tó vagy kint van a tűző napon? 

Előzmény: PistiBeni (90497)
RJancsi Creative Commons License 4 napja 0 0 90498

Két hét alatt sok minden történhet (pl. a napsütés hatására elszaporodik az alga), de még biztos nem áll be a biológiai egyensúly. Légy türelmes, és ameddig nem lesz érezhetően büdös a víz hagyd, hogy a természet tegye a dolgát. Semmiképp ne állj neki vegyszerekkel javítani a helyzeten, mert az csak tüneti kezelés, az alapvető problémát nem szünteti meg csak a következményt. Egy levegőztetőt még beüzemelnék, hogy oxigénnel dúsítsam a vizet, de mást egyenlőre nem csinálnék. Ha csak simán visszaereszted a szűrőhordóból a vizet, tedd ezt minél magasabbról csobogtatva, az is javítja az oxigén háztartást. Esetleg vegyél egy adag "indító" baktérium kultúrát, ami segít a szűrőben a "jó" bacik elszaporodásában. A 10 ültetőcserép jól hangik, de mekkorák a cserepek és mennyi/milyen növény van bennük? 10 szál nád még nem nádas. :)

Előzmény: PistiBeni (90497)
PistiBeni Creative Commons License 4 napja 0 0 90497

Sziasztok!

 

Adott egy új, két hetes kerti tó, kb 3,5 m3, 10 ültetőkosárnyi növénnyel és 4 db aranyhallal. Házi hordós szűrés forgatja a vizet. A növényeket erre a célra szolgálo földbe ültettem, hálóval az alján, kaviccsal a tetején.  A vizem mostanra teljesen bebarnúlt.  Fog magától tisztúlni a növények miatt?

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 5 napja 0 0 90496

Nagyon elég. A hivatalos (nemzeti :-)) fagyhatár 80 cm. Ez azt jelenti, hogy 40 cm-nél, de inkább 30 cm-nél vastagabb jég elképzelhetetlen a víz fizikai tulajdonságai miatt a mi éghajlatunkon még kitartó -10 fok alatti hőmérsékletnél is. Ráadásul melegedünk.

Előzmény: kaposznyak (90491)
RJancsi Creative Commons License 5 napja 0 0 90495

Túlzásnak nem túlzás, ha van hely, idő/szándék, anyagiak. De nem feltétlen szükséges. :)

Előzmény: kaposznyak (90493)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 90494

Nekem a 1.5 méternél mélyebből is hamar 1 méternél kisebb lett, mert iszap, növények, vízszint is csökkent.

Előzmény: kaposznyak (90493)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!