Sziasztok! Kihasználatlanság miatt eladóvá vált szeretett Sigma 4.5mm f2.8 halszem objektívem Canon vázhoz. Gömbpanoráma készítéséhez használtam, másik rendszerre váltás miatt szeretném eladni. Makulátlan állapotú, teljesen sérülésmentes, dobozával, gyöngyvászon tokkal, gyári "napellenzővel" és magyarországi papírokkal kínálom. Örömmel fogadom érdeklődéseteket.
A leírás szerint 2 db 5D elfordítva 180°-kal, lefűrészelt csövű Nikkor 10,5 objektívekkel, az oszlop miatt közeli tárgy nincs, így a különböző nézőpont miatti parallaxis hibán túl lehet lépni (+ a viewpoint oszlop a PTGui optimalizáló lapján). A képek feldolgozása után pedig polárkoordinátás kifordítás, mint ahogy a múltkor ismét felhoztam.
Előbb-utóbb meglesz a D700, akkor majd le akarom esztergáltatni a napellenzőt. Találtam a neten -barbár-fűrészelős videót. Inkább esztergáltatok hozzá egy bajonettet, amivel be lehet fogni a tokmányba. Ezt később piacra dobom bekerülési áron, vagy vevő leszek egyre ha valaki beelőz.
Szia, nekünk mind a két váz megvan. D700-zal csak akkor tudod csökkenteni a képek számát, ha lereszeled az obi napellenzőjét. Ezt mi még nem tettük meg, de ismerek ilyen elvetemültet:) Abban az esetben 4 kép elég körbe, ha nem tök vízszintesre állítod a gépet, hanem kicsit feljebb, akkor felfele nem is kell külön, feltéve, ha nem egy részletgazdag freskó van feletted, mert akkor nem árt, ha mégis külön fényképezel. Lefele meg mindenképp kell korrigálni az állvány miatt.
Na de a komolysag. Tenyleg 10mm-en nagyon jo kepe van. Crop-os vazon nekem nagyon teccett,tenyleg 10mm-en elesebb, szebb mint folotte, de azert kozeptartomanyos blendenel (9-11) inkabb. Sztm nagyon megerte.
Aztan valtottam 5D-re ... hat ott pedig latszik a kep szele, ami nem veszes, de a napellenzo nagyon belelog sajnos.
Nikkor 10.5: lehet hogy jobb a képe (sőt biztos) mint a Tokináé, de még a blende beállítást is neked kell végezni nem padig a gépnek és itt is le kell vágni a napellenzőt.. ha meg jobb minőségű, nagyobb felbontású panorámát akarsz akkor azt a tokinával megteheted, 10mm-ről 15-17mmig zoomolva.
Nem értem, hogy a halszem 15-öst miért hasonlítod egy 14mm-es egyenestartó obihoz. Lehetne ezzel az erővel egy 12mm-es FF-re tervezett Sigma is a listán.
By the way: még mindíg nem érkezett válasz az e-mailemre, bizonyára nem szeretnél jönni a találkozóra, csak ezt semmi módon nem jelezted...
Eltuntem jo messze egy idore a sok huje kerdesemmel , de most ujra ittvagyok! :)
Kozben beujitottam egy 5D-re is, es itt kezdodnek a "gondok".
A 10-17 tokinat foltettem a gepre, es lehet en vagyok nagyon huje, de nem ugy van hogy a kepen a 10mm-es mar egy kör format kene fotozzon? Nekem olyan mint egy kor es egy teglalap osszeadva.
Most lehet hogy az ott a napellenzo, vagy mi? tenylg most ezt eleg cikinek erzem, ma a krdesem. Sorri :((((
Amugy hasznal vki 5D-t halszemmel? tapasztalatok...? , mert a vegen eladom a Tokinat, ugyis a 17-40-es is mar eleg jo latoszogu panoramazni ;)
nekem tetszik, csak pici hibák vannak a napellenzőn. A cucc az ülésen engem is zavar kicsit. Viszont szépen megcsináltad a külső belső fényeket..... amit pl én nem tudtam : Grandis (és itt is hibás a napellenző (is)... pedig Sasszem-től kaptam szép kis hiba listát)
Többet árt, mint használ. A mai frontlencsék bevonata nem annyira sérülékeny (igen valószínű, hogy a játékmaci orra a sokkal puhább), ami pedig képes így is kárt okozni, az ritka, vagy annyira súlyos, hogy csak nő a kár az UV szűrő árával. A legjobb védelem egy napellenző (pl. a maci orra ellen is kiváló lehet) és az odafigyelés, extra védelemre a karcok és a kosz ellen csak indokolt esetben van szükség, pl. nagy tömegben, szennyezett környezetben stb.
off: "PF és zaj?..." ;D Hát van olyan is, még Ummagumma után is, sőt az előtt is (színházi ,és egyéb kísérőzenéik/zörejeik, ahonnét indultak), amit inkább 'zajnak' lehet nyilvánitani, mint értelmezhető zenének, de ez legalább vagy valami, vagy megy valahová ;-) Még 73-as Pompei felvételen is arról nyilatkoznak, hogy annyi eszközük volt, hogy nem tudták mit kezdjenek vele, a kísérletezés még a Dark Side of The Moon-on is megtalálható. Na mondjuk nem igazán a hangszeres eszközök 'tehettek' az efféle 'zajokról' odabent a fejben is volt valami halo... ;-)
ON: Akkor marad DevalVR, és egyéb bővítmények. Messze estem én az almától, életemben nem láttam még Mekit, és társait, bár állítólag multimédiában sokkal erősebb, és jobb, mégis maradok a winfosos kerekesszatyromnál ;D
"Ha más nincs, egy darab karton is megteszi." Olcsóbb lenne ez biztos, és sztem. még jobban is járok vele, mert amikor belevág, akkor belevág nlsz. napellenbe is...
"Difrakciós életlenedés a neve, és elsősorban makrónál bosszantó, ahol ugye rekeszeléssel próbálná az ember a szinte nem is létező mélységélességet növelni..." Difrakciós! Végre megjegyzem ezt is (majd a képviselőkhöz kötöm ;DD), mert ezt a jelenséget már több helyzetben észleltem (makrónál ritkán igen /az UZ kompaktok jó telemakró képességgel rendelkeznek 'optikailag'/érzékelő kicsi mérete miatt/ sztem., de persze más miatt meg mégsem..., 3x tele koverternél nagyon, és gyakran, nagylátónál közepesen), és olvastam is anno róla, a szakszó meg kimaradt (a kromatikus aberráció, meg vignettálás már megy...bár ne menne/lenne egyiksem ;D). Makrónál nem győzöm hová növelni a mélységélességet, telekonverterrel szintén, hogy csökkenjenek a színhibák, azaz szűkíteni a rekeszt, nagylátóban viszont harap rá, ami jogos is, hiszen a kompaktoknak még legtágabb rekesszel is nagy a mélységélességük, és itt már megjelenik a részleteken...jót akartam, de mégis ez lett a rosszabb ;-)
...de elképzelhető zajként is kis idő múlva, mint ahogy PF is érzi...
PF és zaj? Néha belefér, mondjuk az Ummagumma a mai napig nem tudom, hogy egészében komoly, vagy részben tévedés :-) Vagy ne legyen PF, hanem Art of Noise, és már a név eldönti, mire számíts :-)
QT Plug-inről nem találtam még olyan oldalt, ahol minden vezérlő paraméter fent lenne,...
Nem is fogsz, ehhez Apple progi kell és nem M$ oprendszer.
... az előtéten még megférne egy Jenis nagylátó napellen, és az ilyen apróbb, legtöbbször csak a monitoron észrevehető becsilanásokat még sikeresen kivédené.
Ha más nincs, egy darab karton is megteszi.
...mint itt végre kiderült ez a szűk blende már előhoz bizonyos egyéb 'életlenséget' okozó hibákat is
Difrakciós életlenedés a neve, és elsősorban makrónál bosszantó, ahol ugye rekeszeléssel próbálná az ember a szinte nem is létező mélységélességet növelni...
Szintén nem szeretem a zajos weboldalakat, de ez nagyon finoman zajosodik bele, az elejétől természetesebb 'zaj' meg már alig-alig képzelhető el, de elképzelhető zajként is kis idő múlva, mint ahogy PF is érzi... ;D Sokkal jobb megoldásnak találnám én is, ha egy zenelejátszó plug-in is lenne a dologban (itt akár több kísérőzene is kiválasztható, s variálható), és alapértelmezettként nem indulna, még jobban örülnék neki, ha ezt QT plug-in is tudná/tudja?. QT Plug-inről nem találtam még olyan oldalt, ahol minden vezérlő paraméter fent lenne, DevalVR-hez könnyen ment, hiszen ott van az oldalon minden 1 helyen (mondjuk pár interaktív technikát még mindíg nem írnak le kellőképpen /számomra értelmezhető módon/, pl. a golfpályás flash map-es tartalomról átváltás gömbpanorámába, menük, leírások az ablakban stb.). Idővel remélhetőleg ezen feladatokra is lesz még okosabb, kifinomultabb 'konverter' generátor. Azért ha megnézzük alapvetően az egész feldolgozórendszer DOS alapú, illetve alap DLL, a PTGui, a Pano2QTVR, a DOSUP, de még a HDR készítés is kötegelt script mód, jól működnek, és sokoldalúan behelyettesíthetőek valahol meg már mégis döcögős érzés. A több CPU-t nem kezelik megfelelően, így marad a RAM/ROM.
"Át tudtam venni, csak ugye..." 1mp az valóban agresszív kicsit, viszont így egy laikus is akarva-akaratlanul végig tudja nézni azt, hogy egy kocka belsejében nézelődik. ;-)
A flare... A több átfedés az már így is jócskán több, mint amennyi, tehát ez számomra kizárt dolog, mert nem szeretném. ;DD A templomos pl. úgy volt, hogy amikor nekikezdtem az alsó, majd a 2. sornak, akkor még a Nap takarásban volt, csak aztán 25mm-en, 3 expóval, és forgalom, gyalogos kivárása után 10+ perc után... ;D Mondjuk nekem ez még tetszik is, viszont az égbolton, és egyéb 'lehetetlen' helyeken megjelenő UFO-k azok már számomra sem okésak. ;-) Aztán 'hülye' vagyok, mert ezen az előtéten még megférne egy Jenis nagylátó napellen, és az ilyen apróbb, legtöbbször csak a monitoron észrevehető becsilanásokat még sikeresen kivédené. A templomnál feltehetőleg az is gond, hogy túl sok a részlet (a sóder, a fű, és a falevelek) és mindegyiknél un. akkora 70%-os JPG tömörítést alkalmaztam. Ezen felül sok elmosódás van a fűszálakon is, mert elég erősen fújta azt szél közben (de nem az állványom rezgett, tehát nem itt lesz a problema). Sokkal nagyobb hibát követtem el a fgép. beállításain, nevezetesen F8-as legszűkebb rekeszt alkalmaztam, és mint itt végre kiderült ez a szűk blende már előhoz bizonyos egyéb 'életlenséget' okozó hibákat is (nem a megnövekedett záridő, és remegő állvány a bűnös, mert erre figyeltem), viszont igaz, hogy cserébe kevesebb aberrációt kapok, de máshol meg dinamika csökkenést, és bizonyos részek túlságosan bebuknak/zajosak, maszatosak, fátyolosak lesznek. Mostmár tudom, hogy a középút a legjobb neki erre a célra, ahol az optika a legjobbat hozza F5.6-6.4. Ezen felül még csupán csak a -1EV-s bracket van csak elkészítve és ezt buheráltam PS-al, hogy a bebukott részek jobban kijöjjenek, persze 1 szál JPG-ből nem lehet csodát művelni.
"...szerintem nem megfelelő a megfogalmazás." Szerintem sem! ;D Befejezem a fogalmazásgátló szedését. ;-) Azért talán mégis találó...mégsem mindegy, hogy ha már egyszer fordított a mese ,és a bárány jön be, akkor mennyi 'ordas' van odabent...ezért a kéredzkedés. De persze medvével is lehet ajtóstól rontani a házra ez már kicsit kellemetlenebb a lakóknak. (ismerek még tankosokat, taposóaknásokat, és úthengerlőket is ;D) Végül lehet komásan is, ez lenne a legkézenfekvőbb, és legtermészetesebb, számomra mégis elsőbbre való az udvariasságon túl a tisztelet, és egyfajta 'alázat' jellegű emberség, ha már egyszer érdeklődni, és tanulni akarok másoktól, leglább az elején ;D
gyonyoru allapotban , minden megvan hozza (napellenzo, vedokupakok, tok, allvany gyuru), ara: 325.000 Ft
-Canon EF 2x Extender II tokeletes uj allapot 65.000 Ft
A FENTI KETTO EGYUTT (szuper telezoomkent 5,6/140-400 Stabilizatorral!) 365.000 FT!!!
-NOBLEX 135 S 95.000 Ft
24x66mm kepmeretu panoramafenykepezogep 135 fok(!) latoszoggel, 3mm shift lehetoseggel, multiexpoval(az objektiv tornyot villanymotor, es nem rugo mozgatja mint a Horizont(orosz), vagy a japan Widelux gepeknel) tobb mp, sot a "B" ido is megvalosithato! Bovebben:
Lehet, hogy elég kevesebb kép is, én 12 és 24 képpel próbálkoztam eddig, mindet tökéletesen lehet illeszteni, viszont ha olyan épületek vannak benne, amik elég hosszúak/szélesek, a 24 képesnél szebb lesz a hatása (nem jön úgy ki a torzulás), ezt nehéz így elmagyarázni.
A retus doldot csak azért kérdeztem, mert nekem eddig nem volt rá szükség, mondjuk mindig vigyázok rá, hogy fényképezéskor az átlapolási retületen lehetőleg ne legyenek mozgó tárgyak, emberek. Illetve, ha voltak, akkor az eredetiből szedem ki és utána ilesztem össze őket.
A kontroll pontok száma nálam most így bevált. Korábban itt a fórumon javasolták, hogy nem célszerű túl sokat használni, mert az is lehet gond. Szerintem a négy sem túl sok, főleg a kézből készített képek miatt. Extrém esetben én is felteszek + pontot/pontokat.
A napellenzőt én magamnak gyártottam egy műanyag gyűrűből, mivel az én gépemhez nem lehet kapni ilyet. A lényeg, hogy (amennyiben nagylátószögnél használod, gondolom igen) olyan "tulipán" alakú legyen, és a belseje mindenképpen matt fekete. Egy kis barkács munkával megoldható. Más helyzetekben is nagyon jól jön, nem csak panorámánál.
Koszi :-) Egyelore inkabb csak a technikara van kihegyezve a dolog, a kepek temai abszolut atlagosak. Az majd a kovetkezo lepes lesz - ha a metodussal mar teljesen jol boldogulok.
A ma feltett kepen kb. 30 percet retusalgattam. A lekicsinyitett QuickTime verzion semmi nem latszik ebbol, de a nagyfelbontasu eredetin ha nagyon alaposan nezi az ember, talan kiszurja a bibiket.
A reteges PSD-ben a maszkolasokat szoktam modositani, igy a nem korrektul talalkozo eleket gyakran sokkal egyszerubb kijavitani, mint sima retusssal. s a "szellemeket" is konnyebb eltuntetni.
Alloban fotozom; eddig szinte mindig csak szemre, minden segedeszkoz nelkul. Kb. 50%-os atfedesekkel probalkozom, igy egy korpanorama 24-34 kepbol all ossze. Lehet, hogy kevesebb is eleg lenne?
A napellenzo jo otlet, majd beszerzek egyet valahonnan.
A plakat dolgot meg szerintem kerdezd meg a PTGui fejlesztojetol. Kis szerencsevel kapsz valaszt; nagyobb szerencsevel megfejtest is ;-)
A modszeredet kiprobalom egy kezbol keszult panoramamnal es majd elmeselem mire jutottam.
Amugy a 3 kontroll pont valoban eleg? En jozan paraszti logikaval felteszek 4-et az atfedes 4 sarkaba es meg kettot valahova kozepre. Lehet, hogy tulbonyolitom...?
Megnéztem a képeidet, jók. Főleg, hogy kézből lettek készítve.
Mennyi utómunkát igényel ez? Hány képből vannak összerakva, álló formátumban fotózod?
Érdemes lenne napellenzőt használni, amennyiben nem használsz most is, amikor a nap már alacsonyabban jár (az egyik képen jobbról a becsillanás megszűne vagy csökkenne).
A réteges psd-ben mit szoktál javítani, az átfedési területen található esetleges szellemeket, vagy az átfedések hibáit?
A plakát esetén az összerakást graf progiban meg tudom csinálni, a mentés sem gond (egyébként úgy vettem észre nem fontos neki a packbites tif, a tömörítetlent simán benyeli). Én arra lennék igazán kíváncsi, hogy ez Ptgui segítségével megolható-e ugyanígy, s ha igen, milyen beállításokat kell beadni neki, hogy a képet sík képként kezelje. Ez azért volna fontos, mert ha nagy felbontásba szkennelem a képeket, akkor a több réteg együtt, mivel minden réteg akkora mint a készülő nagy kép, irgalmatlan memóriát igényel, ami sajnos jelenleg nincs.
Panoráma készítés: (állványról fotózott, nodális pont körül forgatott géppel, álló formátumban, teljes körpanoráma/sférikus panoráma középső sora esetén)
2. a képek adatainál ellenőrzés, hogy a yaw paramétereket kb. jól állította-e be, mivel állványt használok, nagyon pontosan tudom a forgatás szögét, ha kell kézzel beírom
2. kontroll pontok felrakása, én átfedésenként 3 pontpárt rakok fel: egyet a kép felső részére, egyet középre, egyet alulra (szférikus panoráma esetén a további sorok képeit már csak két párral illesztem hozzá, de ebből még nem sokat csináltam, úgyhogy ez még nem bejáratott)
3. optimalizáció
minden képre FOV opt
minden képre FOV + Yaw (kivéve a kulcsképet)
minden képre FOV + Yaw (kivéve a kulcsképet) + a, b, c
minden képre pitch
minden képre roll
minden képre pitch + roll
minden képre yaw (kivéve a kulcskép) + pitch + roll
minden képre yaw (kivéve a kulcskép) + pitch + roll + FOV + a, b, c
Értelemszerűen az összes többi optimalizáció legyen kikapcsolva.
Az egyes lépések között menteni kell és esetlegesen megnézni a képek paramétereinél, hogy nem csesz-e el nagyon valamit, illetve nincs-e valahol kiugróan nagy eltérés a kontroll pontok köszött a többihez képest, ha igen, ott megnézni, hogy jól lettek-e felrakva.
Az elején a nem túl jó, stb. eredményektől nem kell megijedni, általában a harmadik lépés után már jó eredményt szokott mutatni és egyre javulni fog.
Az egész művelet kb. 1 perc alatt végrehajtható. Nálam a korábban leírt pontosságot hozza a módszer és rendkívül gyors. A legmacerásabb rész a kontrollpontok rakosgatása, ezért lett volna jó az autopano.
Kíváncsi leszek rá, hogy másnál is működik-e ez így, illetve a kézből készített panorámák esetén mit csinál.
Részleges panoráma esetén valószínűleg nem fog menni, ott esetleg a második és harmadik lépésben ki kell venni a FOV optimalizálást, de az is lehet, hogy teljesen.
Ha valaki erre is tud jó módszert én is szívesen venném.