dollerakos Creative Commons License 2010.03.24 0 0 1056
Nem hagyott nyugodni a téma, belemértem szkóppal a HS 40 újdonsült váltójába, a magasaknál, mert tartottam tőle, hogy tényleg nem volt korrekt, amit a magasak előtti tekercsről írtam, hogy ugyanis megspórolható. - Sorry, tévedtem, nem ejthető ki; korábban azért gondoltam, hogy mégis, mert úgy emlékeztem, hogy a magasak eredő induktivitása (párhuzamosan vannak kötve) nagyságrenddel kisebb, mint az előttük lévő párhuzamos tekercsé, nos, nem így van. Viszont, tapasztaltam valami nagyon érdekeset (ami lehet, hogy csak nekem érdekes - 1 újszülöttnek minden vicc új :-) mégpedig, hogy míg a tekercs nélkül a magasakra jutó fesz a csökkenő freki függvényében szépen, arányosan csökken, addig a tekerccsel 1500 Hz-en kiemelés tapasztalható kb. +/- 300 Hz-es környezetben - vagy jó másfél- 2-szeres az amplitúdó-emelkedés! Ha jól gondolom, itt egy soros rezgőkör van (6,8 uF kondi és a párhuzamos valamint a hangszóró-tekercsek replusz-a). Ha a tekercs induktivitását csökkentem, nem szűnik meg a hupli, csak elhangolódik. Viszont, ha kiveszem a tekercset, akkor pedig nem érvényesül szűrő-hatás az alacsonyabb frekiken (1500 Hz alatt), pl. 1000 Hz-en a tekecs nélkül 2-szeres az amplitúdó és még 500 Hz-en is mérek (a bemenő jelhez képesti mértékben; bocs, de számokra már nem emlékszem), tehát, a tekercs mindenképpen kell. Viszont, kitaláltam valamit: kísérletekkel arra jutottam, hogyha a tekerccsel sorba kötök 2,2 ohmot, akkor minden rendbe jön (kevesebbet nem érdemes, mert az olyan, mintha semmi nem változna, többet pedig azért nem, mert akkor már alul a szűrő-hatás nem jól érvényesül), így az 1500 Hz-es hupli nem teljesen, de eltűnik, de nem is hangolódik el és a lejjebbi szűrő-hatás is teljes mértékben érvényesül, talán 3-4 %-nyi különbség lehet, tehát, "szerencsésen elrontottam" a rezgőkört. Lehet, hogy ez rögeszme, de tényleg védeni szeretném ezeket a magasakat az 1500 Hz és az alatti frekiktől... Érdekes azonban, hogy a hangban ez a különbség nem jelentkezik; mivel 2 pár HS 40-esem van, csak az egyikben csináltam meg a változtatást és nincs különbség, akármennyit és akármit hallgatok.... Az viszont nagyon nem jött be, hogy kihagyjam a tekercset és tegyek a magasak elé még kisebb, mondjuk 4,7 uF-os kondit - jellegtelen, magas-gyenge hang lesz.... Kérdés: ha nincs benne a magasak előtt a tekercs, hol a hupli? Nem találom sehol, jól végigmértem a szkóppal. - Hiszen akkor is van soros rezgőkör, amelyet a 6,8 uF és a hangszóró-tekercsek alkotnak vagy nem? Vagy épp ez a rezgőkör elromlik, mivel a hangszóró-tekercseknek ohmos komponensük is van? Továbbá, jól gondolom, hogy a freki és az amplitúdó függvényében a hangszóróknak az induktivitása változik? - Vagy ez hülyeség? (Nem az induktív ellenállása a freki függvényében, az nyilván változik, hanem az induktivitása.) Köszi a segítségeket........... :-))))))))