telajos Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2273
Szia, Janosz!
Több oka lehet, hogy halkan szól a VEF 206-osod. Mindenekelőtt azt kellene tisztázni, hogy a végfok működik-e normálisan. Ha van valamilyen hanggenerátorod, akkor a hagerőszab. poti (R 30)közép kivezetésére adj jelet, mondjuk 400 Hz-et. Ha nincs műszerd, akkor egy csupasz csavarhúzó is megteszi úgy, hogy a fémrészét fogod. Ha erős jelet, vagy zúgást hallasz, melynek hangerejét is tudod szabályozni a potival, akkor a végfok jó. Ez esetben előbbi fokoztaokban kell a hibát keresni. Pl. a demodulátor dióda is ludas lehet halk hangért, ha "elfáradt", esetleg kiszáradt a C85 pozíciójú 20 mikrós csatoló kondi. Ha a kevéske hang esetleg morgós, kásás, akkor az 500 mikrós szűrőkondik cseréje is segíthet. Az AGC szabályozásnál is lehet hiba. Ez az R43-as 560 ohmos ellenállás mérésével nézhető meg. És még egyéb is előfordulhat. Régi készülékekenél sajnos sok a szívási lehetőség. Különösen a kiszárdat, kapacítás vesztett elkók miatt. HA MÁR VEF. Valaki megcsinálta már az e fórumon is emlegetett, a Rádiótechnikában (1975. januári szám) megjelent átalakítást CW, SSB üzemre? Én már vagy tíz éve játszom a gondolattal, de még nem léptem meg. Ha valaki már túl van rajta, s megosztaná átalakítási élményeit, az bizonyosan nekem is adna egy lendületet.
Előzmény: Janosz (2264)