"mekkora távolság van a Kaspi tenger és Volgai Bulgária között? Nem volt elég hely?"
Hely éppenséggel lett volna, csak hát egyfelől ott van a mai Magyarországénál több mint kétszer nagyobb területű Kaszpi-mélyföld, ami gyakorlatilag járhatatlan egy ilyen hadsereg számára (igencsak gyér, rövid fű, max. törpecserjék), annak pedig a közvetlen északi szomszédságában a Rün-sivatag, melyet az oroszok kifejezetten homoksivatagnak hívnak.
Le lehet becsülni az ilyen akadályokat, főleg egy nagyobb léptékű térképet nézegetve, és félresöpörni az olyan tudósításokat, mint Ibn Battútáé, akinek erőltetett menetben is egy hónapig tartott az út Horezmbe az Ural folyótól, és aki azt írja, hogy a tevék nagy része el szokott pusztulni ezen az utazáson, a többit pedig egy évig hizlalhatják, annyira megsínyli a vándorlást.
"Ezt azokkal kéne megbeszélned, akik mégis megtették ezt az utat. És nem egy népnek sikerült."
Na igen, átjutni az Ural és a Volga folyón, de vajon Ibn Battútáék vajon miért nem az északabbi utat választották, ahol lett volna víz és élelem bőven? Mert nyilván el akarták kerülni a vámot, azaz hogy az ott élő sztyeppei népek a hasznuk egy jelentős részét lefölözzék. S ezért kellett a mongoloknak is a bolgárokkal és a hungarusokkal oda-vissza megmérkőzni, emiatt nem tudtak a Kaszpi partjai közelében szép nyugalomban elvonulni, "szélárnyékban". Mert a délebbre elterülő sivatagba senki nem kívánkozott a lovasok közül, azt csak egy-egy tevekaraván mindenre elszánt irányítói és résztvevői vállalhatták.