Jaj! Beh örülök.
És akkor kellene valamit a kedves lurkóidnak is küldeni. De mit is?
Sikerülhet eltalálni valamelyik kedvencét?
talán a...
páva: az álmoskönyvek szerint pávával álmodni annyi, mint hivalkodó, magamutogató emberrel kerülni kapcsolatba.
páva(2) v. kék páva (
Pavo cristatus - Common Peafowl): a →TYÚKALAKÚAK rendjébe, a fácánfélék családjába, a valódi fácánok alcsaládjába tartozó, Európában parkok ékesítésére tartott 0,9-2,3 méter nagyságú impozáns madár, mely Indiából (a Himalája oldalából) v. Ceylonból került hozzánk.

A kínaiak a dölyfösség jelképének tartják, s úgy vélik, hatásos a villámcsapás, ill. a gonosz tekintet ártása ellen. Az egyik kurd szekta istenként tiszteli (→Melek Tawus). Fotó:
Annette Cutts - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm
- és Horst Bielfeld -
http://www.horst-bielfeld.de/
A hinduk szent állata és India nemzeti jelképe.
A
hím fején 20-24 különleges (hosszú, csupasz szár végén apró kerekded, fémfényű zászló) tollból álló bóbita v. korona van. Ennek formája alapvetően eltér a →PÁVÁK nemzetsége másik fajánál mutatkozó koronától.
A fej, a nyak és a begy fémfényű kék, aranyos, zöldes lazúrral.
A hát tollai rézvörössel szegélyezett zöldek, s ez a szín a far felé átmegy kékbe. Az evezők barna rajzolatos sárgák. A szárnyfedőkön sötétzöld csíkozás ragyog. A test alsó része fekete.
A pávahímnek érdekes módon nem a farktollai, hanem a FARKFEDŐI HOSSZABBODTAK MEG! Ezek zöld, kék és bronz színekben ragyognak. A foszlott zászló végén kápráztatóan szép az ún. pávaszem rajzolat.
A valódi farktollak csak a díszes farkfedők támasztására szolgálnak. A hímek a 1400-1600 mm hosszú uszállyal együtt 1800-2300 m nagyságúak.
Téved, aki azt hiszi, hogy e hosszú farkdísznek csak a tetszelgésben van szerepe. Ti. a ragadozók, egyebek között a tigris rendszerint hoppon marad, ha pávára veti magát.

A hosszú farktollak (farkfedők!) megtévesztik, s azokra vetődve be kell érnie néhány - igaz, nem mindennapi, de mégiscsak - tollal.

A szárnyhossz 440-500 mm. A valódi farok csak 400-450 mm hosszú. A testsúly 4100-5400 g.
A
tojók 900-1300 mm nagyságúak és a tollazatuk is sokkal szerényebb: sárgás, szürkésbarna. A mellén és a hasán sötétbarna, de izabell színű mintázattal díszítettek a tollak.
A tojó bóbitája kisebb, és pávaszemes tollai nincsenek. A torok és a fejtető itt fehér.
Az írisz barna. A csőr és a láb barnás szaruszínű. A szárnyhossz 400-420 mm. A farok mindössze 325- 375 mm. A tojók testsúlya 2700-3800 g.
A fiatalok fején egészen kicsinyke a korona, a tollazatuk izabell és világosbarna, de feketés barnával spriccelt. A mell krémes fehér.
Az 1 éves kakasok feje és nyaka kék. A mellük fekete és zöld.
A 2 éves kakasoknál kezd kialakulni az uszály, de akkor még nem mutatkozik a tollak végén a jellegzetes pávaszem. A kakasok "farka" - helyesebb uszálynak nevezni - 6 éves korukra alakul ki teljes pompájában.
Már az ókorban tenyésztették, s a nagy lakomákon tollában sütve szervírozták. A pávanyelv különleges csemegének számított. A farktollaiból a fáraók legyezője készült.

Egy kakasra 3-4 tojót lehet számítani. A tojó a 3-8 barnás fehér v. krémfehér izabell tojását (61-76 x 43-59 mm közöttiek) partoldalakba, bokrok alá rakja, s áprilisban üli meg.

A csibék 28-31 napra kelnek.

A pávák a szaporodásukat tekintve nagyban hasonlítanak a fácánokhoz.
A család állandóan keres, kutat, ezért inkább csak nagy szabad területeken érzi jól magát.
A páva az éjszakát szívesen tölti fák magasabb ágain. Magvakat, zöldeleséget igényel,
és örömmel veszi fel az útjába kerülő rovarokat is. A csibéktől nem sajnálhatjuk a lisztkukacot sem.
A fehér színváltozat
Pavo cristatus var. alba
rendkívül ritka, s ezért értékesebb is.
Ugyanezt lehet elmondani a kevésbé látványos másik mutációjáról, a →feketeszárnyú páva
Pavo c. mut. Nigripennis (feketevállú),
és a →tarka páva változatokról

Pavo c. mut. multicolor.
A sokszínű v. tarka (multicolor v. harlekin) ismeretes a feketevállú az ezüst és az opál változatnál is.

Ezen túl még leírtak kávészínű, barack (peach), jade oaten, továbbá midnight színváltozatot is, melyek megtekinthetők a
http://www.ilpollaiodelre.com/pavoni.htm honlapon.
Tudni kell azonban, hogy a pávakakas meglehetősen hangos. Van, akit a hangja komolyan zavar. Erre a tartásánál okvetlenül számítani kell.
A Budapesthez közeli Ócsán,
Scsinyovszky Ferencnél szép tenyészállománynak van rendszeresen szaporulata (Ócsa Pf. 17.)
(Árgusz-páva)
pávadaru: a darufélék családjának egyik nemzetsége (Balearica). Erős törzsű