Mijo Creative Commons License 2010.01.18 0 0 3

 

Visszatekintés 2006-ra, rámutatva arra, hogy a Bunjevačka katolička čitaonica teljhatalmú "pridsidnike" miféle szégyenfolttal - Prelo bez granica - kompromittálta a bunyevác nép elismertetésére törekvő kezdeményezésünket.

 

Hiába intettem időben lenti prominenseinket, jól ismerve a helyi viszonyokat, csak bedőltek a mézes-mázas külsőségeknek, ahonnan a díszvendég a műsor kellős-közepén felpattanván köszönés nélkül viharzott el, amikor rájött arra, miként húzta csőbe a horvátok egyik fő helytartója, Ujo Tončo.

 

Prelo bez granica 2006.

 

Az írás nagyobb része figyelmet sem érdemel, zöme egy önfényező ömlengés és hazugság, de mindenképpen ki kell emelnem kedves garai bunyevác barátunk, Kricskovics Joci ellenmondást nem tűrő mondandóját a horvátok egyik fellegvárában.

 

- Nama ovo prelo zdravo puno znači jel se tu sritnemo sa našom braćom iz drugi mista, a dolazak Bunjevaca iz Srbije nam pomaže da ne zaboravimo ko smo. Sami i odvojeni granicom osićamo se  zaboravljenim i samima nam je zdravo teško sačuvati identitet - kaže Joso Kričković, Bunjevac iz
Gare. - Veliki nam je problem što nas dile. Nemam ništa protiv Rvata, al naš identitet nije u rvatstvu. Mi smo Bunjevci i to oćemo da ostanemo. Moja majka ima 97 godina i nikad nije kazla da je Rvatica, neg samo Bunjevka. I naše pisme i pripovitke nikad ne spominju Rvate, nego se uvik kaže ŤBunjevacť. Nadam se da će ova akcija uspit i da ćemo dobit manjinsku samoupravu i onda će bit  lakše održat naš jezik, kulturu, tradiciju i običaje.