madarbarat Creative Commons License 2009.11.30 0 0 1828
 

lúd: 1. →nyári lúd (Anser anser). Jóval nagyobb mint az  átvonuló egyéb vadludak ludaink - eltérések;

2. a házilúd (A. anser f. domesticus). Tulajdonképpen a legrégebben háziasított baromfi.

ludakBabilónban már 4000 évvel ie. tartották. Európában a házityúkot is megelőzte.

Ahol megfelelő nagyságú és növényzetű libalegelő áll rendelkezésre ott a leggazdaságosabban tartható háziszárnyas;

3. a házi lúd egyik hazai fajtája a magyar lúd. A faj vadon élő törzsalakhoz nagyon hasonló, de annál nagyobb (a tojó 4,5-5,5, a gúnár 6-7 kg), viszonylag rövid nyakú és lábú, jól kotló baromfiféle.

Fehér, tarka és fodros változatai is ismeretesek. Évente 15-18 tojást rak.

4. szóösszetételekben: →angelner-; →apácalúd; →ásóludak; →búbos lúd; →bütykös ásólúd; →ausztrál ásólúd; →császárlúd; →diepholzi lúd; →egyiptomi lúd; →emdeni lúd, →fodros lúd; →frank lúd; →hasadtujjú lúd; →hawaii lúd; →házi lúd; →indiai lúd; →kanadai lúd; →kéklúd, →Magellán-lúd; →mecklenburgi lúd; →nénélúd; →nílusi lúd; →nyári lúd; →oberlausitzi lúd; →olasz lúd; →örvös lúd; →özvegy fütyülőlúd; →parlagi lúd; →pomerániai lúd; →probsteier lúd; →sandwich-lúd; →sarkantyús lúd; →sarki lúd; →toulouse-i lúd; →tyúklúd; →ujjas lúd; →vörös ásólúd; →vetési lúd; →vörösnyakú lúd; →wetteraui lúd; stb.

 

ludak (Anser, Branta): a récefélék családj nak egyik közismert és az egész világon elterjedt csoportja.

A törzsük zömök, a nyakuk és a lágy bőrrel borított csőrűk (legelő csőr) eléggé rövid. A fotón afrikai tüskéslúd – Annette Cutts - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm  - felvétele

A lábuk viszonylag hosszú, s a test közepéről ered. Az ujjak között úszóhártya feszül.

A láb csaknem a sarokig tollas. A karmok laposak.

A szárny széles és hegyes. A farok rövid és lekerekített, esetleg egyenesen lemetszett.

A pehelytollazatuk nagyon fejlett.

A nemek között csak kivételesen mutatkozik számottevő eltérés. A fiatalok már az első évben a kifejlett példányokra jellemző tollazatot öltik fel.

A Branta nemzetséget tengeri ludaknak szokták nevezni, az Anser fajok Chernel nyomán nálunk mezei ludak. (Angol nyelvterületen az Anser fajok szürke ludak néven szerepelnek.)

A rövid és erős csőrükkel zsenge növényi részeket legelésznek, v. a földből  ássák ki a növényi táplálékukat. (→görgicsélés)

http://www.youtube.com/watch?v=qkPlfDr2tOU&feature=related

 

LÚDALAKÚAK (ANSERIFORMES - Waterfowl): a madarak egyik rendje. Az általános szóhasználat szerint a hattyúk, a ludak és a récék, két (más

andesi lúdAndesi lúdnyári lúdNyári lúd
Előzmény: madarbarat (1826)