zsolt one Creative Commons License 2009.11.04 0 0 11708

A szélgenerátorom főbb paraméterei a következők: oszlopmagasság 5,90 m, lapátméret 2,50 m (tehát 5 m rotorátmérő), Ikarus generátorral (28 V, 100 A, 2400 W teljesítmény), 35-szörös gyorsítású váltóművel.

A vezérfonalat az alábbi linkről letöltött dokumentáció adta:

http://www.ingyenenergia.hu/

Jó ötletek vannak itt leírva, a lapátokra elég konkrét "tervet" tartalmaz... Ennek megvalósítása volt számomra a legnehezebb és legidőigényesebb feladat, mivel eddig életemben nem műgyantáztam. És valószínüleg - ha fogok még csinálni másik szélgenerátort - legközelebb nem műgyantából készítem hozzá a lapátokat. (elég szívás volt, egy teljes hónapnyi szabadidő ráment :))

Az oszlopot egy Nokia 6210 mobiltelefonért kaptam cserébe, "csak" le kellett rozsdamarózni és festeni, ez egy heti szabadidőmbe került...

A generátort MÉH-telepről szereztem be, amelyet sikerült egy jó ismerősömmel felújítatnom. A váltóműnél már jobban a pénztárcámba kellett nyúlni, 20 ezerbe került, elég masszív, Bonfiglioli típusú. Anyagilag a műgyanta a legrázósabb, a vázat adó rozsdamentes 60-as 2 mm vtg falú acélcsővel együtt kb. 60 ezer volt. Ettől nem sokkal maradt el a kábel ára, amelyből 2*21 = 42 m 70 mm2-est kellett vennem a háztól való kb. 14 m-es távolság miatt - NE rakjátok ilyen messze az oszlopot a háztól, mert akkor iszonyú méretű kábelt kell vennetek a nem kívánt mértékű feszültségesés és a melegedés elkerülése végett. Mert muszály bevinni egy fedett, páramentes helyre az akksit meg az invertert, ha üzembiztos megoldást akartok... Még szerencse, hogy 24 V-os a generátor, 12 V-os esetén 300 mm2-es kábelre lett volna szükség, mivel a kábel k.metszet a hosszal és az áramerősséggel egyenesen, a feszültséggel fordítottan arányos...

A legtöbbet a szélirányba való beállást biztosító forgózsámoly kialakításán és a gerjesztés vezérlésén agyaltam. De a többit majd később...

Előzmény: jani 5 (11706)