kajuraho Creative Commons License 2009.09.11 0 0 7
A törpepele (Graphiurus nanus Winton)

Hazája Dél-Afrika; teste még a 8 cm-nyi hosszúságot sem igen éri el. Életmódjáról annyit tudunk, amennyit egy gyüjtő, Marshall G. A. K. jegyzett fel róla egyik Sclaterhez írt levelében: „Az állatnak az a különös szokása, hogy nagy pókok (Stegodyphus) fészkét rendezi be lakásának. Hogy ez állandó szokása-e, nem tudom megmondani, de az bizonyos, hogy három alkalommal ilyen helyen fogtam, három-négy alkalommal pedig olyan pókfészkekre akadtam, melyeket nyilvánvalóan a törpe pele használt. A pókfészkek berendezése nagyon változó, egyszer csak akkora, mint valami kicsiny tyúktojás s csak egyetlen kamrából áll, máskor ellenben emberfej nagyságú, sűrű fonású szövedék alkotja, mely több kamrát és folyosót rejt magában. A kamrák egyikét a pele a megfelelő nagyságúra tágítja ki s azt lágy füvekkel, különféle növények pelyhes magvaival s egy-két madártollal jó puhára kibéleli. Ha egyetlen esetből ítélnem szabad, mikor is az anyát kölykeivel együtt ilyen fészekben találtam, azt kell hinnem, hogy nemcsak régi, elhagyott pókfészkeket száll meg, hanem a lakottból is kiűzi esetleg a pókot; mert a fészekre éppen a kikergetett pókok tettek figyelmessé. Körülbelül 200-at találtam belőlük egy kis bozóton, amint szemmelláthatóan nagyon felizgatott állapotban éppen új fészek készítésén szorgoskodtak.”

Kár, hogy egy szegedi panelban (abban laksz?) nincs ilyen pókfészek. Bár - attól tartok - máshol sem.