cvt01 Creative Commons License 2009.04.22 0 0 356
nincs mit remelem csinalsz kepeket a madarrol es felteszel egyet ide. A hosszu valasz meg a koros szofosasom tunete ;).

Az oldalas a masik kedvencem a grillen (bar en igazabol egy Weber fustolot hasznalok ehez de grillen is ugyanolyan jol meg lehet csinalni csak a fustolon kenyelmesebb). Gondolom ez is volt mar de hatha lesz benne uj informacio.

Ugyanolyan tuzet kell rakni mint a csirkehez csak kezdesnek kevesebb szen kell. Arra kell torekedni, hogy a sutotal folott kb 105 - 120 C legyen a homerseklet ehez nem art mar beszerezni egy jo homerot amit ra lehet tenni a grillre es otthagyni ( http://www.virtualweberbullet.com/measuretemp_photos/oventherm.jpg ). A jo oldalas sutesehez alacsony indirekt homersekletre es jo sok idore van szukseg. Ezert csak akkor javaslom ha mar a csirke jol megy... igazabol a grillt kell kiismerni. Meg kell tanulni, hogyan lehet szabalyozni a homersekletet ugy hogy a megadott ertekek kozott maradjon kb 4-6 oraig (attol fuggoen a disznoborda melyik reszebol csinaljuk a dolgot, minel kozelebb van a gerincoszlophoz annal rovidebb ido alatt sul meg) lehetoleg minel kevesebb ingadozassal. Termeszetesen a szen nem lesz eleg 4-6 oraig azt folyamatosan potolni kell, ilyenkor az a legegyszerubb, ha egy faszengyujton begyujtjuk a friss szenet elore es mikor jol eg gyorsan kinyitjuk a grillt levesszuk a racsot beontjuk a szenet aztan vissza az egeszet (ket ember konnyen el tudja intezni csak hoallo kesztyu legyen eleg).
A tuzre meg erdemes radobni 2-3 okol-meretu almafa hasabot ami a lecsukott fedel mellett szep lassan fog egni es megfustoli a hust (ez mar itten az igazi amerikai babrecue keremszepen). Bar errol megoszlanak a velemenyek de altalaban elfogadott, hogy a fustoleshez hasznalt fat eloszor ki kell szaritani. Frissen nem igazan alkalmas fustolesre, a kerget van aki lehuzza van aki rajtahagyja en mindig rajtahagyom (lustasag) es sosem ereztem emiatt kellemetlen mellekizt. Az almafan kivul a cseresznye es tolgy az itthon is elerheto fustolesre alkalmas ket fafajta. Az amerikaiak meg tobbek kozott hikorit es mesquite-et hasznalnak az utobbival nagyon kell vigyazni mert tul sok belole tonkreteszi a hus izet. (Ez a fustoles termeszetesen nem osszekeverendo a hideg fustolessel amit pl a sonkan es a kolbaszon csinalunk, ez utobbi a hus tartositasat szolgalja elsosorban mig a 100 fok folotti sutes kozben a fust csakis izfokozas celjabol hasznalatos). A fat nem kell potolni ha egyszer elegett.

Ja es a fuszerkeverek, igazabol nem nagy ugy, en ezt a kevereket talaltam a neten amit kiprobaltam es szeretunk:

1/4 csesze cukor
1/4 csesze so (nem jodozott)
1/8 csesze szaritott barna cukor
4 teaskanal chili por
2 teaskanal edeskomeny
1 teaskanal Accent (MSG) (ennek nem tudom a magyar nevet)
1 teaskanal cayenne bors
1 teaskanal frissen orolt feketebors
1 teaskanal granulalt fokhagyma
1 teaskanal hagymapor

ezek kozul talan az edeskomeny amit nem lehet barhol kapni es az accent (MSG) de ez utobbi szerintem elhagyhato. A mennyisegek csak az aranyok miatt erdekesek a fent leirt adag 2 egesz oldalashoz eleg.
Bar sok recept javasolja, hogy fuszerezzuk be sutes elotti este a hust es regebben en is ezt csinaltam ma mar nem vagyok ennek hive. A fuszerkeverekben levo so kiszarithatja a hust (persze ki lehet hagyni es csak sutes elott hozzaadni) de igazabol tul sok kinlodas miatt nem csinalom. Ma mar altalaban csak sutes elott kb ket oraval fuszerezek es utana mar nem teszem vissza a hutobe. Az, hogy a hus szobahomersekleten tolt ket orat segit kiegyenliteni a belso homersekletet a felulet homersekletevel igy egyenletesebben fog atsulni mintha a hutobol kikapva egybol a tuzre vetnenk... (utobbi esetben a hus felulete sokkal gyorsabban fog sulni mint a belseje). Ha meg akarom bolonditani a dolgokat egy kicsit akkor a fuszerezes elott fogok egy ecsetet es vekonyan bekenem mustarral a hust. Ez ket dolgot tesz, az egyik, hogy a fuszer a mustaron ugye konnyebben megtapad a masik hogy a mustar sules kozben atalakul es mintegy leszigeteli a hust es nem engedi kiszaradni. Meglepoen a 4-6 ora sutes utan semmilyen mustariz nem marad vissza. (ez egyebkent Paul Kirk tobbszoros barbecue bajnok egyik kedvenc trukkje).

Az oldalas akkor van kesz ha a hus elvalik a csonttol. Ezt ugy lehet ellenorizni, hogy az oldalas kozepen ket csontot megfogva megprobaljuk szettepni a hust (ovatosan) ha ez viszonylag kis ellenallassal konnyen megy es latszik hogy a csont elvalik a hustol akkor keszen vagyunk. Abbol is latszik ha megsult a hus, hogy visszahuzodik a csontokrol kb 1-2 centire. A tepeses modszer azert biztosabb.

Hat kb ennyi, ha minden jol megy valahogy igy fog kinezni:
Előzmény: tika6427 (355)