Törölt nick Creative Commons License 2009.04.10 0 0 4

Bernard Cornwell: Stonehenge (Alexandra, 200x) 

Ez már persze modern számítógépes technikával készült, de a kiadó úgy gondolta, hogy -- amolyan "2-in-1" módszerrel -- keresztrejtvénnyel kedveskedik az olvasónak, ugyanis majd minden oldalon akad olyan szó, amelyből kimaradtak a betűk, cserébe van egy rakás szóköz, ahová beirkálhatja azokat a türelmes olvasó. Néhol a betűk rossz sorrendben vannak, ami persze nehezíti a feladványt. Másutt egyes szavak egymásra vannak nyomtatva, ezeket külön izgalom megfejteni; különben alig van olyan szereplő, akinek a nevét az egész könyvben nem írták legalább tízféle írásmódban.

 

Robert Graves Én, Claudius c. művéből (Gondolat, 1965) pediglen sok érdekességet tudhat meg az ókori Róma iránt érdeklődő olvasó. A rómaiak öltönyt vesznek magukra tóga helyett; a légió természetesen ezred, s minden alegysége és azok parancsnokainak neve hasonlóan modern, mint valami XX. századi háborúban; ezek az ezredek aztán vonulnak szépen a germánok (szerencsére nem "németek", nem is tudom, hogy hagyhatták ki) ellen Bonnba, Mainzba, Kölnbe, Mannheimbe, Saalba, Svájcba, Lyonba, menetelnek a Rajna mentén stb., egyszóval egy mai térképen is simán követni lehet minden hadmozdulatot. Asszem, a legdurvább a Balkánon a bosnyákok felbukkanása volt, ez volt az a pillanat, amikor letettem a könyvet, hogy ne okosodjak tovább.

Előzmény: Villágosító (3)