Motun Creative Commons License 2009.04.03 0 0 12952
Ez megint egy nagyon érdekes dolog. A talált leletek valamely kapcsolatra a bizonyíték.
Ahogy mondod ez lehet kereskedelmi, de nem feltétlen rokoni.
Na most egy érdekes csavar.
Kengyel.

Azt mondják (nem én) hogy a hsziung-nuk ismerték és használták a kengyelt. Kínai források említik.
Viszont a hunok már nem.
Ha nem azonos népről van szó akkor érthető. Ha nem halottak értesültek egymásról akkor is. De ha már valami kapcsolat volt köztük (és ha ez csupán kereskedelmi is) akkor látták a hunok a hsziung-nu lovasokat, és azok kengyeleit, és látták mi a rendeltetése.
A kengyel nem egy olyan valami mint a visszacsapó reflex íj gyártása, használat. Tudjuk hogy azokat a nyugat nem tudta lemásolni és használni. Hogy miért az egy másik tészta.
De a kengyel nem egy olyan bonyolult technikai megoldást követelő valami amit ha lát egy lovas azt ne tudná a saját hátasán is alkalmazni. nem szükséges kovács.
Tudjuk hogy bőrből, fából is készültek kengyelek. Egy kötélhurok is megteszi rögzítve a nyereghez.

Ha azt mondjuk hogy titok volt a kengyel (a hsziung-nuk részéről) azt lehetne feltételezni hogy mikor kereskedtek más népekkel akkor levették és eldugták a kengyelt. Ezt nem hiszem.
Akkor miért nem volt (miért nem használtak) a hunok kengyelt. Mert hun sírokban nem találtak.
Előzmény: ouzo (12951)