Balkanboy(ttoncsi) Creative Commons License 2009.03.29 0 0 41538
régebben én is jártam így, volt egy akváriumom amiben szépen fejlődtek a növények, még a csavartlevelű vallisneria is gyorsan szaporodott, egyedül a spiralis nem bírt valamit...
a mai napig nem tudom, hogy ennek mi volt a pontos oka... de az biztos, hogy a növényes akváriumban sokkal fontosabb a jó talaj szerepe, mint ahogy azt a legtöbb akvarista "könyvben" leírják...
- hő: ez a növény nem túl melegigényes, szerintem pont ő bírná a legjobban, ha a hőmérséklettel lenne a probléma...
- fény: még a tóalmáid is szépen fejlődnek, tehát a fénnyel túl nagy probléma nem lehet... (bár azért ez nem kizárt...)
a természetes környezetében a levelek általában az alacsony vízfelszínen vízszintesen elnyúlva lebegnek, így sok fényhez jutnak, a légkör co2-je is itt kötődik, és az áramló vízben folyamatos a tápanyagszállítás..., ezeknek a növényeknek elég erős, nagy gyökérzetük van, amik viszonylag vastag és finom talajt igényelnek...
viszonylag tág ph és nk értékek között tartják őket, sőt még brakkvizes akváriumban is láttam, szerintem ez sem lehet a probléma oka...
- könnyen lehet, hogy be fog válni az edényes ötleted..., jó ha a talaj elég vastag ahhoz, hogy ott kialakuljanak a különböző rétegek, ahol zajlanak a természetes folyamatok, itt a tápanyagok úgy alakulnak át, hogy azt a növények fel tudják használni...

van egy ötletem amit még nem próbáltam ki, de talán működni fog a jó talaj érdekében...
a szűrő visszavezető ágán van egy csapokkal szabályozható elágazás, ez épp hogy csak nyitva van, (általában ez megy a denitrátorba, ott a víz végíghalad egy hosszú feltekert vékony csövön ahol "kifogy" belőle az oxigén, hogy aztán a denitrifikáló baktériumoknak megfelelő legyen a környezet...), a denitrifikálóból a vizet a talaj alá vezetném egy fordított talajszűrőhoz hasonló cuccon keresztül, amin egy réteg porózus égetett agyag van, fölötte 10-12 cm rétegzett talaj ...[de lehet denitrifikáló nélkül is] mivel ez csak naponta kb 30-40 liter vizet jelent, nem áramlás, inkább csak enyhe szivárgás... ez és a talajfűtő már talán biztosítaná azt az alapot amit el szeretnék érni....

de visszatérve a vallisnériához - jó lehet az ötleted a cseréppel, mert én is a talajra gyanakszom... abba tehetsz agyagot, tőzeget, egy kevés földet, finom homokot, tartós tápot (mert a vallisnéria gyökere úgy néz ki, mint ami talán kevésbbé képes tárolni az anyagokat mint más növények...) - de addig is, olyan táppal próbálkoznék amiben több a vas mint általában szokott...

használsz vízkezelő szereket, frissvízelőkészítőt? azok sajnos általában megkötik pl a vasat is....
Előzmény: Báthory Ödönke (41536)