Kiss G. Eszter Creative Commons License 2009.02.26 0 0 41
Nem vagy te hazaarulo, hogy mar keteve is ezt akartad?



Nekünk fáj a legjobban az árfolyamgyengülés
Index
2009. február 5., csütörtök 16:57

Eddig a lakosság saját zsebére játszva akaratlanul is védte a forintot, de ha megrendül a bizalom, és a gyengülő árfolyamtrend mellett mindenki nekiáll euróra váltani a pénzét, az további forintzuhanást indukálna. A jegybankoknak mindenütt tekintettel kell lenniük e szempontra is a nemzeti valuták védelme során, de sem ez, sem az a tény nem vezethet közös visegrádi fellépéshez, hogy az elmúlt egy hónapban a cseh korona és a lengyel zloty is nagyon sokat gyengült. Nekik azonban nem fáj annyira, a kisebb államadósság és az állami és privát szektorban is jóval kisebb devizaadósság miatt.

Nemcsak a már az Indexen is többször elemzett inflációs hatás [1] és a devizahitelesek törlesztése [2] miatt lehet izgalmas a mostani árfolyamszint: a jegybankoknak figyelniük kell arra is, mikor indul el a lakossági megtakarítások átváltási hulláma – mondta az Indexnek Samu János. A Concorde makróelemzője szerint eddig az volt jellemző, hogy a forint egy relatív szűk sávban mozgott, amiben ha az erős oldalra közelített, a lakosság eurót vett, relatíve olcsón (például az idén nyáron). Amikor pedig gyengült a forint, például ősszel, a lakosság eurót adott el (azaz voltaképpen forintot vásárolt). Ezzel segítette az árfolyam kordában tartását, hiszen mindig az aktuális trenddel ellentétes hatású reakcióval élt (októberben kb. fél milliárd euró devizabetétet váltottak át, korábban, április és július között viszont 900 millió eurót helyeztek el). Ez a gyakorlat azonban arra a tapasztalati feltevésre alapult, hogy az árfolyam bizonyos sávban ingadozik.

Ha ez a hit megdől, akkor elindulhat egy olyan folyamat, ami például Oroszországban a rubel folyamatos gyengülése miatt már zajlik is: a lakosság a további árfolyameséstől tartva elkezdi a további gyengülés negatív hatását kivédendő devizára váltani a nemzeti valutát – akkor vesznek dollárt vagy eurót, azaz adnak el rubelt, amikor a rubel amúgy is gyengül. Ez a jelenség, ha tömegessé válik, az eddigi lakossági gyakorlattal ellentétben nem ellensúlyozza, hanem felerősíti az éppen aktuális, gyengülő árfolyamtrendet.

Ezt hatást alighanem a régiós jegybankok is figyelik, de a jelenlegi, a forintot, a cseh koronát és lengyel zlotyt is egyaránt érintő gyengülési hullám alapvetően más következményekkel bír az egyes országokban. Az Index azon felvetésére, hogy várható-e a régiós gyengülés elleni közös jegybanki fellépés, a szakértők nemmel válaszoltak.
Előzmény: aszora (-)