barka Creative Commons License 2009.02.20 0 0 219

"kis túlzással bemásoltad ide az összes olyan erdélyi földrajzi nevet amelyek nem magyar eredetűek (Maros, Körös, Temes, Szamos még ókori eredetű...., Küküllő török/szláv)"

 

Mér lennének ezek pont szláv eredetűek? Még a török eredet esetleg rendben van, hiszen a honfoglalók között voltak törökös törzsek is, tehát ezért írtam, hogy a Küküllő magyar. De pl. ott a Körös név is. Ezt még értjük is ráadásul. 

 

Maros: ha nem is értjük, de ott sejlik a mart, (martos), ami partot jelent és a székelyek még most is használják a kifejezést. De lehet éppen a mardos szó is, ami esetleg a folyó szilajságát, vadságát akarta kifejezni különösen nagyobb vizek esetén, amikor a hullámai valóban vadul mardossák, csapkodják a partot.

 

Temes, tömös: ezt se értjük pontosan, de mégis magyarosan hangzik. Jelentése talán valaminek a betemetésével, eltömítésével kapcsolatos. Lehet, hogy a folyó sokszor váltott medret és ezáltal feltöltött bizonyos részeket, pl. "eltemette" a régi medrét...

 

A Szamost nem írtam, hogy milyen eredetű, azt nem tudom, de ettől függetlenül magyarosnak hangzik...

 

Előzmény: korieander (216)