Ez szentigaz, viszont a jövőbeni energiaárakat nem tudjuk, ahogyan azt sem, az alternatív technológiák ára és hozzáférhetősége hogyan alakul. Prognosztizálhatóan az előbbieké nőni, azt utóbbiaké csökkenni fog.
És az tudható, hogy ma még pusztán pénzügyi szempontból nem gazdaságos ezekre helyezni a hangsúlyt (a hőszigetelés más téma, abból minél több és jobb kell már ma is).
Innentől fogva pedig nem eldönthető, mi a helyes döntés. Nagy kérdés az is, milyen források állnak rendelkezésre. Ha bőségesek, akkor biztonsági okokból érdemes lehet napelembe, napkollektorba beruházni, megtérülni nem fog, de ha valami gond van, akkor igen jól jöhet. De jól (még jobban..) jöhet egy kandalló és egy fáskamra is.
Hosszú távon azonban egy valódi összeomlásra (amit a mi Nájckink már szinte sóvárogva vár) egyik sem válasz. Egy egész ország nem fog elélni fatüzelésen, napelemmel-szélkerékkel-generátorral nem lesz biztosítható hosszú távon egy háztartás megbízható, stabil elektromos energia ellátása (ha másért nem, hát mert elromlik előbb-utóbb valami, bexarik egy csapágy, kiég egy triac és nem lesz pótalkatrész). Ha tehát a mécses-földkunyhó-kovakő nyílhegy projectnél többet akarunk tartósan, akkor muszáj lesz társadalmi-gazdasági szinten kezelni a kérdést, nem oldható meg egyénileg.