Pocak Creative Commons License 1998.11.09 0 0 25
Kedves Szuszi es Humice,

Szerintem senki sem sajnalja a penzt a dokiktol. En magam ugy gondolom, hogy talan a legnehezebb szakma es egyaltalan nincsenek megbecsulve a dokik itthon.
Ugy vettem eszre, a maganpraxisban sem tudnak megfelelo osszeget kerni, a mennyiseget kell novelniuk, ha rendes penzt akarnak hazavinni.

A baj ott van, hogy hihetetlen nagy penzeket kell a TB-nek befizetni, es elvileg ez lenne az orvosok fizetesenek is a forrasa. Es errol rendszeresen megfeledkeznek az orvosok, es persze nem a TB-t tamadjak tobb maniert, hanem a betegtol kernek; nyilvan a kisebb ellenallas fele mozdulnak.

Szuszi,
elfogadom, hogy vannak sokat dolgozo orvosok es faradtak is lehetnek. A felrekezelesre ez nem mentseg. Az embertelen banasmodra szinten nem mentseg.

***

Nem ertem, hogy igazan mi akadalyozza az eu. finanszirozas atalakitasat. A penzhiany nem lehet az oka!
Itt, a "bunos" Amerikaban - tudtommal - anyagilag fuggetlen eu. intezmenyek vannak, amelyek szerzodest kotnek valamelyi eu. biztositoval. A biztosito kot szerzodest az intezmenyekkel. Van pl. egy lista, onnan valaszthatok fogaszt, sajat zsebre mehetek mashova. Ha korhazba kell mennem, a biztositonak kell bejelentenem, amely azt jovahagyja vagy masik korhazat jelol ki. A receptek kivaltasat nem bizzak ram, be kell kuldenem es egy kozponti elosztobol (olcsobban es ellenorizhetoen) kuldik a gyogyszert.

Na most a lenyeg. Kiszamoltam, most kb. annyit fizetek, mint otthon. Az eu. biztositas feleven keresztul 225 dollar, ez havi 8500 forintnak felel meg. Otthon - pelda! - 200000 ft utani 4% eu. jarulek 8000 forint.
Maszek dokinal fehertomes otthon 5000 forint volt (felevvel ezelott). Fehertomes itt 15 - 30 dollar, a rontgen elotte kotelezo es az alap fizeti.
Nyilvan nem teljes az osszehasonlitas, az osszes kezeles arat kellene megvizsgalni, de azert az aranyokat szerintem jol jelzi. A hozzajarulas nem fizetesaranyos, hanem a biztositott szemelyek szama szerint kell fizetni (tehat ha a csaladomat is biztositani akarom, akkor fizetek tobbet).

***

A mi TB-nk es az amerikai kozott van meg egy lenyeges kulonbseg: a biztositottak kore. Itthon barki kaphat ellatast, ugyanis a kb. 4-szer kiosztott kartyakat nem tudjak es nem is akarjak leellenorizni, ott (illetve itt) az elso az, hogy leellenorzik a kartyamat.
Van is egy neve ennek, ugy hivjak: potyautas-jelenseg.