Flagstaff Creative Commons License 2008.11.19 0 0 7043
Elvileg ha fával fűtesz akkor a tűztérnek kb fele-kétharmada legyen kitöltve ahhoz hogy gazdaságosan üzemeljen. ha nem így van akkor sztem kevés lesz az égéshez a levegő és nem lesz akkora a hatásfok. Az meg hogy reggelig elvan max folytonégőnél képzelhető el üzemszerűen ha olcsóféle kiskandalló akkor 6-7 órát (éjféli megrakással reggelig kb így lehet el) nem lenne szabad égnie csak nagyon viszafolytva de ez az égés első fázisában csak nagyon kevés levegő hozzáadása mellett lehetséges ami kátrányol izomból. Nekem olcsóféle öntöttvas betétem van, ami ugyan nem lemez de az alapok ennél is ugyanazok. Nem folytonégő, de tud 5-6 órán át is parazsat adni kétharmadig rakott tűztérrel de rettenetesen elkátrányolja az üveget,nincs előfűtött szekunderlevegő hozzávezetés. Alulról pedig ha lefojtom akkor nem égnek ki rendesen a fagázok ergo sokáig lesz pislákolás meg parázs de a berakott fa fűtőérékének jó része nem hasznosul, kiégetlen fagázként kimegy a kéményen (jobb eseten rosszabb esetben meg kátrányként lerakódik benne). Szerintem inkább arra törekedj hogy nagy hőmérsékleten tökéletes égéssel minél több hasznosuljon a fa energiájából és ezzel felfűtsd a lakást. Utána ha bealszik is a tűz, ugyanolyan hőmérsékletűre hűl majd ki a lakás mint így hogy csak lepárlod meg izzítod (feltehetőleg) a fát. Például most tart a parázslás-pislákolás 22 fokot folyamatosan. ha nem így fűtenél akkor az a darab fa felnyomná a hőmérsékletet 24 fokra míg ég aztán amikor bealudt reggelig visszahűlne a lakás 22 fokra. Elvileg a reggeli hőmérsékletet tekintve ugyanott vagy, mégis jobb így fűteni a hasznosulást tekintve. Első éven nálunk is ment (a bajt csak tetézte hogy vizes fával fűtöttünk) az hogy 2-3 darab fa pislákolt és parázslott a kandallóban, de nagy meleg nem volt. tavaly már rájöttem hogy inkább jól megpakolom a tűzteret, jól felfűtöm a lakást, aztán ha elégnek érzem a meleget hagyom bealudni. Amikor meg kihűlt, begyújtunk megint. Röhely de melegebb a lakás ha átlagolunk mint azelőtt és kevesebb fa kell. Igaz tavaly már nem vizes fával fűtöttünk, de az elején még ment a pislákoltatás, csak az asszony panaszkodott hogy egész nap tüzelt de nem volt igazán melege. Amióta így fűtünk nem panaszkodik csak a konyhára és arra is csk addig míg el nem kezd sütni vagy főzni. :-) Hidegben is elég volt reggel megrakni, azzal elvolt 2-3 órát, még egyszer rátenni azzal megint 2-3 órát elvolt, majd kb 1 óra felé jött az hogy megint be kéne gyújtani, akkor többnyire elég volt a begyújtás után megpakolni. Majd fél hat felé amikor hazaértem megraktam megint, és éjfélig folyamatosan égett benne a tűz, amikor még egyszer raktam rá. Ez a nagyon nagy hidegeket leszámítva reggelig kellő hőt tartott. Nagy hidegekben már elkelt a kazán hajnali bekapcsolása a gyerekek miatt (amúgy 20 fok körülire hűlt volna vissza a lakás) de nap közben nem kapcsol be. Az is igaz hogy nagy hidegekben egész nap kell rakni a betétbe a fát, persze akkor nem kell félig se tenni ha folyamatos üzemben van. Reményeim szerint (és eddig igazolódni látszik) a füstcsappantyú beépítésével az égés ideje kitolható a hatásfok rontása nélkül (nem lepárolódik a fa vagy kiröppen a nagy huzattól a kéményen a meleg hanem jó sokáig keringenek odabent a fagázok) és így kevesebb fa fog kelleni mint eddig. Eddig sose tudtam még gyertyánnal se 4+ órányi üzemidőt elérni ez most 5+ gond nélkül megy.
Előzmény: Katter3 (7042)