Galgadio Creative Commons License 2008.10.13 0 0 140

Sziasztok!

 

Szerintem erősen keveritek a szezont a fazonnal.

 

Az arám vagy arameus nyelv szerintetek ugyanaz, mint az asszír?

Mert szerintem két különböző sémi nyelvről van szó.

 

Az arameus a héberrel és az ókánaánitával (ugariti táblák nyelve) együtt a sémi nyelvcsalád északnyugati ágába tartozik, kb. Kr.e. 1.100-tól vannak emlékei.

 

Az arameus a perzsa Achaimenidák (Kr.e. 6-4. század)  korában az óperzsa mellett a birodalom második hivatalos nyelve, de voltak olyan tartományok, ahol a közigazgatásban a perzsa helyett teljesen az arameust használták.

Ez a pozíciója segítette az arameust abban, hogy rövid időre kvázi világnyelvvé váljon.

 

Én úgy olvastam, hogy két fő területi változata volt, a nyugati és a keleti, mindkettőn belül több dialektussal.

Egy ilyen dialektus volt a nyugati arameuson belül a jellegzetes galileai, amit Jézus és az apostolok is beszéltek, és amit a judeai farizeusok megvetettek, parasztos hibás kiejtésnek tartottak.

 

A szír az a nyugati arameus egyenes ági leszármazottjának tekinthető, kb. mint az olasz a latinnak. Több fontos keresztény irat keletkezett szír nyelven.

 

Ismeretem szerint az asszír nem áll közvetlen rokonságban az arameus-szír csoporttal. Sem az arabbal, amely a sémi nyelvcsalád délnyugati ágába tartozik.

Előzmény: Jürgen988 (135)