viennatrader Creative Commons License 2008.06.11 0 0 83

Szia!

 

Az ingatlanokkal kapcsolatban:

Gaz vs. villanyfutes: Inkabb azt mondanam hogy a gaz is olyan draga :(

 

Osszehasonlitaskeppen:

  • 65 m2 gazfuteses lakas (2 utcai fal, 70-es evekbeli szigeteles) 80 EUR/ho
  • 80 m2 ejszakai arammal (hotarolo kalyha, fentivel megegyezo egyeb parameterek) 100 EUR/ho

Ezen tulmenoen a rezsikoltsegekben az egyeb koltsegek nagyon magasak: Takaritas, szemetszallitas. Minden, ami elomunkat igenyel.

Pl. az utobbi lakas eseten 200 EUR korul van az osszrezsi, es 250 EUR erre meg a kozoskoltseg (felujitasi alap plusz takaritas, szemetszallitas)

 

Sok haznal (legalabis Becsben) a tavfutest vezetik be. A dija ennek sem magasabb mint a gazfutesnek (valoszinuleg azert mert szemetegetobol nyerik az energiat, legalabbis annal amit en lattam).

 

Parkolas: altalaban megengedett a haz elott az utcan torteno parkolas. A kulvarosi reszeken nincs parkolasi dij, a belvarosban pedig a lakcim alapjan igenyelhetsz parkolasi engedelyt.

Jellemzoen a "Kleingartenhaus" az, ahol nem epitenek garazst vagy kocsibeallot csaladi hazak eseten. Ez gyakorlatilag a magyar uduloingatlan kategoria megfeleloje. Itt inkabb azzal erdemes vigyazni, hogy a telek sok esetben "Pachtgrund" , azaz berelt terulet. Itt a tulajdonosnak (altalaban az onkormanyzat) kell havi berleti dijat fizetni a telek utan.

 

A tomegkozlekedesrol megint csak Becs viszonylataban tudok infokat (mashova autoval jarunk el csak). Becsben gyakorlatilag az elovarosokig bezarolag nagyon jo a tomegkozlekedes. Hasonlitaskeppen: munkahely-lakas nekem 40 perc tomegkozlekedessel, es 30-60 perc forgalomtol fuggoen autoval. Az egyik kollegam Wienerneudorf-bol jar be (Becstol delre levo "alvovaros") es neki is gyorsabb tomegkozlekedessel mint autoval bejarni.

Egyebkent a tomegkozlekedes nagyon felhasznalobarat. Mindenhol meg van oldva a babakocsival, kerekparral valo utazas is.

 

Csak hogy milyen messzire terjeszkedik a becsi tomegkozlekedes: Tervezik a Becs-Pozsony (Bratislava ahogy a Totok nevezik ujjabban) VILLAMOSVONAL helyreallitasat. Allitolag 45 perc lenne a menetideje...

Ez a bucsu kerdes erdekes volt. Tobb kollegat megkerdeztem (erosen katolikus orszagban) mire valaki valamit tudott rola...
Nos: Leteznek heti es idoszakos piacok, de ezek tobbnyire zoldseg-gyumolcs piacok. A kovetkezo linket talaltam Niederösterreich viszonylatban:

 

piacok

 

Ezen tulmenen a bucsu itt "Kirtag" neven fut (templom-nap azaz "Kirchentag"-bol rovidult) googleban ra tudsz keresni, erre sajnos nem talaltam olyan oldalt ami osszegezve listazna oket.

A piac, ahogy a kollegak meselik sokkal inkabb "Bauermarkt" ahol a helyi gazdak adjak el a mezogazdasagi termenyeket, mint a nalunk megszokott vasar. A Kirtag meg inkabb helyi unnep, mezeskalaccsal, malnaszorppel, virslivel meg sorrel. Meg sok rovidgatyas felnottel :)

 

Ruhat, kezmuves dolgokat, fonott kosarat meg ilyeneket nem lehet talalni. Jellemzoen az volt a valasz arra hogy ilyet honnan, hogy "Sopronbol"...

 

Udv,

 

ViennaTrader

Előzmény: exe2 (82)