il1321 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 5376

 

1)) a "fóliasátor" vagyis üvegház.,

Nagyjából a rendelkezésemre álló anyagokból most is ilyet készítenék. Nem akartam sokat költeni rá. Most változtattam néhány dolgot. A tetőrészben egy belső

fóliával alacsonyabbra vettem a légteret, a két rész közötti levegő pedig szigetelésként működik. A déli oldalon pedig mégegy réteg üveget szereltem fel. A

tető vázát ma nem biztos csúcsosra készíteném, mert ugyanolyan jó lenne az íves is, nem sok értelme volt vele kínlódni. Más nem nagyon van változtatás.

Minden ablakrész nyitható, így jó a szellőzése, akár le is lehet venni az ablakszárnyakat nyáron.
 

2))Üvegházi palánták:


Mi az amit  magként szórsz ki az üvegházba? És azt mikor teszed(hónap)?

ősszel november elején szoktam hagymát dugdosni korai zöldnek. Február elején pedig kora répát egy kicsit, retket, és salátát. De ezeket még külön takarni

kell üveggel, vagy fóliával. lehet még korai karalábét is vetni, vagy palántázni. A fal mellett még van benne pár tő szamóca is. kelkáposzta, brokkoli is

átteleltethető benne, ezeket a szabadban megmaradt, visszamaradt növényeketültetem be november elején.

3))Amit az üvegházba szánsz palántát(paradicsom pl.)
Az üvegházi paradicsom, és paprika palánták vetése mindíg január utolsó hetére esik. Ezeket a képeken látható balkonládákba vetem, annyi magot fajtánként,

ahány tőre van szükségem, plusz 20 % tartalék, az esetleges kelési, pusztulás hiányok pótlására. két szíkleveles korban áttűzdelem őket kis cserépbe,

műanyagpohárba. Ezeket olyan helyen kell keltetni, ahol éjjel is biztosított a legalább 18 fok, kelésig 20-25 fok, utána is nappal a 20. Általában hetente

kétszer, nagyobb korban egyszer locsolom őket, alulról, tálcában. Kapnak kétszer egy enyhe rezes permetezést, tápoldattal kiegészítve. Ez vonatkozik a

szabadfölbe szánt palántákra is, ugyanezzel a módszerrel készülnek. kiültetés előtt egy héttel csökkentem a hőmérsékletet, és levegőztetem őket. Április

elején ültetem ki őket, mert ilyenkor még éjjel hideg van, ezek a növények pedig hidegben nem fejlődnek. Nappalra kinyitom az ajtót, ha 20 fok fölé megy a

hőmérséklet. Kiültetéskor a paradicsomok egy sorba, 40 cm tőtávra mennek, eléjük néhány tő manó nevű korai bokorparadicsom. Eben az évben Mobil, San MArzano

és Apis faajták lettek ültetve. A paprikák 40 cm tőtávra, 2 sorban, Cecei, Kofa és Rekord nevűe. A többi hely  a 3 tő Bernadette F1 salátauborkáé.
 

4))Amit a kertbe szánsz palántát(pl.paradicsom,paprika) annak a magját mikor veted el, hová veted,hol tárolod még ki nem kerül a kertbe,mikor teszed ki a kertbe,szoktad őket szoktatni?

 A kerti palánták magját március első dekádjában,általában nőnap és 10-e között vetem a fenti módszerrel. Ugyanott nőnek, ahol a többi. Régebben otthon az

ablakpárkányon, majd a párkány elé tett ideiglenes álványon, mely alatt a radiátor volt. Most ugyanígy, de a munkahelyemen, mert ott jobban lehet fűtést

szabályozni. Kültetés előtti egy hét szoktatással megy a paprika csak a májusi hideghullám után megy ki 40-es sor és tőtávra. a PARADICSOMRA KÉT MÓDSZER VAN

18ÉS 20-A KÖRÜL ÁPRILISBAN EGY RÉSZE KIÜLTETHETŐ, AZ IDŐJÁRÁSTÓL FÜGGŐEN, EZEK A LEHÜLÉSIG MEGERŐSÖDNEK, ÉS JOBBAN ELVISELIK A HIDEGET. GYÖRGYNAP UTÁN MÁR NE, HANEM CSAK A HIDEGEK ELMULÁSA UTÁN ÜLTESSÜNK KI. én, mióta nagyobb az üvegház, ezt nem alkalmazom, mert abban van annyi korai, ami kell. (bocs a nagybetűért, benyomtam CLockot, de nincs kedvem újraírni:)

 

5))A 27-es képen található fa szederfa vagy eperfa?
felénk eperfának hívják. Ez fekete eper, és már elég régi fa, valamiért ilyen törpe növésű marad, de nekem pont így megfelel. Ennek nincs sem sarja, és nem

kel ki magról. érdekes módon va a fenti udvaron egy fehéreper fám is, ami alig 5 éves és már ehez képest óriási, és annak minden évben vetnek egy két

magoncot a madarak. A feketét pedig örököletem a telekkel 1984-ben.
 http://hu.wikipedia.org/wiki/Eperfa

A nagy üvegekkel általában cukkinit, uborkát óvok, amíg kicsik, a letörés, és a fekete tücskök rágásának megelőzése a cél.
 

6)) A kis üvegek a sokezer vakondriasztó tanácsok egyike voltak, nem vált be.

7))Mi az amit ősszel el lehet vetni(nem fagy ki) és így tavasszal jó korán kikel már?
Fokhagymából duggatok ősz fajtát, ezt október elején, ekkor dugdosok szabadba is valamennyi zöldhagymának való dughagymát, ezek kihajtva telelnek át. valamint néhány áttelelő salátát. Vetettem október végén petrezselymet kísérlet képpen, az szebb most, mint a tavaszi vetés. A kert felkepált részébe pedig körömvirágot vetek talajtakarónak, ezek korán kikelnek. télre nem szoktam fóliát tenni semmire.


Fóliaalagút alá mikor kezdesz,szoktál és mit ültetni?

 Ez időjárás függő. Ebben az évben pl. korán el tudtam vetni a zöldségeket, dughagymát, ezeket egy ideig fátyolfóliával fedtem, ne fújja ki a vetést a szél.
A borsót takarom az első, korai csapatot fóliával, ez megy át a korán, március végén vetett krumplira. Ha akarok korai karalábét, és kelkáposztát, akkor azt is takarom alagúttal. ezekről a korai vetésekről mindíg teszek fel képeket, ezeket a hozzászólásaimat kigyüjtve megnézheted. ilyenkor általában azt is megírom, hogyan készült.

8))34-es képen látok mogyorót.
Általában legalább két fajtát kellene ültetni, de ha valahol a közelben lenne másik, amiről porozhatná a szél, termékenyülne. Ha nem sikerül másikat

szerezni, akkor ősszel lehet magról is vetni, csak akkor lassabban nő. Május körül meg permetezni kellene mogyoróóormányos ellen, mert attól lyukas a

mogyoró. Ezt én nem nagyon szokta. Az elsűrűsödéstől is óvni kell, a sarjhajtásokat kivágni, csak egyet kettőt meghagyni az elöregedett ágak pótlására. A

kertben nekem most lesznek 6-8 évesek, és tavaly szedtem valamennyit róluk, az udvaron pedig 24 éve ültettem, és nagyanyámtól már 6 évesen hoztam át:)
 

9))A 23-as képen látom,hogy az ubi le van fóliázva.
Jól nézted, októberi,az éjszakai lehülés ellen védtem, és a legelső fagyig szedni lehetett róla, de az el is vitte.
Az üvegházba Bernadette F1-et szoktam palántázni, az saláta uborka, és amikor elszárad augusztusra,  benne hagyom, locsolgatom, szeptember végére általában

újra kihajt, és terem.
 
Ha kihagytam valamit, vagy van még kérdésed írj nyugodtan. IL

Előzmény: cypress. (5368)