Bign Creative Commons License 2008.03.24 0 0 44576
"a specrel azt írja le, hogy mi "van" az adott IR-ben, azaz mintha minden pontban volna egy megfigyelő.."

Naiv elképzelés, a specreálban többnyire mér 3 megfigyelő is kavarodást okoz.

"Nem számol semmilyen észlelési idővel."
Ez nem tudom mennyire illeszkedik a valósághoz, mert valójában ilyen nincs.

"keringjen az az atomóra, amit már hozzászólásokkal ezelőtt említettem. Majd valamennyi idő múlva hozzuk le az órát. Ha az elméleted igaz, vagyik az eltérés csak látszólagos, és leérkezéskor már szinkronban kell lennie a lenti és a fenti órának"

Eddig egyet értek.

"akkor a lehozás közben az órának késnie kell (mert fent siet). A paradoxon az, hogy a sietés mértéke attól függ, hogy mennyi ideig volt fent, azaz lehozás közben az órának a fent töltött időtől függően kell lassabban járnia (sőt, ha kevesebb ideig tart a lehozás, mint amennyivel siet már az óra, akkor visszafelé is kell járnia)"

Mivel végig szinkronba jár az óra (eltekintve a gravitációs időparadoxontól) nem értem a késését illetve a sietését.

Abban igazad van, hogy elvileg egy ilyen kísérlet ami pontos atomórát mozgat gyorsan, majd vissza viszi a kiinduló helyre, eldöntheti a kérdést.

Ezzel kapcsolatban van egy pár ellenvetésem:
(a gravitációs idődilatációtól tekintsünk el)
1. nem tudok olyan kísérletről ami azt egyértelműen megtette volna.
2. tegyük fel körbe visszük a Föld körül L magasságban V sebességgel, ajkkor az órának egyértelmű értékkel késnie kell.
A SR szerint nincs abszolút mozgás és sebesség, ezért az óra mozgását nézhetjük más vonatkoztatási rendszerből is.
Vizsgálhatjuk a Nap körüli pályáján a sebességét. Esetleg a galaxisban végzett mozgása alapján stb.
Ebben az esetben a sebessége nagyobb és ezért az idődilatáció is nagyobb lesz.
Tehát az előbbi atomórának többet kéne késnie.
Az atom óra viszont csak 1 értékkel tud késni, ha valós a késése.
A létszólagos esetben természetesen ez semmi problémát nem okoz.
vagy még az is lehetséges, hogy az atomóra abszolút mozgása szerint működne az idődilatáció, de ez is tagadva van.

Tehát abban igazad van, hogy a visszahozott óra, eltérése igazolja az idődilatációt,
de mértéke megfigyelő függő (ha nem abszolút).
Mivel az SR szerintet tökéletes, várom segítségedet az óra eltérésének mértékével kapcsolatban!

Az én "elméletem" szerint egyértelmű a mértéke, 0 az eltérés ha vissza hozzák.
Előtte meg megfigyelő függő, de mivel állításom szerint ez nem valós, ezért nincs ellentmondás.
Előzmény: ivivan (44571)