ibeD Creative Commons License 2008.02.25 0 0 77596

Sziasztok Lányok!

Elvileg itt inkább csak RO vagyok, de azért leírom a véleményem.

Azt gondolom a sikerességi rátákon nagyban javítana, ha mind az "egyszerűnek", mind a "drasztikusabbnak" titulált diagnosztikai módszereket, már az első lombik előtt lezongoráznák. Ugye a mai protokoll szerint, ha nem eleve e miatt kell lombikkezeléshez folyamodni (hanem pl. a férj spermaképe miatt), akkor az átjárhatóságit, a hiszterót és a lapart is csak a 2-3. sikertelen lombik után javasolják az orvosok. Tudom, hogy az intézetek között ebben eltérés lehet, de szerintem a lapart mindenképpen csak ez után javasolják. Jó példa erre az endometriózis, amit tudomásom szerint igazán pontosan mind diagnosztzálni, mind gyógyítani csak így lehet és lehet, hogy addig semmilyen panaszt nem okozott, mégis akadályozhatja a sikertelenséget. Illetve az orvosom szerint vannak olyan elváltozások, amiket csak így lehet kimutatni, arra az UHU alkalmatlan. Szóval bár ezek a vizsgálatok általában baromi drágák (valószínűleg épp ezért nem képezik a protokoll részét) szerintem a TB-nek is olcsóbb lenne előbb minden akadályozó tényezőt kizárni, vagy orvosolni, mint egyik lombikot a másik után csinálni. Arról nem is beszélve, hogy bár a hormonkezelés nem egy "invazív" beavatkozás, azt gondolom az egymás után kapott óriási adag hormonok sem tesznek túl jót a szervezetünknek.

Az IR-ről csak annyit, hogy az orvosom szerint ez egy viszonylag "új" felfedezés (kb 5-6 éve foglalkoznak vele), nagyon megoszlik róla az orvosok véleménye. Egyesek szerint abszólút befolyásoló tényező, mások szerint köze nincs hozzá. Ezért nincs róla fogalma sem egyes orvosoknak, illetve egyes orvosok ezért utasítják el élből. Az más kérdés, hogy egy okokat kereső "kismamajelölt" minden szalmaszálba belekapaszkodik. Nekem az orvosom mondta azt is, hogy viszonylag kevés helyen végeznek terheléses IR vizsgálatot, pont a probléma egybehamgzó orvosi megítélése miatt.