szasszo Creative Commons License 2008.02.21 0 0 764
Gabcsy, négy hónap gyógyszerszedés után én anno már valóban a fél tablettánál jártam, sőt próbaként meg is próbáltuk kihagyni a gyógyszert, szóval lehet, hogy ez a szokásos forgatókönyv, s emiatt nem túl derűlátó az orvosod - ugyanakkor az is tény, hogy bár kezdettől jól reagáltam a Methotyrinre, 6 év alatt sem gyógyultam meg tőle. Szóval csak azt akarom mondani, hogy szerintem ilyenkor jósolni nem lehet előre, bár biztos az orvosok tapasztalatból sejtik a tendenciákat. Úgy tudom egyébként, hogy ha nincs más bezavaró körülmény, azt az egy évnyi sanszot általában meg szokták adni a gyógyszerszedésnek, hátha attól helyreáll végleg a hormonműködés, s utána teljesen gyógyult lesz az illető - tudtommal ez az esetek egy (talán nagyobb) részében be is jön. A jódizotópos kezelés másféle elven működik és mást céloz meg, tulajdonképpen egy véglegesnek szánt beavatkozás: kisdózisú sugárzással elölik a pajzsmirigy egy részét, ezért az a továbbiakban nem tud annyi hormont termelni, bármennyire is készteti őt a (gondolom, továbbra is túlműködő) rendszer (hogy ez a háttérfolyamat idővel hogyan alakul, azt nem tudom). Ez mint eljárás a lényegét tekintve a műtéttel hozható párhuzamba, s normál esetben a betegnek fel is kínálják a kettő közti választás lehetőségét, ezt azért nem árt, ha tudod. És azt is, hogy mindkettőnek lehet következménye életre szóló alulműködés, ami viszont állítólag jól kezelhető állapot. És azt sem árt tudni, hogy az izotópkezeléssel kapcsolatban nagyon megoszlanak az álláspontok: Amerikában nagyon régóta ez a bevett módszer, nálunk viszont vannak orvosok, akik szerint ennek egyéb káros hatásai is lehetnek, és ezért például fiatal nőknek nem szívesen adják, egyesek senkinek nem javasolják, mások szerint viszont teljességgel veszélytelen, és mindenképpen előnyösebb, mint a műtét. Úgy látom, az utóbbi időben ez utóbbi álláspont van nálunk is terjedőben. Állítólag hosszútávon (éveken-évtizedeken keresztül) a gyógyszerszedés meg persze a nem rendezett túlműködés is kártékony, de persze 4 hónapnál (ha a leletek rendben vannak) ettől még nem kell tartani. Szóval azért járd körbe a témát, és az orvosodat is kérdezed meg, pontosan miért nem tartja jónak a gyógyszeres kezelést. Esetleg más orvossal is érdemes konzultálni.
Előzmény: Gabcsy42 (763)