geszthi Creative Commons License 2008.01.14 0 0 103
2008. január 13. 19:00
MNO

A kitelepítés népcsoportok kollektív büntetése volt, amely az érintett népcsoportok kollektív szenvedéstörténetéhez vezetett - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke vasárnap a Veszprém megyei Bánd községben, a település német nemzetisége kitelepítésének 60. évfordulóján. Az ünnepség alatt ott volt - a helyszíntől 30-40 méternyi távolságban - tíz egyenruhás magyar gárdista, egyetlen Árpád-sávos zászlóval.

-A 20. század sok-sok rettenete arra enged következtetni, hogy mindez egyetlen eszme miatt történt, mégpedig a homogén nemzetálllam létrehozásának a szándékaként - jelentette ki a házelnök, rámutatva: akár világháborúról, jogfosztásról, kirekesztésről, elűzetésről vagy megsemmisítésről beszélünk, mindegyiket ez az eszme vezérelte. Azért ültettek 60 éve családokat vonatra és kellett elhagyniuk a szülőföldjüket, mert egy nemzetiséghez tartoztak - emlékeztetett Szili Katalin, rámutatva ugyanakkor arra is, hogy a 21. század küszöbén Magyarországon is a rendszerváltás hozhatott olyan változást, amikor az Alkotmány módosítása mondhatta ki azt, hogy ebben az országban mindenki egyenrangú és a kisebbségek is államalkotó tényezők.

Szili Katalin utalt arra is, hogy a '90-es évek közepétől a 20. század ezen történéseit nem tabuként kezeltük, hanem születhettek már emlékművek, emléktáblák, s ennek folyamánya az is, hogy 2007. november 16-án a Parlamentben, abban az épületben kértem a magam és a politika nevében bocsánatot, ahol ezeket a szenvedéseket előidéző törvényeket megalkották.

Emlékeznünk és figyelmeztetnünk ma is kell, hiszen Magyarország mindig is egy nyitott ország volt, ezért számunkra ki kell mondani, hogy a homogén nemzetállam eszménye egy ilyen soknemzetiségű országban elfogadhatatlan - hangsúlyozta a parlament elnöke. Hozzátette: semmilyen gyűlöletkeltésnek nincs helye ebben az országban.

Szili Katalin hozzátette: mára egy európai közösségnek is a részeseivé váltunk, amely közösséget szerinte talán nevezhetünk az igazság közösségének is, ahol minden ember méltósága sérthetetlen.

A házelnök egy parlamenti csengővel ajándékozta meg a község polgármesterét, a helyi német kisebbségi önkormányzat és a német kultúregyesület vezetőjének pedig parlamenti emlékérmet adott át.
Előzmény: geszthi (88)