Éhesló Creative Commons License 2007.10.16 0 0 23410
Privatizálja a NATO az afganisztáni háborút
2007-10-16. 12:05:51

Privatizálja a NATO az afganisztáni háborút német sajtóértesülések szerint. A Financial Times Deutschland (FTD) kedden brüsszeli forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a szövetség elsősorban a közép-keleti ország ostromlott déli körzeteiben harcoló csapatainak jobb ellátása, illetve mozgatása érdekében külföldi magánvállalatok bevonására kényszerül.

A NATO Katonai Bizottságában erről az idézett források szerint már megállapodás jött létre. Jelenleg a 26 tagállam nagykövetei tárgyalnak a terv realizálásáról, amelynek keretében eddig szigorúan katonai feladatok ellátásával magáncégeket bíznának meg.

A terv - mint az FTD rámutatott - megerősíti, hogy a szövetség egyre nagyobb nehézségekkel küszködik az afganisztáni békefenntartásban. A nemzetközi biztonsági erőkben (ISAF) szerepet vállaló országok többségében a lakossági ellenállás miatt mind nehezebb a szolgálatot teljesítő katonai kontingensek mandátumának meghosszabbítása, s ezzel párhuzamosan egyre több fővárosból érkezik elutasítás pótlólagos katonai eszközök küldésével kapcsolatban is.

Így például néhány héttel ezelőtt Németország, Spanyolország, Franciaország, Törökország és Görögország visszautasította azt a NATO-kérést, hogy sürgősen küldjenek szállító helikoptereket Afganisztánba.

Ezt követően körvonalazódott az az elképzelés, hogy külföldi magánvállalatokat vonjanak be a hadműveletek logisztikai segítésére. A források szerint a lehetséges cégek kiválasztásáról, a konkrét feladatokról és a finanszírozásról kezdtek tárgyalásokat a tagországok nagykövetei. Ami az utóbbit illeti, bizonyos, hogy a költségterhek jóval nagyobbak lesznek, mint ha a szóban forgó igényeket katonai felajánlásokból elégítenék ki. A napirenden szereplő tervezet azt indítványozza, hogy a kiadásokat osszák el az ISAF-misszióban részt vevő országok között.

A NATO egyik szóvivője a tekintélyes német politikai és üzleti napilapnak azt nyilatkozta: a tervben nincs semmi kivetnivaló. Logisztikai feladatok magáncégek által történő ellátása részét jelenti a korszerű hadműveleteknek - tette hozzá a szóvivő. AZ FTD szerint véleményét több magas rangú NATO-tiszt nem osztja, tart ugyanis a magáncégek katonai téren való megbízhatatlanságától, illetve felkészületlenségétől.

(Duna TV)