Konvergencia Creative Commons License 2007.09.07 0 0 22299
"Az a kép amit lefestettél a közelébe nincs a valóságnak, sem a múltban sem a jelenben."

Szerintem te biztos valami politikai tiszt voltál a Néphadseregben, igaz? Ott maradt rajtad a vörös szemüveg, amitől nem látsz tisztán. Tanuljál egy kicsit, mert a javadra válik! Például menj be egy tetszésed szerinti magyar kocsmába, és mond azt, hogy fizetsz egy kört annak, aki pár mondatban beszámol a sorkatonai szolgálatáról. Aztán figyeld meg, hogy hány pozitív és negatív történetet hallasz, még úgy is, hogy az idő és a nosztalgiázási hajlam megszépíti a történteket. Vagy csak olvasd végig itt az Indexen az "Anekdoták a seregről" topik több mint 1000 bejegyzését. A "vicces" történetek mellett mocsokságról, aljasságról, hatalommal való visszaélésről, sőt, köztörvényes bűncselekményről lehet ott olvasni, számolatlanul. Én magam láttam alegységügyeletes főtörzsőrmestert szó szerint ájultan a részegségtől az íróasztalán feküdni, úgy, hogy az előző testhelyzetéből a sorkatonák fordították meg, mert különben belefulladt volna a saját hányadékába. Láttam levezényelt kopasz "konyhamunkásként" hadnagyot, aki hazaindulás előtt bejött a konyhába a neki előre elkészített, kb 50 szelet rántotthúsért, miközben a szolgálati okok miatt csak későn ebédelni tudó katonáknak gyakran csak leves és ÜRES főzelék jutott. Tudok olyan Budapest környéki alakulatról, ahol a kilencvenes évek elején szabott ÁRLISTÁJA volt sorkatonák részére a kimaradásoknak és az eltávozásoknak, amelyet a századparancsnoknál kellett készpénzben, előre lerendezni. Egy másik laktanyában egészségügyi szabadsághoz lehetett könnyen hozzájutni az orvos százados jóvoltából aki talán már a civil orvosi pályára készült a hálapénz kizsarolásának gyakorlásával. Vagy ott volt az a társunk, akivel együtt vonultunk, de szinte az arcára sem emlékszik senki, olyan kevés időt töltött a laktanyába. Az, hogy az apja egy közismert nagymenő építési vállalkozó volt, és hogy a zászlóalj parancsnoka éppen építkezett, az teljesen véletlen egybeesés, aki mást mond, az rágalmaz! Vagy hozzalak össze téged az egyik sógorommal, aki egyetemi előfelvételisként 11 hónapot töltött el Lentiben? Amikor azt kérdeztük tőle, hogy milyen volt, azt mondta, hogy végig az járt a fejében, hogy ki kellene hozni onnan a sorkatonákat aztán atombombát dobni az egészre! Pedig nem egy agresszív gyerek, bölcsészdiplomás! Lehetne ragozni még sokáig, de nincs értelme, elég ha elolvasod mit írt pár h.sz.-el ezelőtt Árpapa arról, hogy mit tapasztalt, amikor meglátogatott más alakulatokat a Néphadseregben, amelyek némileg különböztek az MN1480-tól. Lényeg, hogy a legtöbb helyen nívótlan, alulkvalifikált, lusta, uninteligens, emellett gyakran zsarnoki hajlamokkal rendelkező hivatásos állomány nehezítette a szegény sorkatonák és mára a szerződésesek életét. Természetesen tisztelet a kivételeknek, pl. a pilótáknak. Az én összes érvem eltörpül amellett a TÉNY mellett, hogy nálunk messze rosszabb a társadalomban a hadsereg, és a hivatásos katonák megítélése, mint bárhol másutt a környékünkön. Ahelyett, hogy a társaiddal együtt legalább elgondolkodnátok azon, hogy ennek vajon mi lehet az oka, egyszerűbb azt állítani, hogy a fenti esetek soha nem fordultak elő, minden tökéletes, morálisan és szakmai szempontból egyaránt, és a hiba csak a kukacoskodó kritikusban lehet...
Előzmény: 1805 (22291)