onerobotsdream Creative Commons License 2007.08.31 0 0 118

Ez mind nagyon érdekes, de mit akartál ezzel mondani? Csak abba az egy dologba sikerült belekötnöd, hogy a legrégebbi vallások szerint nem embereket, hanem isteneket teremtett maga az isten. Én csak azt mondtam, hogy ha bármilyen istenségről, bármely vallás istenéről levetkőztetünk minden emberi tulajdonságot, akkor nem marad a helyén semmi. És ezt azért írtam, mert természetesnek gondoltam, hogy a józan ész azt diktálja, hogy ha még létezik is valamilyen isten, értelmetlen azt feltételezni, hogy bármilyen emberi tulajdonságot magában hordozna. Azoknak meg, akik azt mondanák erre, hogy ez nem így van, mert az a közös emberben és istenben, hogy nagy intelligenciájuk van (persze nem ugyanakkora, de a többi lényhez képest), és az alkotás maga már a magas intelligencia egyik velejárója, azoknak azt válaszolnám, hogy gondoljanak bele, mi is maga az alkotás. Egy általánosan elfogadott tudományos nézet szerint az alkotás (avagy a művészet) a másik nem figyelmének felkeltése miatt alakult ki. És ez logikus, mivel így sokkal energiatakarékosabb módon "hódíthatja" meg a másikat, és ezzel pározhat vele, amitől tovább adja a génjeit, ugyanis ez van legmélyebben beleíródva. De ha csak az alkotás legelemibb jelentéseit boncolgatjuk, feltehetjük a kérdést, hogy egyáltalán miért csinálunk valamit? Mindent azért csinálunk -közvetve, vagy közvetlenül-, mert az nekünk jó (vagy jó lesz), leásódva pedig azt találnánk, hogy ami jó, az segíti a túlélésben (közvetlenül vagy közvetve). És egyértelműen az evolúció során azok az egyedek maradtak fenn, akik azt csinálták, ami segítette őket a túlélésben, azaz ami nekik jó volt. Namármost, ha idáig eljutottunk, feltehetnénk a kérdést, hogy ha feltételezünk valamely felsőbb tudatot, akkor azt is feltételeznünk kell, hogy amit csinált az neki jó volt, de miért lett volna neki az jó, hogy megteremtett bármit is? Talán más istenekkel harcol a túlélésért? Aligha.

De ha csak magát az isten-kérdést boncolgatjuk, felteszem a kérdést: minek magyarázni a dolgok létrejöttét olyasvalamivel (olyasvalaKIvel) ami már eleve feltételezi a dolgok létezését? Jó, a világot isten teremtette. De hogyan lett isten? Ez csak egy újabb emeletes problémakört von maga után, amit nem tudnak megmagyarázni. És ekkor azt szokták mondani, hogy "isten mindig is volt". Ezzel az erővel én is elintézhetném ilyen hanyaguk a dolgot, hogy az emberek, vagy a világ mindig is voltak. Mindig a legegyszerűbb magyarázatot kell választanunk (Occam borotvája), és abból kell táplálkoznunk amit tudunk. Minek tehát kitalálni olyasvalamit, amit úgyse tudunk megmagyarázni?

Konklúzió: nincs isten

(remélem, ezzel kellőképp felborzoltam pár kedélyt :)

Előzmény: Csekk (117)