Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.16 0 0 2301
Nem, ez teljesen máshogy ment. A magyar csapatok 1919-ig nemzetközi meccseik túlnyomó részét hazai pályán játszották. Sokba kerültek, de a jegybevételből bejött e meccsek ára. Az, hogy az FTC és az MTK nagy pályát épített, az részben a magyar-osztrák meccseknek, részben a nemzetközi meccseknek köszönhető.
1919 után megváltozott a helyzet. Ekkor már a mi csapataink képviselték a minőségi focit, külföldön sok csapatnak megérte, hogy magyar csapatot hívjon, mert... ugyanaz történt mint korábban nálunk. A magyar csapatok képviselték a látványos, minsőégi focit, amiért szívesen áldoztak Olaszországban, Franciaországban, nyáron Skandináviában. Ráadásul olcsók voltunk. Ebben az időszakban keletkezett a vajaskenyér-túra kifejezés.
A Bocskai 1928 és 1938 között 275 nemzetközi mérkőzést játszott, ebből 15-öt Debrecenben. Vagyis a nemzetközi meccsek 5,5 százalékát.
Ugyanezek az arányok másoknál:
MTK: 1910-14 között 66%, 1930-34 között 8%
FTC: 62, illetve 10%

De írtam én már erről, ITT. 174-177. oldal.

A disszertációmban ezt írtam:
Így a legjobb magyar egyletek nagyjából azonos számban játszottak bajnoki és nemzetközi mérkőzéseket (a Bocskai 13 év alatt 303 bajnoki, és 275 nemzetközi mérkőzésen szerepelt). A magyar csapatok nemcsak jó játékot produkáltak, hanem a nehéz hazai viszonyok miatt nagyon olcsón léptek fel, a gazdasági válság idején „bagóért vállaltak külföldi mérkőzéseket, harmadosztályon utazva, harmadrangú szállodákban lakva és nem egyszer puszta kenyéren és szalonnán élve”. A Bocskai másfél évitzed alatt mintegy harminc alkalommal indult külföldi túrára, több út kimagasló bevétellel zárult. Például az 1934/35-ös francia-spanyol-portugál túrán 10.000 pengőt keresett a klub, amiből több hónapig tudták fizetni a játékosokat, az egyik debreceni lap joggal állapította meg, hogy a Bocskait a külföld tartja el. 1934 őszén ugyanis a debreceni mérkőzések nettó bevétele összesen 2000 pengő volt, a város 1000 pengő támogatást szavazott meg, viszont egy-egy lisszaboni mérkőzésért 3-4000 pengőt kaptak.
Előzmény: gazsi80 (2300)