A narancslé bizonyulhat a legjobbnak a vesekő megelőzésében 2006. szeptember 6., szerda, 7:00
eszközök:
A Texas Egyetem kutatói szerint más gyümölcslevekkel összehasonlítva a narancslé fogyasztása bizonyulhat a legelőnyösebbnek a kiújuló vesekövek megelőzésében.
Ajánló
Táplálkozás - Az [origo] egészség dietetikai oldala
Az eredeti cikk kivonata
Korábban:
Mit tehetünk a vesekő kialakulása ellen?
Étrendi tanácsok vesekőbetegek számára
Orvosi jegyzet a vesekőről
A Clinical Journal of the American Society of Nephrology online változatán olvasható tanulmányban arra próbáltak választ találni a kutatók, hogy a citrátot - a citromsavból származó negatív töltésű iont - tartalmazó gyümölcslevek közül melyik az, amelyik a leginkább segíthet megelőzni a vesekő kialakulását. A kiújuló vesekövek kezelése során étrendi és életmódbeli változtatások, illetve gyógyszeres kezelés javasolt, így például szükségessé válhat a kálium-citrát fokozott bevitele, amelyről ismert, hogy a vesekővel rendelkező betegeknél hatékonyan csökkenti az újabb kövek kialakulásának valószínűségét.
A kálium-citrátot tartalmazó gyógyszereket azonban egyes betegek szervezete nem tolerálja megfelelően az emésztésre gyakorolt mellékhatásaik miatt, így nekik más forrásból ajánlott bevinniük a szükséges citrátmennyiséget. Számukra megfelelő alternatívát jelenthetnek például a citrusfélékből származó gyümölcslevek, mint a narancslé, a citromlé (limonádé) és a grapefruitlé, vagy más, citrátot tartalmazó italok (például az áfonyalé).
Clarita Odvina (University of Texas Southwestern Medical Center) és munkatársai két, nagyjából hasonló citráttartalommal rendelkező gyümölcslé, a narancslé és a limonádé fogyasztásának előnyeit hasonlították össze a vesekövek kialakulása szempontjából. A három részből álló vizsgálatban tizenhárom önkéntes vett részt, akik közül kilencen egészségesek voltak, négynek viszont már korábban is volt veseköve. A véletlenszerű sorrendben zajló egy hetes vizsgálati fázisok során a résztvevők a napi háromszori étkezés mellett minden alkalommal három és fél deciliter folyadékot ittak: az egyikben csak desztillált vizet, egy másikban csak limonádét, míg egy harmadikban csak narancslevet.
A vizsgálati fázisok során - amelyek között háromhetes szüneteket tartottak - a résztvevők mindvégig alacsony kálcium- és oxaláttartalmú ételeket ettek, mivel a kálcium- és az oxalátbevitelnek szintén nagy jelentősége van a vesekövek kialakulása szempontjából (a vesekövek kb. 80%-a kálcium-oxalát kő). A fázisok közötti szünetekben a résztvevőktől vér- és vizeletmintákat vettek annak érdekében, hogy meghatározzák citráttartalmukat. Az eredmények azt mutatták, hogy a narancslé megnöveli a vizeletben található citrát mennyiségét, a limonádénál ezzel szemben nem tapasztaltak ilyet. A vizelet citrátkoncentrációja azért fontos a vesekő szempontjából, mert semlegesítő hatása miatt meggátolja a húgysav és a kálcium-oxalát kikristályosodását, vagyis a kőképződést.
Odvina szerint a narancslé és a limonádé hatásában megfigyelt különbség magyarázata a gyümölcslevek citrátvegyületeinek eltérő összetételében keresendő: míg a narancs- és a grapefruitlében a citrát káliumionok kíséretében van jelen, addig a limonádéban vagy az áfonyalében hidrogénionokkal együtt, citromsav formájában található meg. "A hidrogénionok által keltett, savas kémhatást okozó pozitív töltések ellensúlyozzák a citrát semlegesítő hatását, a káliumionok viszont nem befolyásolják a kémhatást. Ezt mindenképpen érdemes figyelembe venni azokban az esetekben, amikor nem mindegy, hogy mekkora a választott étrend citráttartalma" - mondta Ovinda.
A
vesekő megelőzésének lehetséges módjairól és a
vesekővel kapcsolatos étrendi javaslatokról korábbi anyagainkban olvashat bővebben.
[origo] egészség