Galgadio Creative Commons License 2007.05.02 0 0 2077

Sziasztok!

 

Az arapahókról idáig kevés szó esett, pedig az 1860-as években a lakoták és a csejennek mellett ők voltak a hadseregellenes szövetség harmadik népe.

 

Nyelvileg a csejennek rokonai, mivel mindkét nyelv az algankin nyelvcsalád nyugati ágába tartozik, bár én azt olvastam a neten, hogy a rokonság ellenére kölcsönösen érthetetlenek egymás számára.

 

Az arapahó díszítőművészet rendkívül szép és motívumokban gazdag, a Nagy-síkságon a legszebbek közé tartozik.

A Szent Békepipát állítólag világteremtő tulajdonsággal ruházták föl, de ez szerintem lehet hogy csak az antropológusok rossz interpretációja is.

 

Ugyanúgy északi és déli ágra oszlottak mint a csejennek.

 

A déli ág harcosai még részt vettek 1874-ben a 2.  Adobe Walls-i és Palo Duro Canyon-beli csatákban, de aztán eltűntek az indián háborúk színpadáról.

 

Érdekes viszont, hogy az északi ág néhány harcost leszámítva nem vett részt az 1876-1877. évi Nagy Sziú Háborúban.

Ennek okát esetleg tudja valaki?

 

Az északi ág maradékai 1878-ban költöztek be a keleti sosónik Wind River rezervátumába.

 

Nagy buzgalommal vettek részt a Szellemtánc-mozgalomban.

 

Az 1890-es években James Mooney, a neves amerikai antropológus dolgozott közöttük.

 

Ha van valami bővebb anyagotok róluk, szívesen fogadom.