moncaberta Creative Commons License 2007.02.07 0 0 515

zsuzsadh,

biztatás kértél, hát leírom.

 (jó rég jártam erre..de látom fent van a topik:-))

 

Nagyobbik lányom (most 6 éves) halvány jelét nem mutatta a szobatisztaságnak a szokásos kétéves kori fellángolás után. Az elmúlt (akkor még korainak tűnt) aztán később valahogy nem akart sikeredni. Persze görcsöltem rajta, merthogy vészesen közeledett az ovi....már belenyugodtam, hogy gyerek bölcsibe megy, utána is jártam, hogy hogy s mint, amikor 1 teljes héttel az aktuális ovikezdés előtt (persze miután már beletörődtem és nem görcsöltem tovább ezen) a gyermek -láss csodát- közölte, hogy nem kell pelus. És attól kezdve nappalra szobatiszta volt. Soha nem volt balesete. Igaz előző nap volt nálunk egy ismerős kis barátnő, akit megnéztünk pisilni és másnaptól már ő is WC-be pisilt. De pár nappal korábban, az utolsó kísérletemnél, még képes volt 4x láncban bepisilni.. úgyhogy akkor úgy döntöttem, hogy pelenka és bölcsőde  és kész. Erre a gyerek meg kicselez és hirtelen szobatiszta lesz :-)) Ebből még mindig nem tanultam eleget és az ágytisztasággal is görcsöltem... Oviból hazahordtam aludni, de amikor néha mégis ott aludt nem volt gond, az óvónők simán felkeltették, ha úgy látták kell neki, nem is nagyon volt baleset, otthon meg pelust adtam rá, de azért izgatott, hogy mi lesz, ha ott alszik mindig az oviban (bár hangsúlyozom, az óvónők mindig csak nyugtattak, hogy semmi gond , ha bepisil, majd megtanulja. De pelenkát ott nem adnak rá, engem meg idegesített, hogy hát mégse jó az neki, ha bepisil stb..) Aztán -addigra már megvolt a következő gyerek is- jött egy vacak tél, állandó betegséggel, és a lyány egy tüszősmandulagyuszi és egy tüdőgyulladás között, amikor kisebb bajom is nagyobb volt annál a hogy ezzel foglalkozzak, simán ágytiszta lett. Egyszer csak észrevettem, hogy pár napja szárazak reggel a pelusok. Megbeszéltük, hogy levesszük és ő attól kezdve éjszaka egyedül kijárt és elintézte. Még soha nem volt azóta se éjszakai baleset. A kicsi most két és fél éves, és tökre tudja mikor kell neki, ha olyanja van akkor wC-be intézi (persze utánozza a nővérét), de abszolút nem stabil. Én egyáltalán nem foglalkozom ezzel, majd elhagyjuk a pelust, ha akarja., szerintem ezt semmilyen tréninggel egyébbel nem lehet erőltetni. Egyik gyerek korábban, a másik később érik meg rá és kész. Én elfogadam, hogy az enyémekj később. De van ennek egy nagy előnye: ha egyszer mégis eljön a pelenkamentesség, akkor tök megbízhatóak, és nekem ez így kényelmesebb, mint cipelni a bilit, vagy állandóan váltani a ruhát... Persze tudom, a pelenka nem két fillér, azt se hiszem, hogy lelki sérült lesz egy gyerek, ha kicsit korábban finoman elkezdik szoktatni.. De ha ez nem szempont, akkor a két-három éves még teljesen időben van! Szerintem.