Kelendõ a román útlevélKisinyov ezután nem tiltja a Moldovai Köztársaság állampolgárainak, hogy felvegyék más ország állampolgárságát is. A törvényt több mint egy évvel ezelõtt elfogadták, de csak az elmúlt hetekben hirdették ki. Sajtóinformációk szerint román származású moldáv állampolgárok tízezrei rohamozták meg Románia konzulátusát kérelmükkel. Vélhetõen a román állampolgárságban elsõsorban az útlevél a vonzó, hiszen azzal vízum nélkül lehet utazni Nyugat-Európába.
A Moldovai Köztársaság és Románia viszonya – fõként a jelenlegi kisinyovi kommunista vezetés hatalomra kerülése óta – nem mentes a feszültségektõl. Évekig tartó tárgyalások után a napokban derült ki: egyelõre nem lesz román– moldáv alapszerzõdés. Voronyin moldáv államfõ pedig nemegyszer azzal vádolta Bukarestet, hogy beavatkozik a belügyeibe, s nem tartja tiszteletben a Moldovai Köztársaság jogát a külön múlthoz és külön jövõhöz.
A feszültségek ellenére azonban az elmúlt években a moldáviaiak szép számmal özönlöttek Romániába. Az 1991-ben elfogadott törvény értelmében díjtalanul kaphatnak román állampolgárságot Románia 1989 elõtti polgárai és ezek leszármazottai abban az esetben is, ha lakhelyük nincs Romániában. A két világháború között román területen élõk gyermekei, illetve unokái könnyen hozzájuthattak a román állampolgársághoz: csupán közjegyzõ elõtt kellett nyilatkozniuk arról, hogy családjuk román származású. Bár a Moldovai Köztársaság törvényei tiltották a kettõs állampolgárságot, a 90-es években több tízezer moldáv vált román állampolgárrá. Nemegyszer mindkét oldalról bonyodalmakat és hosszas vitákat okozott a jogszabály. Máig nem tudni azonban, hányan éltek illegálisan román állampolgárságukkal. A moldáv hatóságok a hazai választások idején hiába remélték, hogy a Kisinyovban leadott szavazatok számából kiderül, hány román állampolgár él Moldovában.
Végül tisztázódott a helyzet. Vladimir Voronyin jelenlegi moldáv államfõ nemrég kihirdette a törvényt, amely engedélyezi a moldovaiak számára a kettõs állampolgárságot. Románia új alkotmánytervezete pedig már nem tiltja olyan személyek köztisztségekbe való megválasztását, akik más államnak is polgárai.
Ugródeszka Európába
Nem hivatalos, de több forrásból megerõsített adatok szerint ma már félmilló moldáv egy másik államnak is polgára. Sokan vették fel az orosz vagy ukrán állampolgárságot, legvonzóbbnak viszont a román állampolgárság bizonyult: kisinyovi sajtóhírek szerint háromszázezer moldáviai vált Románia polgárává. Mivel a kérelem benyújtásának helye és módja gyakran változott, Romániában sem került nyilvánosságra hivatalos adat arról, hogy hány moldáviai szerzett román állampolgárságot. Tény, hogy miután Románia 2000-ben elkezdte az EU-csatlakozási tárgyalásokat, s egy évvel késõbb megszûnt a schengeni országokkal szembeni vízumkötelezettsége, tízezrével érkeztek a Pruton túliak, akik román útlevelet igényeltek. Arról sincs adat, hogy közülük hányan települtek át, és hányan tartózkodnak többé-kevésbé törvényesen más európai államok területén. Jelzések vannak csupán arról, hogy a román állampolgárrá vált moldáviaiak zöme ugródeszkának használja a román útlevelet, hogy Nyugat-Európába juthasson.
EU-tisztségviselõk hivatalos nyilatkozatokban nem utaltak a jelenségre, azonban sokszor szóba kerül Románia keleti határának megerõsítése. Az európai sajtó viszont foglalkozott a moldáv helyzettel. Köztudott, hogy a Moldovai Köztársaságban virágzik a szervezett bûnözés, az embercsempészet és a korrupció. A francia Le Monde szerint tavaly év végén naponta háromszázan folyamodtak román állampolgárságért, hogy szabadon közlekedhessenek Nyugat-Európában. Többször szóba került, hogy Románia vízumkényszert vezet be Moldáviával szemben, ám ez – inkább érzelmi okokból – nem történt meg. Nemrég Mircea Geoanã külügyminiszter bejelentette: az ország 2007-re tervezett EU-csatlakozásáig a Pruton túliak vízum nélkül jöhetnek Romániába, s ezt követõen is „bizonyos kedvezményekben” részesülnek majd.
A jelzéseket mégis figyelembe vették: a kormány tavaly több hónapra felfüggesztette az állampolgársági kérelmek elbírálását, s közben rendelettel módosította az állampolgársági törvényt. Az új szabályozás értelmében a moldáviaiak levélben nyújthatják be kérelmüket, s azt személyes beszélgetés alapján bírálják el. A legfontosabb azonban, hogy a román állampolgárság megszerzése után négy évig nem használhatnak román útlevelet. Néhány hete a kisinyovi román konzulátuson újra fogadják a kéréseket. Sajtóhírek szerint a román állampolgárságot igénylõk száma megközelíti a tízezret.
Romániában a moldáv helyzet mindig a választások közeledtével kerül a figyelem középpontjába. Majd minden párt vezetõi ellátogatnak a szomszédos országba, s beszédeket mondanak a közös múltról meg a közös örökségrõl. Hiszen ha igaz, hogy a román szavazópolgárokká vált moldáviaiak száma százezres nagyságrendû, voksaik fontossá válhatnak. Nem készült ugyan felmérés arról, hogy mely pártot részesítenek elõnyben a moldáv származásúak, de bizonyos, hogy további kedvezmények ígérete nem marad hatástalan.
E. Ferencz Judit
http://www.riport.ro/mod.php?mod=userpage&page_id=64