Adi001 Creative Commons License 2006.12.10 0 0 27290
"A specrel nagyon egyszerű valami, átlátom, kb annyi problémám van vele, mint a Pitagorasz tétellel."
örülj neki :) nekem azért kicsit több gondolkozást igényelt az sr mikor tanultam mint a Pitagorasz tétel, dehát nem vagyunk egyformák :D

"Ha valaki félreért valamit, akkor szokta hinni, hogy valamit rosszul írtam, vagy nem jól látom stb."
ezzel kb. én is így vagyok

na még egyszer megróbálom elmagyarázni ahogy tőlem kitelik
a rajzot is idelinkelem ujból hogy ne keljen lapozni
a rajzon legyen a felső rúd az " R " rendszer a nyugalomban levő rendszer mely a nyugalmi hosszak egyeztetése óta nem esett át gyorsításon
az alsó rúd legyen " R' " rendszer mely a nyugalmi hosszak egyeztetése óta gyorsításon ment keresztül hogy meglegyen a 2 rendszer között a v/c=0,8 sebességkülönbség
mindkét rendszerben a rudak baloldlán található saját koordinátarendszerük origója
a gyorsítás előtt mikor a 2 rendszer közt nem volt sebességkülönbség és egyeztetésre kerültek a nyugalmi hosszak akkor R rendszer pirossal jelölt rudszakasza (300e km) megegyezett az R' rendszer zöld rudjának hosszával ami ugyebár ebből adódóan szintén 300e km nyugalmi hoszt jelöl
nyugalmi hosszak egyeztetése (1/1 aránya) megtörtént majd +x irányban felgyorsították R' rendszert 0,8 c sebeségre R rendszerhez képest
a c skalár kiszámítása a 2 rendszerben egyaránt kijön ahogy a rajzon is láthatod de most ezzel nem foglalkozunk mert mondanivalóm szempontjából nem ez a lényeg
vegyük el mindkét rendszer mindegyik óráját (hogy "ne tévessze meg őket" az idő) s helyette (pixelfényképezős példához hasonlóan) mondjuk ezek km -ként(nyugalmi hosszuk szerint) felálítunk mindkét rendszerben egy -egy megfigyelőt
mindkét rendszerben levő rúd bal oldalának azaz origójának egybeesésekor felvillan egy fényforrás
e fényforrás +x irányba erjedő "fotonjának/hullámfrontjának szemszögéből" vizsgáljuk a fejleményeket mégpedik aképpen hogy "mondjuk a fotonnak vagy a hullámfrontnak" hogy haladása/terjedése során amikor találkozik egy megfigyelővel akkor írja fel nekünk a másik rendszer legközelebb levő megfigyelő koordinátáját (természetesen a felirt megfigyelőre sajátrendszerében érvényes koordinátaadatokkal)
ha megnézed az ábrát látható hogy a foton indulásának időpontjában rögtön feljegyez R=0 és R'=0 adatokat
utoljára készített foton általi feljegyzés pedig R=900 és R'=300
(ha nem tetszik a fotonregisztrálós módszer akkor megkérhetjük mindkét rendszer megfigyelőit is hogy végezzzék el ugyanezen felmérést
csak nyilván ez abban módosul hogy amikor egy megfigyelő magaelőtt észleli a fotont/hullámfrontot akkor irja fel a hozzá legközelebb eső másik rendszer megfigyelőjének adatait)

Most kérdezem én tőled hogy szerinted nem épp ez árulja el hogy melyik rendszer került gyorsításra ill. melyik rendszerben kontrahálódtak a hosszak ( ami megadja a nyugalmi hosszak "megfigyelőfüggetlen arányát" ) ?
ha nem ugyanazon rendszeren alkalmazunk gyorsítást szerinted akkor is ugyanezen megfigyelő koordinátaértékek kerültek volna feljegyzésre ?
nem véletlen fel kelett volna cserélődni az adatoknak s nem
R=900--- R'=300 párosítást mutatni hanem R=300---R'=900 at ???

ha ebből sem érted meg mit szeretnék mondani akkor nagyon rossz magyarázó lehetek vagy te ........
szóval ha nem világos a példából valami akkor pls. idézd s megpróbálom átfogalmazni ill. kiegészíteni

g1
Előzmény: mmormota (27252)