cíprian Creative Commons License 2006.12.07 0 0 27169

Amit itt leírtál teljes mértékben egyetértek. Jól leírtad a pillanatfelvétel készítését.

 

A vita tárgya köztünk, hogy a mekkora a fényképen a rúd hossza. Azt állítod ugye, hogy a fényképen a kontrakciót szenvedett 0,6m hosszú rúd látszik.

 

 

Ha 1m álló rúd mozgás közben 0,6m hosszúnak látszik, akkor a rúdvégeket nem érzékeli egyidejűleg A és B. A fénysugarak hossza különböző lesz, mert nem egyidőben indulnak A és B pontoktól. Ha mégis találkoztatni akarjuk a fényképezőgépnél a sugarakat, akkor a fényképezőgépet asszimetrikusan kell elhelyezni. Mégpedig olyan merőlegesre kell helyezni a fényképezőgépet, amely 0,9L távolságra halad el a rúd végétől. Ezt mondtam az előbbi hozzászólásomban.

 

Vagyis ha rövidült rudat látunk, akkor nem jöhet egyidejűleg a végeikről a fény a fényképezőgépre. Emlékszel komito21 ábrájára? Az érzékelő műszer ott is  asszimetrikus helyzetben van.

 

Ha más sebességű a rúd, a fényképezőgépet is asszimetrikusan máshová kell helyezni, hogy egyidejűséget észleljünk.

Ezért mondtam, hogy egyetlen fényképezőgéppel pillanatfelvétellel nem lehetséges két különböző sebességű rúd között kimutatni a kontrakciót.

 

Rajzolni sajnos nincs időm, pedig akkor biztosan jobban érthető lenne. Próbáljátok elképzelni, amit mondtam.

Előzmény: mmormota (27151)