vackor11 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 1358
Üdv mindenkinek!

Nagyon sok megoldást, javaslatot olvastam itt, gondoltam talán hasznát veszitek
az én tapasztalataimnak is. Először is az "alulról vagy felülről gyújtsunk be" párbeszéddel kapcsolatban több éves tapasztalatom alapján száraz fa esetén,
amennyiben a vastagabbtól a vékonyabb darabokig rakjuk felfelé a tüzelőt,
egyértelműen a felülről indított tűzrakás mellett szavaznék, ugyanis:
- mivel a hő sugárzással is terjed, gond nélkül beindul a tűz
- mindig annyi fa ég, amennyi eléggé felhevült már, így minimális a füst, ezáltal minimális korom képződik az égés során
- hatékonyabban is égetünk, hiszen az alulról indított égetés során rengeteg tökéletleül elégett füstgázt engedünk ki a kéményen.

A különböző kályhák, kandallók tanulmányozása után én folyamatos téli üzemeltetésre a tömegkályhát találtam a legalkalmasabbnak, ugyanis rendkívül takarékosan és kényelmesen használható, az égés tiszta, (pl az üveg sohasem kormos), 5-6 hetente kell csak hamuzni. Bármilyen (száraz!!!) fát használhatunk, csak az a lényeg, hogy egy alkalomra kb 8 kg szükséges. Nagy hidegben max. két alkalommal kell begyújtani, a rövid (max 2,5 óra) és intenzív égés hőjét szivacsként akkummulálja és lassan, csepegtetve adja le. Nincs egész éjszaka felügyelet nélül parázsló, tökéletlenül égő tűz. Bár az első felfűtés eltart 2-3 napig is, innentől akkor fűtünk, amikor hangulatunk, kedvünk van. A lényeg, hogy hőigényünktől függően 12-72 óránként egyszer befűtsük. Ha valaki mostanában szeretne fatüzelésű kályhát
építeni, mindenképp ajánlom, hogy gondolja meg, nekem nagyon bevált.
( azóta várom a telet :-)
végezetül egy külföldi link:

http://www.diymasonryheater.blogspot.com/

Sok sikert mindenkinek!