McAtti Creative Commons License 1998.09.09 0 0 64
Sziasztok! Nem jarok nap mint nap repulovel, de amennyit jartam, abbol ugy latom, hogy a pilotak rohadtul haza akarnak jutni, ezutan a masodik, hogy gyorsan leszalljanak.
Az autoban sokkal szarabb modon van mas kezeben az eleted: egy repulogepen a pilota sokkal kepzettebb, mint mondjuk a masnapos vallalati sofor. (Tortem ossze magam hasonlo okbol.) A legiiranyitok is - gondolom - pontosabban teszik a dolgukat, mint a nalunk az egyiranyu utcaban alldogalo rendor, aki csak vigyorog, mikor tilos iranybol jon ezerrel a kolompar csalad. Meg a szerelok sem minden nap felejtenek benn ezt-azt (en laikus azt gondolom, ez a leggyakoribb...) Bar ha osszevetjuk, hogy hany operacio alatt marad benn valami, meg hany felszallo gepben, akkor szerintem az orvosok elbujhatnak a muszakiak mogott.
Valaki reklamalta, hogy a swissair balesete ota nincs eredmeny. Hat eredmeny egy ev mulva lesz: a roncsokat kihalasszak, a gepet ujra osszerakjak, a fekete dobozt kivulrol megtanuljak... Ez nem koccanas az andrassy uton.
A biztonsagrol: gepeszmernok volnek. Mikor tanultuk, megdobbentett, es cinikusnak is talaltam, hogy ugy tervezik, es gyartjak az alkatreszeket, hogy szinte tudjuk, minden n. hibas. A repulogepeknel ez a szam igen nagy, hajszaritonal kisebb. A rendszeres ellenorzesek miatt a hibat elvileg fel lehet fedezni, mielott bajt csin lna. Ugy tudom, ilyen szerkezeti (anyag) hibabol utoljara regen, Varso mellett zuhant le egy Il-62.
Talan Pocak irta, hogy a TWA jaratrol nem tudnak semmit. Ugy latom, az egy igen zuros, es ebben kicsit kirivo ugy. Utasszallitot lottek mar le, nem is egyet (Malev gepet is, ha jol tudom.), de amerikaiak amerikait meg nem. Azt is el tudom kepzelni, hogy valaki telefonalt, es valami beindult az uzemanyagtartalyban (ha van ott egyaltalan valami, ami szikrazik...) (Arra kivancsi lenek, hogy lenyomoztak-e, hogy abban az idoben milyen radiotelefon hivasok tortentek a korzetben?)
A swissair-nel meg nem vis major volt, mert a pilotak pontosan tudtak, hogy zur van, es kenyszerleszallni akartak. A sajton az sem jott at, hogy hol volt fust, gondolom azert ezt csak sejtettek. Hogy mi volt ez, azt meg csak talalgatni lehet. (Valaki ragyujtott volna? Nehezen tudom egy Airbus-rol elkepzelni, hogy csak ugy zarlatos lesz egy drot, vagy tulmelegszik, es kigyullad.)

Attila